Ana Sayfa Yurt Altınları calıp bozdurdu, kumarhane ve bet ofislerde parayı yedi

Altınları calıp bozdurdu, kumarhane ve bet ofislerde parayı yedi

Yengesinin altınlarını çalarak kuyumcuda bozduran Mehmet Aslantekin, 14 bin 500 TL’yi kumarhane ve Bet Ofis’te harcamış.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 09:53
Altınları calıp bozdurdu, kumarhane ve bet ofislerde parayı yedi

Hasan ÇAĞDA


Kardeşi ve yengesinin yurt dışında olmasını fırsat bilerek 26 Ekim 2012 tarihinde evlerine giren ve 14 bin 500 TL değerindeki muhtelif ziynet eşyasını çalan zanlı Mehmet Aslantekin, sattığı altınlara karşılık aldığı paraları kumarhane ve bet ofislerde harcadığı tespit edildi. Mehmet Aslantekin’in, kumarda kazanacağı ve zengin olacağı hayaliyle hırsızlık yaptığı iddia edildi.


Aleyhinde “ev açma ve sirkat” suçlarıyla ilgili olarak başlatılan polis soruşturması devam eden zanlı Mehmet Aslantekin’in 5 gün daha poliste tutuklu kalmasına karar verildi.


Yetkililer, zanlının tutuklu kaldığı sürede altınları sattığı Girne’deki kuyumcuların tamamında ve Lefkoşa’daki kuyumcuların ise bir kısmında soruşturma yapıldığını vurguladı.


Soruşturma kapsamında çalınan altınları satın aldığı belirlenen ve “hırsızlık mal kabulü ile polise yalan bilgi verme” suçlarıyla ilgili olarak aleyhinde soruşturma yapılan kuyumcu Murat Gülel’in ise yurt dışına çıkışının yasaklanması kaydıyla teminatla serbest bırakıldığı kaydedildi.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hale Ahmet Raşit’in huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın ve zanlı Mehmet Aslantekin tarafından avukat Hasan Yücelen hazır bulundu.


Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde polis memuru olarak görev yapan ve meselenin tahkikatını yürüten Tural Güneralp, iddia makamının tanığı olarak mahkemede yeminli şahadet vererek olguları aktardı.


Polis memuru Tural Güneralp, Gönyeli’de sakin zanlı Mehmet Aslantekin’in 26 Ekim 2012 tarihinde Lefkoşa’da meydana gelen “ev açma ve sirkat” meseleleriyle methaldar olduğunu söyledi.


Zanlı Mehmet Aslantekin’in 26 Ekim 2012 tarihinde saat 14.00 sıralarında Lefkoşa’da Güven Apartmanı’nda sakin Nevzat Aslantekin’e ait ikametgahın batıya bakan kapalı ve kilitsiz ana giriş kapısını, önceden annesinin ikametgahından aldığı yedek anahtarı ile açıp içeriye girdiğini ifade eden Güneralp, zanlının toplam değerleri 14 bin 500 TL olan 36 adet çeyrek cumhuriyet altını, 6 adet tam cumhuriyet altını, 14 ayar halka motifli altın erkek kolyesi, 1 adet halka motifli altın erkek künyesi, 2 adet yaprak motifli üzerinde taşları bulunan altın küpeler, 1 adet yaprak motifli altın kadın kolyesi, 1 adet yaprak motifli üzerinde taşları bulunan kadın künyesi, 1 adet 22 ayar altın kadın künyesi ve 2 adet 22 ayar birbiri üzerine geçirilmiş burma altın bilezikleri sirkat ettiğini söyledi.


Müşteki Nevzat Aslantekin ile eşi Ayşe Aslantekin’in 19 Kasım 2012 tarihinde olayı polisin bilgisine getirmesi üzerine soruşturma başlatıldığını kaydeden Tural Güneralp, 25 Kasım 2012 tarihinde şubeye celp edilen zanlı Mehmet Aslantekin’in suçunu kabul ettiğini belirtti.


Zanlı Mehmet Aslantekin’in 26 Kasım 2012 tarihinde mahkemeye çıkarılarak aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri temin edildiğini kaydeden Güneralp, bu süre zarfında zanlının altınları sattığı belirlenen Girne’deki kuyumcuların tamamı ve Lefkoşa’daki kuyumcuların bir kısmında soruşturma yapıldığını belirtti.


2 adet çeyrek Cumhuriyet Altını, 1 adet burma kadın kolyesi ve 1 yaprak motifli kadın kolyesi’nin Lefkoşa’da faaliyet gösteren Moonstar Gold Kuyumculuk’ta tespit edilip emare olarak alındığını söyleyen Güneralp, yapılan soruşturmada söz konusu kuyumcuya satılan 21 adet Cumhuriyet Altını ile 2 adet kadın künyesinin yine Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir kuyumcu dükkanı sahibi aracılığıyla bir müşteriye satıldığını belirlediklerini kaydetti.


Zanlı Mehmet Aslantekin’in ziynet eşyalarını rehin bıraktığı kuyumculardan daha sonra geri alıp başka kuyumculara sattığını da tespit ettiklerini vurgulayan Tural Güneralp, zanlının Gönyeli’deki ikametgahında mahkeme emriyle yapılan aramada kanunsuz herhangi bir şeye rastlanmadığını dile getirdi.


Güneralp, zanlının temin ettiği paraları bet ofis ve kumarhanelerde harcadığını tespit ettiklerini söyledi.


Tahkikatın devam ettiğini belirten Güneralp, aranmakta olan emareler ve alınması gereken ifadeler ile incelenmesi gereken güvenlik kamerası kayıtları olduğunu vurguladı.


Zanlının serbest kalması halinde alınacak ifadeler ve aranmakta olan emarelere etki etme olasılığı bulunduğunu söyleyen Güneralp, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlı Mehmet Aslantekin’in 5 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.


Tahkikatın devam ettiğine bulgu yapan Yargıç Hale Ahmet Raşit, zanlı Mehmet Aslantekin’in tahkikat amacıyla 5 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık