Ana Sayfa Yurt ALPET’ten kötü yakıt

ALPET’ten kötü yakıt

Türkiye ve diğer ülkelerce kabul edilmeyen standartlardaki yakıtı ülkemize sokup, istayonlarından satışa sunduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2012 Pazartesi 10:13
ALPET’ten kötü yakıt

Haberdar Gazetesi’nin Altınbaş Petrol ile ilgili yayınlarını durdurma çabaları sürerken, Altınbaş Petrol’un kaçak akaryakıt ve sahte belgeyle yakıt ithali işlerinin yanısıra yeni numaraları da ortaya çıktı.

 

 

Başka ülkeler reddetti


Elde edilen bilgi ve belgelre göre, ALPET, Türkiye dahil başka ülkelerde standartlara uygun değil diye ithaline müsade edilmeyen akaryakıtı ülkemize soktuğu ve istasyonlarında araç sahiplerine sattığı öğrenildi.

 

 

Ucuza bulup getiriyor


Haberdar’a ulaşan bilgi ve belgelere göre, birtakım ülkelerde stoklarda uzun süre beklediği için yeniden rafine edilmesi ya da imha edilmesi gereken kalitesi düşmüş yakıtın ALPET tarafından düşük fiyatlara satın alındığı, sonra da ülkemize getirildiği anlaşıldı.

 

 

İsviçredeki şirketleri devrede


Bu işlemin yine Altınbaş Holding’in kontrolüdeki İsviçre’ye kayıtlı City Trading adlı şirketin aracı olarak kullanıldığı ucuz ve aklitesiz akaryakıtın bu şirket tarafından satın alındığı, sonra da şirketlerarası bir faturalşama ile fiyat anomalisinin ortadan kaldırıldığı anlaşılıyor.

 

 

Kötü yakıt normal fiyata


ALPET bu yolla devlete sunduğu ithalat faturalarında aslında çok ucuza mal ettiği kötü yakıtı normal fiyata almış gibi göstererek yaptığı yolsuzluğun anlaşılmasını engellediği gibi, fahiş fiyat farkları nedeniyle düne kadar devletin kontrolünde olan Kıbrıs Türk Petrolleri emsaline de ters düşmemiş oldu.

 

 

Denetim by pass edildi

Normalde ülkemize ithal edilen her damla akaryakıtın birtakım testlere tabi tutulup, sonra ithaline izin verildiği belirtlirken, ALPET yetkililerinin bu işlemi de by pass edecek birtakım yöntemler geliştiridikleri ve devletin denetim mekanizmalarını atlattıkları öğrenildi.

 

Araçlara ve çevreye zarar


ALPET istasyonlarından yakıt alan araçların yıllardır zaman zaman kullandıkları bu kalitesi düşük yakıtın araçların randımanına yaptığı olumsuz etkinini yanında, tamiri pahalı arızalara da yol açtığı ifade ediliyor. Uzmanlar bu tür oktanı düşük ya da içindeki atık maddeleri fazla olan yakıtın çevreye de son derece olumsuz zararlar verdiğini belirtiyorlar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık