Ana Sayfa Yurt Amcaoğlu kamuoyu yanıltılıyor dedi

Amcaoğlu kamuoyu yanıltılıyor dedi

Amcaoğlu, bakanlığıyla ilgili yazılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 12:02
Amcaoğlu kamuoyu yanıltılıyor dedi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu bakanlığıyla ilgili bazı basın organlarında yerli yersiz iddialara yer verildiğini kaydederek, bunların gerçekle ilgisi olmadığını ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğunu söyledi. Amcaoğlu, dün sabah Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında hükümetin tarım ve hayvancılıkla ilgili yeni plan ve projelerini açıkladı.


Hayvancılıkta bazı sorunlar bulunduğunu kabul ettiğini fakat sektörün “çökmüş” olduğu iddiasının yanlış olduğunu söyleyen Bakan Amcaoğlu, süt verimliliğinin yıllık 101 milyon litreden 110 milyon litreye çıkmasının hayvancılık sektöründe %10’luk bir büyümeye, hayvan sayısının artışına, hayvancının sermayesine katkı yapılmasına ve/veya verimliliğin artmasına işaret ettiğini kaydetti.MODERNİZASYON


Sektörle ilgili modernizasyon konusunda %50’lik destek sağlayacak programın ilk aşamasından 21 üreticinin faydalandığını ve işlerini daha modern şekilde yaptıklarını söyleyen Amcaoğlu, programın ikinci bölümünün kısa bir süre sonra yeniden gündeme geleceğini bildirdi.


SÜT
Hayvan yemi konusunda dünyadaki fiyat farklarından dolayı değişiklikler yaşandığını kaydeden Bakan, hayvancıyı koruma adına litre başı süte yapılan desteğin 34 kuruşa çıkarıldığını, 78 milyonluk destek programı içinde, yılda 32 milyon TL’lik bir katkıyla önemli bir bölümü oluşturduğunu söyledi. Amcaoğlu, süte zaman zaman fiyat ayarlamalarıyla da destek sağlandığını hatırlatarak, daha önce sütün litresine 9 kuruş artış yapıldığını ve bugün soğuk süte 3 kuruş, açık süte ise 5 kuruş artış yapılmasının uygun görüldüğünü bildirdi.


AİLE İŞLETMELERİ
Tarım Bakanlığının icraatlarında can alıcı noktanın orta ölçekli aile işletmelerinin desteklenmesi olduğunu söyleyen Amcaoğlu, böylelikle geçimini hayvancılıkla sağlayan ailelere kolaylıklar sağlama hedefinde olduklarını aktardı.KÜÇÜKBAŞ HAYVAN
Hayvancılıkla uğraşanlara küçükbaş hayvan için yemlik arpa alımlarında faizsiz 4 aylık süre verilmesinin Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlandığını söyleyen Amcaoğlu, bunun küçükbaş hayvancılık adına önemli bir destek olduğunu ifade etti.


TOHUMLUK VE ARICILIK
Tahıl ve patates v.b tohumluk alımlarında faizlerin %5’lik bölümünün devlet tarafından karşılanmasına karar verildiğini de söyleyen Amcaoğlu, “arıcılığın” da kayıt altına alındığını ve bu sektöre de kovan başına 15 TL’lik destek öngörüldüğünü kaydetti.


ÖDEME SÜRELERİNDE ARTIŞ
Amcaoğlu, yemini kendisi yapan hayvancılarla ilgili olarak Toprak Ürünleri Kurumu’ndan (TÜK) alınan yemlik arpa ödeme sürelerinin % 50 oranında bir artışla 40 günden 60 güne çıkarıldığını da ekledi.


DÜÇ ARAZİLERİ
Devlet Üretme Çiftlikleri’ne (DÜÇ) ait arazilerin tamamen hayvancılara kiralanması yönünde çalışma başlatıldığını söyleyen Amcaoğlu, bu olanaktan sadece hayvancı olanların yararlanabileceğini söyledi. Bir gazetede kendisinden ve Bakanlıktan şikayet ederek yazı yayınlayan kişinin araştırıldığı zaman hayvancı olmadığının belirlendiğini söyleyen Amcaoğlu, dolayısıyla bu vatandaşa arazi kiralanamayacağını, kiralanmasının adaletli bir davranış olamayacağını da ifade etti.


“KİMSEYE GAREZİMİZ OLAMAZ”
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın kimseye garezinin olamayacağını da belirten Bakan Amcaoğlu, “Bu bakanlık üretici sayesinde vardır, üretici için, sorunlarını çözmek için, ekonominin gelişimi ve halkın refah seviyesinin yükseltilmesi için vardır” şeklinde konuştu.


MALİYETLERİ DÜŞÜRME ÇABASI
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Amcaoğlu, Bakanlığın tüm bu uygulamalar yanında, ayrıca artan maliyetleri düşürme çabası içinde olduğunu da belirterek, TÜK aracılığıyla yem hammaddelerinin ucuza temini ve yemde fiyatı daha aşağılara çekme çalışmalarının yapıldığını, bunların da zamanı gelince kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.


HAYVAN BAŞINA DESTEK
Küçükbaş hayvancılıkta geçmiş yıllara oranla hayvan başına desteğin artırıldığını ve daha önce 18 TL olan desteğin, 26 TL’lik artışla 44 TL’yi bulduğunu belirten Amcaoğlu, bunun artan yem fiyatlarına karşın hayvancının maliyetlerini düşüren bir önlem olduğunu kaydetti.


DEVLET ARAZİLERİNİN KİRA BEDELLERİ
Çiftçilerin de sorunları bulunduğunu ve devlet elinde olan arazilerin kira bedellerinin artırılmaması için yıllardır çok mücadele verildiğini belirten Amcaoğlu, bugün kiranın dönüm başına 20 TL olduğunu, daha önce hiç olmadığı kadar kira talebi geldiğini, bunun da çiftçiliğe karşı büyük bir ilginin başladığının işareti olduğunu söyledi.


DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ
Bu yıl Doğrudan Gelir Desteği olarak yapılan ödemelerin yarısının bir müddet önce ödendiği, diğer yarısının da kimyevi gübre alımıyla ilgili gerekli yetkilerinin ilgili yerlere verildiğini söyleyen Amcaoğlu dolayısıyla çiftçinin bu beklentilerinin sonuç bulduğunu aktardı. Amcaoğlu, bu desteklerin bazen gününde ödenemeyebildiğini ve geciktiğini de hatırlatarak burada Maliye’nin ödeme gücünün önemli olduğunu, bazı evrakların Maliye’de bekletilmesinden kaynaklı gecikmelere üreticinin verdiği tepkinin normal olduğunu söyledi. Bakan Amcaoğlu bu tür sorunların ilerleyen yıllarda aşılması çabasında olduklarını da ekledi.


“MAZOT DESTEĞİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA”
Amcaoğlu, önceki gün süt paralarının üreticilere ödendiğini önümüzdeki hafta da mazot desteğinin ödeneceğinin Maliye Bakanlığıyla yapılan görüşmelerden öğrenildiğini söyleyerek, 8 Milyon 474 bin TL’lik desteğin, 4 milyon 90 bin TL’Lik kısmının önümüzdeki hafta içinde ödeneceğini açıkladı. İşlemlerin tamamlandığını ve konunun Maliye Bakanlığında olduğunu belirten Bakan, akaryakıt desteğinin bir kısmının daha önceden ödendiğini ve oranın geçen yıla göre iki katına çıkarıldığını litre başına 55 kuruşluk desteğin 1.10 TL’ye yükseltildiğini bildirdi. Amcaoğlu, “evrak eksikliği” nedeniyle bu destekten faydalanamayan 1323 üretici için 1 Milyon 355 bin TL’lik ödemenin de gelen hafta içinde ödeneceği bilgisini aldıklarını söyledi.


NARENCİYE
Ton başına 35 TL devlet desteği verilen Narenciye sektöründe de ödemelerin önümüzdeki hafta yapılacağını açıklayan Bakan Amcaoğlu, bu işlemlerin de Tarım Bakanlığından çıktığını kaydetti ve ülkenin ve Maliye Bakanlığı’nın durumunun da göz önüne alınarak “üreticinin rahat olmasını” istedi.


“BİZE DE SORULSUN, DANIŞILSIN ONDAN SONRA YAZILSIN”
Bakanlıktan kaynaklanan sorunların kendisine de sorularak ve danışılarak basına yansıtılmasının daha doğru olacağını söyleyen Amcaoğlu, söz konusu sektörlerin temsilcileriyle sürekli konuşmalar yaptığını da hatırlattı. Sektörlerin tüm sorunlarının çözülmesinin mümkün olmadığını kaydeden Amcaoğlu, bunun yanında “Bakanlığın her zaman üreticinin yanında olduğunun bilinmesini, nesi varsa üreticilerin yararına kullanılacağından emin olunmasını” istedi.


BÜTÇE ARTIRIMI
Tarım alanına bütçede hiçbir artış yapılmadığı yönünde eleştirilere de yanıt veren Amcaoğlu, bunun doğru olmadığını 100 Milyon TL’lik destek programının bu yıl 10 Milyon daha artırılarak 110 Milyon TL’ye çıkarıldığını açıkladı. Yanlış bilgilendirme ve kamuoyunu yanıltmanın doğru olmadığını kaydeden Amcaoğlu, programın 105 Milyon TL olarak belirlendiğini, kendisi ve Başbakan Küçük’ün girişimleriyle, bütçe komitede görüşülürken 5 Milyon daha artırılarak 110 Milyon TL yapıldığını söyledi. Amcaoğlu, bütçe olanaklarının bu denli kıt olduğu bir dönemde bu artışın yapılmasının hükümetin ve Bakanlığın üretici kesime nasıl baktığını ve değer verdiğini açık bir şekilde gösterdiğini ifade etti. Açıklanan rakamların tüketiciye yansımalarının nasıl olacağı yönündeki soruya karşılık yanıt veren Bakan Amcaoğlu, bazı fiyat ayarlamalarının piyasadaki satış değerlerinde de oynamalara sebep olabileceğini söyledi ve bunun “gayet doğal” olacağını bildirdi.


“HELLİM BİZDE GÜNEY’DEN UCUZ”
Amcaoğlu “Biz nasıl ki dıştan ithal ettiğimiz ürüne döviz ödeyerek zaman zaman TL’deki meydana gelen yükseliş ve alçalışlardan etkileniyorsak, iç piyasamızda bunu yaşamamız gayet doğaldır. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Güney Kıbrıs’la mukayese ettiğimizde süt ve süt ürünlerinin bizde daha ucuz olduğunu tespit ettik, rakamlar elimizdedir. Örneğin hellim fiyatları Güney’de 22-24 TL’ye, ülkemizde 14-15 TL civarındadır” dedi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık