Ana Sayfa Mizah Alevi açılımında neler yapılacak

Alevi açılımında neler yapılacak

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla yeniden başlatılan Alevi açılımı ile ilgili ilk ipuçları geldi.

Giriş Tarihi: 26 Haziran 2013 Çarşamba 17:53
Alevi açılımında neler yapılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla birlikte Alevi açılımında ikinci perde açıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığındaki heyet çalışmalara başladı. İkinci aşamadaki ilk çalışma, Alevi açılımına dair bugüne kadar yapılanların dosya haline getirilmesi olacak.

Dosyada düzenlenen Alevi çalıştayları, Madımak Oteli'nin kültür merkezi haline getirilmesi, Alevi klasiklerini Türkçeye çevrilmesi, NTV'nin haberine göre, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabına Alevilik ve Bektaşilikle ilgili bölümler eklenmesi gibi konulara yer verilecek. Bu dosyanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte değerlendirilmesinin ardından yeni yol haritası belirlenecek.

'PİR SULTAN ABDAL ÜNİVERSİTESİ'

Nevşehir Üniversitesi'nin adının "Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi", Tunceli Üniversitesi'nin adının ise "Pir Sultan Abdal Üniversitesi" olarak değiştirilmesi gündeme geldi. Türkiye genelinde Alevi önderlerinin isimlerinin yaygınlaştırılması da planlanıyor.

YAVUZ SELİM'DEN GERİ ADIM YOK

Ancak İstanbul'a yapılacak üçüncü köprüye "Yavuz Sultan Selim" adının verilmesi konusunda ise geri adım atılmayacağı belirtiliyor. Öte yandan, Alevi dedelere maaş düzenlemesi üzerinde çalışılmıyor çünkü Alevi önderleri bu konuya sıcak bakmıyor. Ayrıca cemevlerinin statüsü ile ilgili olarak uygun bir formül de aranıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık