Ana Sayfa Yurt Altınlar da satılacak

Altınlar da satılacak

Güney Kıbrıs’ın finansman ihtiyacı 5.5 milyar Euro artarak 23 milyara çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 12:15
Altınlar da satılacak

Euro bölgesi maliye bakanlarının, Güney Kıbrıs’la ilgili memorandum konusunda siyasi anlaşmaya vardığı belirtildi. Buna göre; daha önce 17,5 milyar Euro olduğu belirtilen finansman açığının 23 milyar Euro’ya yükseldiği belirtiliyor ve Güney Kıbrıs’ın, kendi kurtarma paketine 13 milyar Euro katkı koyması gerektiği vurgulanıyor.


Rum radyosunun haberine göre, memorandum taslağında herhangi bir değişiklik yapılmadı.


Habere göre, dün öğle saatlerinde basın toplantısı düzenleyen Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, karardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Dublin’de yapılan dünkü kritik Euro Grubu toplantısı öncesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Perşembe günü AB komiseri Olli Rehn’den yardım istediği haber verildi.


Anastasiadis, Rehn’e, iki Rum bankasıyla ilgili kararların yarattığı ortamın değişmesi için Avrupalı yetkililerin yapacakları olumlu açıklamaların önemli olduğunu da söyledi.


Öte yandan Euro Grubu’nun Dublin’de gerçekleşen toplantısının, Avrupa Komisyonu’nun Güney Kıbrıs’ın nihai para ihtiyacını 17,5 milyardan 23 milyar Euro’ya çıkaran taslağının gölgesinde yapıldığı da belirtildi.


Komisyon tarafından hazırlanan belgede 10 milyar Euro’nun “Laiki Bankası”nın yeniden yapılandırılmasından, tahvil sahiplerinin katılımından ve “Kıbrıs Bankası”nın sigortasız mevduatlarının tahvillerle değiştirilmesinden sağlanabileceği belirtiliyor. Altın rezervlerinin satışından 400 milyon Euro, yeni vergi gelirlerinden 600 ve varlıkların Merkez Bankası’na aktarılmasından da 1,4 milyar Euro daha elde edileceği hesaplanıyor.


Fileleftheros gazetesi Rum Yönetimi Sözcüsü Stilianidis’in, Güney Kıbrıs’ın ihtiyacının 23 milyar Euro’ya fırlamasının nedeni olarak Hristofyas hükümetinin gösterdiği oyalamayı ve uzayan belirsizlik nedeniyle bankalardan sermaye kaçışını gösterdiğini yazdı.6 milyar Euro delik


Gazete haberi “6 Milyar Euro’luk Delik... Gerekirse Altın da Satılacak” başlığıyla iç sayfalarında özetle şöyle detaylandırdı:


“Avrupa Komisyonu Kıbrıs’ın finans ihtiyacının 23 milyar Euro olarak hesaplıyor ve Kıbrıs’ın, kendi kurtarma paketine 13 milyar Euro katkı koyması gerektiğini vurguluyor. Avrupa Komisyonu Avrupa Merkez Bankası’nın işbirliğinde, Laiki Bankası’nın yeniden yapılandırılması, tahvil sahiplerinin katılması ve Kıbrıs Bankası’nın sigortasız mevduatlarının tahvile çevrilmesi ile Kıbrıs makamlarının 10,6 milyar Euro gibi önemli bir meblağ sağlayabileceğini hesaplıyor. Ancak bu meblağın, parantez içerisinde olduğunun vurgulanması gerekir çünkü Euro Grubu’nun toplantısında netleştirilmesi bekleniyor.


Avrupa Komisyonu belgesinde Kıbrıs makamlarının, kurtarma programını finanse edebilmek ve borcu sürdürülebilir kılmak için 400 milyon Euro değerinde altın rezervini satmayı taahhüt ettiği de belirtiliyor. Merkez Bankası herhangi bir şey konuşulduğunu yalanlamıştı.


Belgede, iki bankadan alınacak paraların ötesinde, şirketler vergisinin, sermayenin vergilendirilmesi ve bankalar tarafından ödenen mevduat verilerinin artırılmasından 600 bin Euro’luk yeni bir gelir ortaya çıkacağı belirtiliyor.


Ekonominin önümüzdeki iki yıl içerisinde yüzde 12’nin üzerinde daralması öngörülen bir zamanda Kıbrıs’tan şirketler için uyguladığı vergi oranını, sermaye gelirlerinden edinilen karı artırması istenecek. Kıbrıs’ın iç kaynaklardan elde etmesi gereken 13 milyar Euro’nun tamamlanması için bankaların, sigortaların ve KİT’lerin tasarrufundaki kamu borcunun yaklaşık 1 milyar Euro’nun yeniden finanse edilmesi (refinance) gerekecek.


Belirtildiğine göre Kıbrıs 2016’ya kadar iç hukuka tabi tahvillerden 1 milyar Euro yuvarlama (roll over) yapmaya çalışacak. Rus kredisinin 5 taksitte geri ödemesinin 2018 ve sonrasında yapılabilmesi için, yeniden yapılandırılmasına çalışılacak. Rus kredisinin yeniden yapılandırılması ve ödeme vadesinin uzatılması kredi ödeme gider miktarını 100 milyon Euro düşürecek.


Belgede hükümetin Merkez Bankası’ndan aldığı 1,4 milyar Euro kredinin gayrı menkul veya diğer varlıklarla takas edileceği belirtiliyor. Yine KİT’lerin -2015’e kadar yapılması gereken -özelleştirilmesinden de 1 milyar Euro gelecek.


Avrupa Komisyonu belgesi, Kıbrıs’ın kredi sözleşmesinde karşılaşacağı zorlukları gösteriyor. İlk dilim krediyi almadan önce Gayrı Safi Yurt İçi Hâsılası’nın (GSYİH) yüzde 1,5’ine tekabül eden –bu yıl için alması gereken tedbirler GSYİH’sinin yüzde 2,1’i kadardır) tedbirleri 2013 içinde yasalaştırılması ve yürürlüğe koyması gerekiyor.

 


Avrupa Komisyonu’nun rapor taslağında Kıbrıs’la ilgili makroekonomik tehlikelerin büyük ve olumsuz olduğu belirtiliyor. Bunun nedenleri de özellikle ekonominin çok güçlü şekilde daralması, gayrı menkul fiyatlarında keskin düşüş ve iş piyasasında daha da kötüleşme olarak sıralanıyor.

 

Ekonomi daralacak

 

Avrupa Komisyonu belgesine göre Kıbrıs ekonomisi 2013’te yüzde 8,7, 2014’te yüzde 3,9 daralacak, 2015’te yüzde 1,1 iyileşme görülecek. Reel olarak da Kıbrıs ekonomisinin 2013, 2014 ve 2015’te yüzde 12,5 daralacağı değerlendiriliyor. Yine borcun bu yıl GSYİH’ın yüzde 109’u kadar olacağı, 2015’te yüzde 126,3’üne tırmanacağı ve 2020’de de yüzde 104’üne gerileyeceği öngörülüyor. Açığın bu yıl için GSYİH’nın yüzde 6’sı, gelecek yıl yüzde 7, 9’una ulaşacağı, 2015’te yüzde 5,7’ye ve 2016’da yüzde 2,5’e düşeceği tahmin ediliyor.”

 

Kooperatif bankaları da zorda

 

Gazete “Kooperatif-Bankaların Yeniden Sermayelendirilmesi 2,5 Milyar Euro” başlıklı haberinde Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu’nun kendi kaynaklarıyla yeniden sermayelendirilen Rum bankacılık sisteminin, “Kıbrıs” ve “Laiki” bankaları dışındaki diğer Rum bankalarının yeniden sermayelendirme ihtiyacını 2,5 milyar Euro olarak hesapladığını yazdı.


Habere göre “Assessment of the actual or potential financing needs of Cyprus” konulu belgede 2,5 milyar Euro’luk meblağın, takipteki kredilerdeki artış ve yerel kaynaklardan karşılanmasının mümkün olmaması halinde, Hellenic Bank’ın yeniden sermayelendirme daha kötü ihtiyacı gibi makroekonomik gelişmelerin için bir rezerv de içerdiği belirtiliyor.


Belgede “Laiki”nin yeniden sermayelendirilmesi maksadıyla Rum yönetimi tarafından Temmuz 2012’de çıkarılan 1,9 milyar Euro’luk tahvillerin Avrupa Destek Mekanizması tahvilleriyle takası öngörmediğinden, finansman dosyasında yer almadığı, buna paralel olarak bugün GSYİH’nin yüzde 550’sine tekabül eden bankacılık hacminin direkt düşüşle 350’sine gerileyeceği belirtiliyor.


Kooperatif şirketlerinin sermayelerinin yeniden yapılandırılması gerektiği, bazılarının genel yeniden yapılandırma prosedürü çerçevesinde birleştirileceği belirtilen belgede ekonominin, bireysel ve kurumsal kredilerin geri ödemesinde bir gecikme döngüsü tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu, bunun da gelecekte karşılaşılacak tehlikeleri artırdığı vurgulanıyor.

 

Kıbrıs

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık