Ana Sayfa Sağlık Ameliyat olursa yürüyecek

Ameliyat olursa yürüyecek

Doğum sırasında yaşanan sorun nedeniyle hayatını engelli olarak sürdüren 15 yaşındaki Ayşenur, gönüllülerden yardım bekliyor.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2013 Pazartesi 08:01
Ameliyat olursa yürüyecek

Elmas TOKAY


Yıllar önce çalışmak için Pakistan’dan ülkemize gelen İmtiaz ve Ageela Khalidi çiftinin, 26 Mayıs 1998 yılında Ayşenur isimli bir kızları dünyaya geldi.


Doğum sırasında yaşanan bir sorun nedeniyle (Cerebral palsi), engelli olarak, tekerlekli sandalyede hayata devam eden Ayşenur’a yıllar sonra yürüyebilme şansı doğdu.


15 yaşındaki Ayşenur Khalidi’ye, KKTC vatandaşı olmadığı için, Devlet Hastanesi’nden kurul raporu alınarak ameliyatı yapılamıyor.


Lefkoşa Özel Eğitim Merkezi’ndeki öğretmenlerinin ve ailesinin çabalarıyla Yakın Doğu Hastanesi’nde Prof. Dr. Levent Çelik tarafından kontrol edilen Ayşenur Khalidi’nin, gerçekleşecek olan ameliyat sonrası yüzde 80 yürüyebileceği belirtildi. Bu ameliyat için 10 bin TL’ye ihtiyaç olduğu da kaydedildi. Aslında ameliyat 15 bin TL’ye mal oluyor ancak Yakın Doğu Üniversitesi, 5 bin TL’lik destek indirimi yaptı.

 

Döşemeci: Desteğe ihtiyacımız var


Lefkoşa Özel Eğitim Merkezi’nde eğitim veren ve Ayşenur Khalidi’nin öğretmenlerinden biri olan Sevim Döşemeci, bu ameliyatın geç kızın yürüyebilmesi için bir şans olduğunu kaydetti.


Döşemeci, yaşanan süreci şöyle aktardı:


“Okulumuzda birçok zihinsel ve bedensel engelli çocuğumuz var. Ancak bazı çocuklarımız gerçekleşecek olan ameliyatlar sonrası yürüyebilecek duruma geliyor. Ayşenur da onlardan biri. Ayşenur’un ailesinin vatandaş olmaması nedeniyle bu ameliyat Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilemiyor. Ayşenur’u biz de öğretmenleri olarak Yakın Doğu Hastanesi’ne götürdük. Burada Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Çelik Ayşenur’u muayene etti ve bir rapor hazırladı. Ayşenur eğer ameliyat olursa yüzde 80 yürüyebilecek. Yakın Doğu Hastanesi bu ameliyatın gerçekleşebilmesi için bizden 15 bin TL istedi. Ancak Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İrfan Günsel bize 5 bin TL indirim yaparak 10 bin TL karşılığında bu ameliyatın burada gerçekleştirileceğini belirtti.”

 

“Birçok insan bize söz verdi!”


Uzun süredir 10 bin TL aradıklarını belirten Sevim Döşemeci, birçok insanın bu parayı kendilerine vermek için söz verdiğini ancak, işin ciddiyete binmesiyle ortadan kaybolduğunu söyledi. Ayşenur Khalidi’nin 15 yaşında ve çok şeyi anlayan bir genç kız olduğunu anlatan Döşemeci, “Birçok şeyi anlıyor, verilen sözlerin yerine getirilmemesi sonrası çok fazla üzülüyor ve psikolojik olarak da etkileniyor” dedi.


Döşemeci, bir genç kızın yürümesi için uzun zamandır çaba harcadıklarını, hiçbir zaman yılmadıklarını ve bu ameliyatın gerçekleşmesi için çaba harcamaya devam edeceklerini belirterek, KKTC halkından da destek istedi.


Sevim Döşemeci, yardım etmek isteyen duyarlı vatandaşların 0533 838 53 46 numaralı telefona ulaşmalarının yeterli olacağını belirtti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık