Ana Sayfa Siyaset Albayrak, bu UBP'nin ayıbı dedi

Albayrak, bu UBP'nin ayıbı dedi

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak ise Sağlık Bakanlığı bütçesinin gecenin geç vakitlerinde görüşülmesinin talihsizlik olduğunu ifade ederek, bunun Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin “ayıbı” olduğu görüşünü dile getirdi.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 09:44
Albayrak, bu UBP'nin ayıbı dedi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 22 milyon 432 bin 150 TL olan Sağlık Bakanlığı Bütçesini oy çokluğuyla onayladı.

 

Genel Kurul, Sağlık Bakanlığı Bütçesinin ardından 7 milyon 678 bin 320 TL olan Hukuk Dairesi (Başsavcılık) Bütçesi, 745 bin 450 TL olan Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Bütçesi oyçokluğu ile 13 milyon TL olan Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Bütçesi ise oybirliğiyle kabul etti.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 12.00’de başlayacak oturumda, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kamu Hizmeti Komisyonu ile Mahkemeler Bütçelerini görüşecek.

 

Sağlık Bakanlığı Bütçesinin görüşülmesi sırasında konuşan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, sağlık sektörünün nereden alınıp nereye getirildiğini iyi bildiğini, bugüne kadar hizmet veren tüm bakanlara ve olumlu eleştirileriyle öneriler yapan milletvekillerine teşekkür etti.

 

Hasipoğlu, Güney’de yeni yıldan itibaren sağlık sektöründe para alınacağını ifade ederek, sağlığın hassas bir konu olduğunu, birlikte birbirlerine destek vererek sağlığı daha iyi noktalara taşıyabileceklerini, ülkenin değerinin iyi bilinmesini söyledi.

 

“Acayip eleştirilere” layık olmadıklarını ifade eden Hasipoğlu, milletvekillerinin eleştirilerini tek tek yanıtlayarak, sağlık sektöründe yapılan çalışmaların kolay olmadığını kaydetti.

 

Basına artık telefonda ve ayak üstü  beyanat vermeyeceğini, sadece bakanlığında kendisinin de konuşmaları kayıt altına alarak vereceğini ifade eden Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin işbirliği yapacağı bir örgüt olduğunu, Bakanlığı’nın işbirliğine hazır olduklarını anlattı.

 

Hasipoğlu, Lefkoşa’da çöpler konusunda her türlü hastalığın sayıldığını, ancak bunun olacak şey olmadığını söyleyerek, tek sıtma vakasının bile görülmediğini kaydetti. Temel sağlıkta başarılı olduklarını ifade eden Hasipoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)’ye ise destek verdiklerini, ancak artık faturalarda detay istediklerini söyledi.

 

Hasipoğlu, personel konusunu halledebilirlerse ambulansları artıracaklarını, Onkoloji servisini geliştireceklerini  anlattı.

 

SINAY


Sağlık Bakanlığı Bütçesinin görüşülmesi sırasında ilk söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne Milletvekili Abbas Sınay, sağlıksız bir ülkede sağlıksız bir Meclis’te sağlıksız bir hükümetin Sağlık Bakanlığı bütçesini görüştüklerini ifade ederek, Bakanlığın uygulamalarını eleştirdi.

 

Sınay, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun sağlık alanında yaptığı açıklamaları eleştirerek, ülkede bir an önce bir “Gıda Yasası”nın çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

Otomasyon ihalesinin de bir an önce bitirilmesini isteyen Sınay, Hasiopoğlu’nun Sağlık Bakanlığı görevine geldiği günden bugüne yaptığı icraatlara bakıldığında “Bu işi yapamayacağının” ortada olduğunu ileri sürerek, Hasipoğlu’nun artık emekli olması gerektiğini iddia etti.

 

Hasipoğlu’nun sağlığı bir adım ileriye götüremeyeceğini savunan Sınay, sağlık sektöründe konuşulması ve yapılması gereken birçok iş olduğunu, ülkede kanserin başını alıp gittiğini, ülkede gerçekten gerekli yasaların çıkarılması gerektiğini kaydetti.

 

Abbas Sınay, bir an önce hastanelerdeki acil servislere bir sistem oturtulması gerektiğini ifade ederek, buralarda acil uzmanlarının da görev yapması gerektiğini, ancak maaş düzenlemesi yapılmazsa kimsenin gitmeyeceğini, Anayasa Mahkemesi’nin doktorlara “ikinci iş yapamaz” demesine rağmen herkesin çalıştığını hatırlattı.

 

Sınay, Sağlık Bakanlığı’nın YDÜ ve Türkiye hastanelerine milyonlarca lira borcu olduğunu ifade ederek, son imzalanan Ekonomik Programda sağlıkla ilgili bir cümle olduğunu, bu cümleden tutulmasını ve sağlıkta yeni bir sistem oluşturulmasını istedi.

 

ARABACIOĞLU


Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da, Hükümet’in artık “son kullanma tarihinin dolduğunu” iddia ederek, konuşmasını, Hükümet’ten kimsenin kendini dinlememesini eleştirdi.

 

Arabacıoğlu, hizmet satın alımının çok dikkatli olunması gereken bir konu olduğunu ifade ederek, sağlık sektöründe gördüğü sıkıntıları anlattı. Mustafa Arabacıoğlu,  YDܒnün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) standartları üzerinde yatırım yaptığını kaydetti.

 

Özel Hastaneler Yasası’nın özel hastaneler için önemli olduğunu, devlet olunacaksa devlet gibi davranılması gerektiğini ifade eden Arabacıoğlu, devletin herkese devlet olduğunu hissettirmesi gerektiğini, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de grev yasağı alındığını ancak bir şey olmadığını kaydetti.

 

Arabacıoğlu, ek mesai ödemeleri fazlaysa bunun yerine istihdam yapılmasını önerdi.

 

SİBER


CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber de, Sağlık Bakanlığı’nın milletvekillerine verdiği faaliyet raporunu okuyarak, faaliyet raporunun hep bina tadilatlarını içerdiğine işaret etti ve sağlıkta önemli olanın halkın ve sağlık çalışanlarının sağlıklı bir şekilde hizmet almasını ve sağlamasını gerçekleştirmesi olacağını kaydetti.

 

Siber, böyle bir raporun Sağlık Bakanlığı tarafından verilmesini eleştirerek, bakanlığın hastane tadilatı yapmadığını, bunu hastane yönetimlerinin yapması gerektiğini ifade etti.

 

ALBAYRAK


CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak ise Sağlık Bakanlığı bütçesinin gecenin geç vakitlerinde görüşülmesinin talihsizlik olduğunu ifade ederek, bunun Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin “ayıbı” olduğu görüşünü dile getirdi.

 

Albayrak, Sağlık Bakanı Hasipoğlu’nun siyaset yaşamını özetleyerek, eleştirilerde bulundu. Meclis Başkanı Hasan Bozer’in “sağlığa gelelim” diye uyardığı Albayrak, bakanlığın kendilerine dağıttığı faaliyet raporunu değerlendirdi.

 

Sağlık Bakanlığı bütçesinin geçen yıla oranla arttığını, bunun da güzel bir gelişme olduğunu ifade eden Albayrak, Hasipoğlu’ndan, toplum sağlığı adına çalışan muhalefetin eleştirilerine önem vermesini istedi.

 

Albayrak, sağlık alanında alınması gereken önlemler ve yasalara dikkat çekerek, sağlık sektöründe sağlık çalışanlarına yapılan saldırılara üzüldüklerini, bu konuda önlemler alınmasının gerekli olduğunu söyledi.

 

Ülkede kalp ameliyatlarının barışıyla yapıldığını, sağlık alanında güzel çalışmalar olduğunu, muhalefet olarak sadece kara gözlüklerle bakmadıklarını ifade eden Albayrak, sağlıkta güzel işler yapılmasının halkın sağlık sektörüne olan güvenini artıracağına inandığını belirtti.

 

Dünya genelinde KKTC’nin kanser sıralamasında üst sıralarda olduğunu ifade eden Albayrak,  kanserde erken tanının önemli olduğunu, bu yüzden erken tanının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Gece kulüpleri konusuna da değinen Albayrak, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda gerekli çalışmaları doğru yapıldığı konusunda temennide bulundu. Bakanlığın YDÜ ve Türkiye hastanelerine 42 milyon TL borcu olduğunu savunan Albayrak, başarılar dileyerek, bütçenin hayırlı olmasını temenni etti.

 

EKENOĞLU


CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu da, sağlıkta yönetime gelen hükümetlerin hep sağlığı daha iyiye taşımak için çalıştığını, yeni yönetime gelenlerin de bir önceki hükümetin yaptıklarını inkar etmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Ekenoğlu, hastanede hastaları rahatsız edecek şekilde tadilat işleri yapıldığını, tadilatların yapılmasının şart olduğunu ancak bunun farklı bir uygulaması olması gerektiğini ifade etti.

 

Hastanelerde 15.30’a kadar mesai olması gerektiğini, ancak o vakitte muayene olmanın mümkün olmadığını ifade eden Ekenoğlu, sağlık sektöründeki bazı uygulamalara yönelik eleştirilerde bulundu.

 

EMİROĞLULARI


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise bugün sağlıkta yapılanların “günü kurtaran bir siyaset” olduğunu savunarak, sağlık sektörünün ücretli olmasına karşı olduklarını söyledi.

 

Emiroğluları, YDÜ konusunda ferdi çıkarlara göre konuşulduğunu, araştırma hastaneciliği yapacaksa araştırmacılık, bilim yapması gerektiğini, özel hastanecilik yapacaksa vergisini vereceğini ifade ederek, eleştirilerde bulundu.

 

Eczanelerin nüfusa göre çok fazla olduğunu ve yeni mezun olan eczacılarla yakında bu alanda da sorun çıkacağını savunan Emiroğluları, bütçenin doğru kullanıldığının takibini yapacaklarını söyledi. Sağlıkta sorunların yaşandığını ifade eden Emiroğluları, Bakanlık bütçesinin yetersiz olduğunu, sağlık sisteminin çöktüğünü iddia ederek, sağlık sistemini bozanların da yine sağlık sektörü olduğunu işaret etti.

 

Emiroğluları, devlet hastanelerinin standartlarının yükseltilmesi gerektiğini, hastanelerde çoğu ameliyatı yapabilecek uzman doktorların bulunduğunu ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"HÜKÜMETTEN HALK DEĞİL, HÜKÜMET MEMNUN"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık