Ana Sayfa Ekonomi Alman hükümetinden ABD'ye tepki

Alman hükümetinden ABD'ye tepki

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), Almanya ve AB kurumlarını dinlediği iddiasına Alman hükümetinden tepki geldi.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 20:14
Alman hükümetinden ABD'ye tepki

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in AB ve Alman kurumlarını dinlediği yönündeki haberlere Almanya Başbakanı Angela Merkel ilk tepkiyi sözcüsü aracılığıyla verdi. Alman sözcü, "Bir dost tarafından dinlenmek kabul edilemez. Artık Soğuk Savaş döneminde değiliz, böyle bir şey olamaz" dedi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'de düzenlenen haftalık basın toplantısında, "Dostlar tarafından izlenmek kabul edilemez'' dedi.

Seibert, artık soğuk savaş döneminde olmadıklarını vurgulayarak, ''Avrupa ve ABD iki partner, arkadaş ve müttefik. Yani birlikte çalışırken ilişkide güven olmak zorunda'' ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de ABD'nin Berlin Büyükelçisiyle bu konuda bir görüşme yapacaklarını ancak görüşmenin "bakanlığa çağrıldı" olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

KERRY: SIRA DIŞI BİR DURUM YOK

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den ise bu konuda şaşırtıcı bir açıklama geldi. ABD'nin Avrupa ülkelerini dinlemesiyle ilgili bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bir ülkenin diğer ülkeler hakkında istihbarat toplamasının 'sıra dışı olmadığını' söyledi.

Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) toplantıları için bulunduğu Brunei'de açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD'nin diğer tüm ülkelerin topladıklarıyla aynı türden dış istihbarat edindiğini iddia etti.

ABD'nin AB kurumlarını dinleme konusunun AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından, Brunei'de Kerry'nin de katıldığı bir toplantı sırasında gündeme getirildiği de belirtildi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nden yapılan açıklamada da, "ABD'nin diğer tüm ülkelerin topladıklarıyla aynı türden dış istihbarat edindiği" belirtildi.

'ORTAKLAR, BİRBİRLERİNE KARŞI CASUSLUK YAPMAZ'

Adaletten sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Viviane Reding ise, iddialara "ortaklar, birbirlerine karşı casusluk yapmaz" diyerek tepki gösterdi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, ABD'nin AB ofislerine dinleme cihazları yerleştirdiği ile ilgili iddialardan çok büyük rahatsızlık duyduğunu belirtmişti.

Alman Der Spiegel dergisi, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in Almanya'da her ay 500 milyon telefon görüşmesi, kısa mesaj ve elektronik postayı gözetim altına aldığını açıklamıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık