Ana Sayfa Siyaset Albayrak: Bizimkiler, trafik cezası silinsin diye Polis Genel Müdürlüğü'ne yazı yazar

Albayrak: Bizimkiler, trafik cezası silinsin diye Polis Genel Müdürlüğü'ne yazı yazar

Albayrak, Avrupa’nın birçok yerinde başbakan ve bakanların iş yerine bisiklet ya da taksiyle gittiğine, hızlı araç sürmekten yazılan bakanın istifa ettiğine işaret ederek, “Bizde öyle mi? Bizimkiler, trafik cezası silinsin diye PGM'ye yazı yazar” dedi.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 19:16
Albayrak: Bizimkiler, trafik cezası silinsin diye Polis Genel Müdürlüğü'ne yazı yazar

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün ilk olarak 148 milyon 536 bin 513 TL’lik İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı. İlk sözü alan CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak konuşmasına, bakanlığın icraatlarıyla ilgili hazırlayıp dağıttığı kitapçığı ve içinde yer alan verileri eleştirerek başladı.

 

Albayrak, tasarruf çağrısında bulunulmasına rağmen doğum, ölüm ve düğünlere yollanan çiçek ve tebrik kartı gibi harcamaların yüksek olduğunu söyledi. Cezaevindeki sorunlara da değinen Albayrak, her türlü suçu işleyen insanların bir arada kalmasından kaynaklanan sıkıntılara dikkat çekti. Albayrak, vatandaşlık işlemlerinde yığılmalar olduğunu belirterek, bu durumun rahatsız edici sonuçları bulunduğunu söyledi. Vatandaşlığa olan yoğun ilginin azaltılması için öncelikle sistemin sorgulanıp tartışılması gerektiğini kaydeden Albayrak, kaç kişinin vatandaş yapıldığının açıklanmasını da talep etti. Albayrak, Kurtlar Vadisi başrol oyuncusu Necati Şaşmaz’ın, vatandaşlık verilmeyi hak edecek ne yaptığının açıklanmasını da istedi. Mülteci sorununa değinerek, uluslar arası kuruluşların Kuzey Kıbrıs’a tepkisine işaret eden Albayrak, sığınma hakkıyla ilgili yasal düzenlemenin bulunup bulunmadığını sordu. Ülkede 42 tane gece kulübü ve buralarda çalışan kadın sayısının da 500 olduğunu kaydeden Albayrak, bu gece kulüplerinin bütçeye katkısının 20 milyon TL olduğunu ve bu rakamın bütçenin 7’de 1’i kadar olduğunu söyledi. Albayrak, “Aleni bir şekilde bu insanların ne yaptığının bilinmesine rağmen fuhuş yapılıyor diye bu yerlere baskın yapılmasına anlam veremiyorum. Devekuşu gibi başımızı kuma sokup, her şeye gözümüzü kapayamayız” dedi.

 

Kendi kültürüne sahip çıkmak amacıyla İtalya’da başlayıp dünyaya yayılan Cittaslow (Yavaş Şehir) hareketinin KKTC’ye de getirilmesi için girişimlerde bulunulmasını da isteyen Albayrak, Yeni Boğaziçi Belediyesi’nin bu yönde çalışmalar yaptığını ve proje hazırladığını söyledi. Albayrak, trafik konusuna da değinerek, Avrupa’nın birçok yerinde başbakan ve bakanların iş yerine bisiklet ya da taksiyle gittiğine, aşırı hızlı araç sürmekten yazılan bakanın istifa ettiğine işaret ederek, “Bizde öyle mi? Bizimkiler, trafik cezası silinsin diye polis genel müdürlüğüne yazı yazar…” dedi.

 

İZBUL

 

CTP-BG Milletvekili Salih İzbul da, en geniş bakanlıklardan olan İçişleri Bakanlığı’nın doğumdan ölüme çok geniş bir hizmet yelpazesi bulunduğunu söyledi. Nüfus sayım sonuçlarının açıklanmamasını eleştiren İzbul, vatandaş yapılanlardaki artışa dikkat çekti.

 

Sadece bu yıl içinde 2 bin 500 kişinin vatandaşlık için sağlık raporu aldığını kaydeden İzbul, sadece bunları geçen yılla karşılaştırdığı zaman irkildiğini belirtti. İzbul, vatandaşlık konusunun bir yasaya, bir sisteme bağlanması gerektiğini kaydederek; vatandaşlığın evlilik gibi mecburi durumlar dışında verilmemesinin şart olduğunu söyledi. Yerel yönetimlerin sorunlarına değinen İzbul, LTB’nin bağıra bağıra batırıldığını ileri sürdü. İzbul, CTP-BG’nin iktidarda olduğu dönemde yapılan yasa ile belediyelerin gelirleriyle emlak vergilerinin arttırıldığını, belediyeler tarafından kullanılmasını sağladıklarını ve belediyelerin aldığı katkı paylarının arttırıldığını kaydetti. UBP’nin iktidara gelmesiyle belediyelere tanınan kolaylıkların zora sokulduğunu ifade eden İzbul, belediyenin yükünün arttırıldığını belirterek, LTB’nin de tüm bunlar yüzünden battığını söyledi.

 

İzbul, LTB’nin borçlanmalarının gayri yasal, icraat ve uygulamaların usulsüz olduğunu belirtti. Gerekli denetim ve uyarıları yapmamakla suçladığı bakanlığın da belediyenin batırılmasında büyük payı olduğunu savunan İzbul, Ziraat Bankası ile yeni bir kredi anlaşması yapan LTB’nin adının “LTZBB” olacağını ileri sürdü. İzbul, belediye başkanı değişmedikçe LTB’nin düze çıkmasının mümkün olamayacağını ileri sürerek, öncelikle erken yerel ve genel seçimin şart olduğunu söyledi. Salih İzbul, Petrol Dolum Tesisi ile ilgili tartışmalara da değinerek, tüm itirazlara rağmen kurulmasında ısrar edilen tesisin olası risklerinin göz ardı edildiğini kaydetti. Oldukça riskli olan tesisin, iddia edildiği gibi ne istihdam ne de gelir getireceğini söyleyen İzbul, bu işten bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. İzbul, petrol arama çalışmalarının akıbetini de sordu ve bilgi istedi. Av konusunda, geçen yıl ruhsat, silah, köpek denetimleri yapılırken bu yıl kontrollerin yetersiz kaldığını anlatan İzbul, av korumacılarının doğa polisi haline getirilmesi önerisini getirdi ve bunun doğa ile çevrenin korunması açısından da yararlı bir yatırım olabileceğini kaydetti. Av günlerinin pazar yerine hafta arası açılması konusunun da tartışmaya açılmasını isteyen İzbul, “Dünyanın hiçbir yerine pazar avı yoktur” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“DPÖ VERİLERİNE GÖRE ET AÇIĞI YOK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık