Ana Sayfa Kültür & Sanat Ameliyatsız kalp kapakçığı nakli

Ameliyatsız kalp kapakçığı nakli

Ç.Ü Tıp Fakültesi'nde yaşlı kadının kalp kapakçığı değiştirildi.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 21:03
Ameliyatsız kalp kapakçığı nakli

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde, 83 yaşındaki kadına ameliyatsız kalp kapakçığı takıldığı bildirildi.

ÇÜ'den yapılan açıklamaya göre, kalp kapakçığındaki sorun nedeniyle hastaneye başvuran Terbiye Aguş'a Kardiyoloji Ana Bilim Dalında görevli doktorlar tarafından TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) adı verilen işlemle ameliyatsız olarak kalp kapakçığı takıldı.

Operasyonun ardından Aguş'u ziyaret eden Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova, operasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür ederek "Hastamız ameliyatla tedaviye göre çok kısa sürede taburcu olacak. Bu durum hastanın da ileriki zamanda yaşam kalitesi açısından son derece önemli" dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Prof. Dr. Mesut Demir ise kalbin aort kapakçığının kireçlenmesi ve buna bağlı olarak daralmasının, ilerleyen yaşlarda önemli bir sorun haline geldiğini anlattı.

Bu durumun aort darlığı, kalp yetersizliği, ritm bozuklukları ve hatta ölümlere neden olabildiğini bildiren Demir, şunları kaydetti:

"Aort darlığı nedeniyle ameliyat gereken hastaların yaklaşık yarısının 75 yaşın üzerinde olduğunu görüyoruz. Artan yaşla beraber akciğer, böbrek, beyin, karaciğer gibi organların hastalıklarının da artması, ameliyatla tedaviyi zorlaştırmakta ve zaman zaman yüksek risk nedeniyle bu hastalar ameliyat edilememekteydi. Yüksek risk nedeniyle kalp ameliyatı uygulanamayan hastaların tedavisini sağlamak amacıyla TAVI işlemi geliştirildi ve ilk kez 2002 yılında Fransa'da başarıyla uygulandı. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde artan deneyim ve cihazların teknik özelliklerinin geliştirilmesiyle, TAVI her geçen gün giderek artan başarı ile uygulanıyor. Bu işlem göğüs kafesini açmadan, sıklıkla da anjiyografiye benzer olarak kasıktan girilerek uygulanmakta. İşlem sonrası iyileşme dönemi ameliyata göre daha kısa. İşlem için uygun hasta seçimi oldukça önemli. Bazı hastalarda ise değişik nedenlerle işlem uygulanamıyor."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık