Ana Sayfa Yurt Amcaoğlu France 3 televizyonuna konuştu

Amcaoğlu France 3 televizyonuna konuştu

Amcaoğlu "güney Kıbrıs'tan Talep Gelmesi Halinde Gelecek Suyu Paylaşmaya Hazırız"

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 12:44
Amcaoğlu France 3 televizyonuna konuştu

Lefkoşa, 14 Aralık 12 (T.A.K): Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu Fransa ulusal kanalı France 3 Cotedazur televizyonuna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temini Projesiyle ilgili demeç verdi.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'den Kıbrıs'a borularla su taşıma projesinin dünyada bu teknikle yapılan bir ilk olduğunu kaydeden Amcaoğlu, Türkiye'deki Anamur Dragon Çayı'nın sularının, yapımı halen devam eden, Alaköprü barajında biriktirileceğini ve deniz yüzeyinden 250 metre derinden geçeceğini ve 80 kilometre uzunluğa sahip özel borularla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde inşası devam eden Geçitköy Barajına taşınacağını vurguladı.


Kıbrıs'a gelecek yıllık 75 milyon metreküp suyun, ülkenin içme, kullanma, sanayi ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacağını belirten Amcaoğlu, ülkede içme suyu ihtiyacının tamamen yeraltı su kaynaklarından karşılandığını, aşırı çekim neticesinde bir çok bölgede yeraltı sularında deniz suyu girişleri meydana geldiğini, bu durumun da yeraltı sularının tuzlanmasına sebep olduğunu anımsattı.


Amcaoğlu, yeraltı su kaynaklarındaki azalmalardan dolayı KKTC'de de suya duyulan ihtiyacın her geçen gün arttığını, bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle böyle bir projenin hayata geçirilmesi yönünde çalışmaların devam ettiğini ifade etti.


Suyun insani açıdan gerekli ve hayati bir konu olduğunu belirten Bakan Amcaoğlu, Güney Kıbrıs'tan talep gelmesi halinde de bu suyu güneyle paylaşmaya hazır olduklarını vurguladı.

 

haber KKTC

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık