Ana Sayfa Ekonomi Alman devleti gizli ırkçılık yapıyor

Alman devleti gizli ırkçılık yapıyor

Alman İnsan Hakları Enstitüsü, ırkçılığın yalnızca kafalarda yeralmadığını, devletin ve polisin muamalelerinde de görüldüğünü bildirdi

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2013 Cumartesi 16:16
Alman devleti gizli ırkçılık yapıyor

Alman insan hakları kuruluşu tarafından yapılan bir araştırmaya göre Federal Polis kanununda yeralan bazı maddelerin yasak olmasına rağmen bazı insanları özel takibe ve kontrole almasını öngörüyor. Bu ifadelerde açıkça ırkçılık yeralmasa da, polislerin 'sınır polisliği tecrübelerine' başvurarak hareket etmeleri tavsiye ediliyor. Hiçbir polisin açıkça kara tenlileri kontrol etmeleri yeralmadığı halde, sözkonusu uyarı ile sezgilerine kulak vermeleri isteniyor.

Alman İnsan Hakları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Beate Rudolf, 'Racial Profiling' (Irkçı profilleştirme) isimli araştırma sonuçlarının tanıtımında yaptığı konuşmada, Federal polis tarafından yapılan ırkçı kontrollerin sona erdirilmesini taleb etti.

Federal Polis kanununun 22. paragrafının 1a maddesinin, Anayasanın 3. bölümündeki 3. paragrafında yeralan maddeyle ve Uluslar arası insan hakları antlaşmasıyla çeliştiğini söyleyen Rudolf, Alman devletinin, polisin insanları hiçbir neden olmadığı halde yalnızca tenlerinin rengi ve yüzlerinin değişmez özelliklerinden dolayı kontrol etmesini derhal durdurmasını istedi. Bu tür uygulamaların insanları dışladığını, onların diğerleriyle eşit olma duygularını yaralayarak, onurlarının çiğnendiğini belirtti.

Araştırmayı hazırlayan Hendrik Cremer, Federal Polis kanunundaki maddelerin kaldırılmasını taleb ederek, burada sözkonusu olan uygulamanın yalnızca bir ya da iki polisin keyfi davranışı olmadığını, ırkçı uygulamanın kanuni temelle sağlama alındığını, bu yüzden 22. Paragraftaki 1a maddesinin iptal edilmesi gerektiğini savundu. Cremer, ayrıca diğer federal ve eyalet kanunlarının da tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Sözkonusu kanun maddesi ile Alman polisinin, göçmen kontrolü nedeniyle hiçbir neden olmadan havaalanlarında, tren istasyonlarında ve trenlerde, şahsi kanaatlerine göre şüpheli gördükleri kimseleri kontrol etme yetkisi veriliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık