Ana Sayfa Yurt Amerikan Büyükelçisi Koenig, siyasi partilerle görüşüyor

Amerikan Büyükelçisi Koenig, siyasi partilerle görüşüyor

ABD Büyükelçisi John Koenig, siyasi partilere yaptığı ziyaretlerle, Kıbrıs sorununda, gelecek yıl içerisinde, şu anda duran müzakerelerin nasıl canlandırılacağı konusunda nabız yokluyor.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 10:23
Amerikan Büyükelçisi Koenig, siyasi partilerle görüşüyor

John Koenig, siyasi parti ziyaretleri çerçevesinde önceki gün Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), dün de Demokrat Parti (DP) ile Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) yetkilileriyle bir araya geldi.


Koenig’in CTP Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştüğü önceki günkü ziyarette, Genel Sekreter Asım Akansoy, Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami ve Dış İlişkiler Komitesi üyesi Armağan Candan’ın da yer aldığı belirtildi.


CTP Basın Bürosu açıklamasına göre, görüşmede, Kıbrıs sorunu ve iç politika hakkında görüş alışverişinde bulunularak Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılması yönünde yapılabilecek çalışmalar ele alındı.


Açıklamada, tarafların, bir yandan müzakerelerin nasıl canlandırılacağı konusunda fikirlerini aktardığını, bir yandan da bölgede çıkarılacak olan doğalgazın Kıbrıs sorununun çözümüne olumlu yönde etki etmesi için neler yapılabileceğini konuştuğu kaydedildi.

 

Gündemdeki konular da konuşuldu


ABD Büyükelçisi’nin TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ile görüşmesinde sadece Kıbrıs sorunun değil, gündemdeki diğer konuların da ele alındığı bildirildi.


TDP Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, TDP Genel Merkezi’nde gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren görüşmede, Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Dışilişkiler Sekreteri Sami Dayıoğlu ve Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto da hazır bulundu.

 

Basına kapalıydı


John Koenig dün de önce DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı ziyaret ederek, yaklaşık bir saat süreyle görüşlerini dinledi.


DP’den verilen bilgiye göre, saat 14.00’te DP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşme basına kapalı yapıldı.


Görüşmede, DP Genel Sekreteri Bengü Şonya ve Dış İlişkiler Sekreteri Atay Ahmet Raşit’in de hazır bulunduğu belirtildi.

 

DGP’de 1 saat kaldı


Koenig, dün öğleden sonra ise Demokrasi ve Güven Partisi’ni (DGP) ziyaret ederek, Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüştü. Bir saat süren görüşmeye DGP Genel Başkan yardımcılarından Nurper Moreket ve Dışilişkiler Sorumlusu Ali Ratip Doğruer de katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık