Ana Sayfa Yurt "Albayın Karısı" KKTC turnesine devam ediyor

"Albayın Karısı" KKTC turnesine devam ediyor

Çatalköy Belediye Tiyatro Su, “Albayın Karısı” adlı tiyatro oyunuyla 17 Kasım 2012 Cumartesi günü turneye çıktı. Turne, Yeni Erenköy’den başlayıp Lefke’de sona erecektir.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 09:42

Turne kapsamında, ilk olarak Yeni Erenköy Erdoğan Hoşsöz Kültür Sarayı’nda sunulan oyuna ilgi oldukça yüksek ve en önemlisi, genç kesim ağırlıklı bir seyirci kitlesi vardı. Seyircilerin “Albayın Karısı” adlı oyunla oldukça keyifli anlar yaşadığı görüldü.

 

Özay Öykün(Yeni Erenköy Belediye Başkanı):


Yeni Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün yaptığı açıklamada; Çatalköy Belediyesi ve Çatalköy Belediye Tiyatro Su genel sanat yönetmeni Derman Atik’in sürekli aramızda olması bizleri mutlu etmektedir ve ilk olarak Yeni Erenköy bölgesinin seçilmesi de bizi Karpaz bölgesi olarak çok sevindirmiştir dedi. Çatalköy Belediyesi ile Yeni Erenköy Belediyesi’nin işbirliği içinde bu kültürel zenginliği geliştirmek ve dostluğu pekiştirmek açısından çok büyük bir etken olduğuna işaret eden Özay Öykün, bu gibi sanatsal ve kültürel etkinliklerin sürekli olması gerektiğini vurgularken çeşitli tiyatro ekiplerinin bir arada buluşmasına da vesile olduğuna dikkat çekti ve dolayısıyla tiyatrocuların da kendi aralarındaki başka bölgede olan tiyatrocu arkadaşları görme ve tanıma açısından, özellikle bölgeyi tanıma açısından önemli olduğunu da sözlerine ekledi. Konuşmasının sonunda özellikle tiyatrocu arkadaşlara, hocaları Derman Atik’e ve Çatalköy Belediyesi’ne bu etkinliği düzenlediği için tüm yöre halkı adına Yeni Erenköy Belediyesi olarak teşekkürlerini sundu ve tiyatro ekibine de başarılar diledi.

 

Metin Arslan(Yeni Erenköy Belediye Meclis Üyesi):


Yeni Erenköy Belediye Meclis üyesi Metin Arslan, yaptığı açıklamada, çocukların eğlenmesi adına güzel bir etkinlik olduğunu ve bu tür etkinliklerin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Fezile Kızılbora:


Yeni Erenköy izleyicileri arasında olan Fezile Kızılbora, belediyelerin birlik ve beraberlik içinde birşeyler yapması ve paylaşması gerektiğini söyledi. “Albayın Karısı” oyununu da çok beğenerek izlediklerini ve çok büyük keyif aldıklarını ifade etti.

 

Bendeniz Aygün:


Genç seyircilerden Bendeniz Aygün de Yeni Erenköy’de bu tür etkinliklerin sürekli olması gerektiğini vurguladı ve “sürekli gelin” diyerek bu tür etkinliklerin önemle altını çizmiş oldu. Oyundaki dede-torun sahnesinden çok etkilendiğini ve yıllar önce ölmüş olan dedesini hatırlattığı için çok duygulandığını ve gözyaşlarını tutamadığını söyledi.

 

Çatalköy Belediye Tiyatrosu genel sanat yönetmeni Derman Atik ounla ilgili olarak yaptığı açıklamada; Savaşlar bitmiş olsalar da, travmatik izlerinin kuşaklar boyunca sürdüğünü hepimiz biliyoruz. Kıbrıs’ta nenelerimizin, dedelerimizin, babalarımızın ve hatta bizlerin bile bir ucundan çok etkili bir şekilde yaşadığımız savaş sonrası travmaları, aynen Balkanlarda da yaşanıyor, savaşı bizler kadar acı bir şekilde yaşayan Balkan insanlarının travmalarından farklı olmadığını “Albayın Karısı” adlı oyunumuzla görmek, ülkelerin halkları arasındaki benzer acıları hissettirmek istedik. Halklar birbirlerini tanıyıp anlayınca, dünya halklarının kardeşliğinin daha kolay olacağına inanıyoruz. “Albayın Karısı” adlı oyun, bizlere ayna görevi görerek, farkındalık kültürü yaratan bir oyundur dedi.


“Albayın Karısı” bu hafta 23 Kasım 2012 Cuma akşamı Yeni İskele Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 20:00’de Yeni İskeleli tiyatro severlerle buluşuyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık