Ana Sayfa Dünya Almanya'da deprem

Almanya'da deprem

Almanya’da üçlü koalisyon görüşmeleri başarısızlığa uğrayınca ufukta erken seçim göründü. Fransa ve Hollanda koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamasından endişeli.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2017 Pazartesi 18:15
Almanya'da deprem
Almanya'daki kriz, Avrupa'yı korkuttu Almanya’da üçlü koalisyon görüşmeleri başarısızlığa uğrayınca ufukta erken seçim göründü. Fransa ve Hollanda koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamasından endişeli.

Almanya’da Hristiyan Demokratlar, Hür Demokratlar ve Yeşiller arasındaki koalisyon müzakerelerinin sonuçsuz kalmasının yankıları sürüyor. Seçimlerde ilk kez meclise girmeyi başaran sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi, Merkel'in artık başbakanlık yapmaması gerektiğini söyledi. Endişelenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Bu çıkarımıza değil" derken, Hollanda'dan "kötü haber" değerlendirmesi geldi.

 

AfD Meclis Grup Başkanı Alexander Gauland, partilerin renklerinden adını alan Jamaika koalisyonunun kurulmamasının iyi bir gelişme olduğunu söyledi. Gauland, "Etkili olduğumuzu görüyorum. Sayın Merkel başarısız oldu, başbakanlıktan gitmesinin de zamanı geldi” dedi. 

AfD Eş Başkanı Alice Weidel da koalisyon müzakereleriyle seçmenin aldatıldığını, üç partinin siyasi pozisyonlarının en başından beri farklı olduğunu söyledi.

Almanya'da haftalardır süren koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması, Avrupa'da da endişeyle karşılandı. Fransa ve Hollanda'dan yapılan açıklamalarda Almanya'da hükümetin geç kurulmasının Avrupa için kötü haber olduğu belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron endişeli olduklarını ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı, "görüşmelerin çıkmaza girmesinin, Fransa'nın çıkarına olmadığını" kaydetti.

Macron'un endişesini pazar akşamı Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde ilettiği bildirildi. Macron, Avrupa Birliği'nde reforma gidilmesinden yana. Bunun istikrarlı bir Almanya'ya bağlı olduğu görüşündeki Macron'un pazartesi ve salı günü Fransız siyasi parti liderleriyle bir araya gelerek Avrupa politikalarını görüşmesi bekleniyor.

"Avrupa için kötü haber"

Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Ziljstra da Brüksel'de düzenlenen AB dışişleri bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, "Hükümet kurma çalışmalarının biraz uzun sürecek olması, Avrupa için kötü bir haber" dedi.

Almanya'da Jamaika koalisyonu Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), liberal Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller Partisi arasında yürütülüyordu. Hür Demokrat Parti FDP, birçok noktada uzlaşma sağlanamayan koalisyon görüşmelerini pazar gece yarısı sonlandırdıklarını açıklamıştı. FDP Genel Başkanı Christian Lindner, "Yanlış yönetmektense hiç yönetmemek daha iyidir" demişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık