Ana Sayfa Dünya Anastasiadis, ABD'li Pence görüştü

Anastasiadis, ABD'li Pence görüştü

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcılığı görevine yeni seçilen Mike Pence ile telefonda görüştü.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2016 Cuma 15:22
Anastasiadis, ABD'li Pence görüştü

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcılığı görevine yeni seçilen Mike Pence ile dün telefonda görüştüğü haber verildi.

Anastasiadis'in Pence ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, kendisine, Rum kesiminin tezlerini iletme fırsatı bulduğunu yazan Alithia gazetesi, Anastasiadis'in Pence'e, Rum hükümetinin, Kıbrıs sorununa Kıbrıs'ı yeniden birleştirecek bir çözüm bulunması hedefiyle, çabalarını sürdürme konusundaki kararlılığını ilettiğini de yazdı.

Gazete, Mike Pence'in ise Anastasiadis'e, Amerika'da yeni başa gelen hükümetin Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını amaçlayan çabaları, yapıcı bir şekilde desteklemeye hazır olduğunu ilettiğini ifade etti.

KERRY'NİN ZİYARETİ

Öte yandan gazete, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Kıbrıs'a yapacağı söz edilen ziyaretinin ise, Rum kesiminin ziyareti kesin olarak addedip bununla ilgili 8–9 Aralık tarihlerini vermesine rağmen, henüz ABD tarafından teyit edilmediğini yazdı.

Simerini ise haberinde, Lefkoşa'daki ABD Büyükelçiliğinden kaynakların, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Kıbrıs'a gerçekleştirmesi beklenen ziyareti konusundaki bir soruya "şu an Kerry'nin Kıbrıs'a yapacağı herhangi bir seyahati teyit edemeyeceklerini söylediklerini" aktardı.

Politis ise haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ve Avrupa-Asya Konularından sorumlu Bakan yardımcısı, Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye sorumlusu Jonathan Cohen'in, muhtemelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Kıbrıs'a yapacağı ziyarete hazırlık amacıyla dün Güney Kıbrıs'ta bazı yetkililerle bir araya geldiğini yazdı.

Gazete, "elde ettiği bilgilere" dayanarak, Kerry'nin adaya ziyareti konusunda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in yükümlülüklerinden  ötürü net bir tarih belirlenmese dahi, neredeyse kesin olarak addedildiğini yazdı.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, önümüzdeki haftanın sonunda Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan üçlü görüşmesi için, İsrail'e gideceğini haber verdi.

COHEN'İN TEMASLARI

Bu arada Alithia gazetesi, Amerikalı bir diplomatın daha dün "Lefkoşa'daki" temaslarına başladığını yazdı.

Bu kişinin, ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ve Avrupa-Asya Konularından sorumlu Bakan yardımcısı, Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye sorumlusu Jonathan Cohen olduğunu yazan gazete, Cohen'in Güney Kıbrıs temasları çerçevesinde dün Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Aleksandros Zinon ile görüştüğünü kaydetti.

Gazete Cohen'in, 2008–2011 yılları arasında ABD'nin Lefkoşa Büyükelçiliğinde görev yaptığını ve Kıbrıs sorununu çok iyi bildiğini de ekledi.

Fileletheros ise haberinde, Cohen'in bugün Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis ile bir araya geleceğini yazdı.

Gazete Cohen'in dün Zinon ile gerçekleştirdiği görüşmede ise Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki ilişkilerle ilgili fikir teatisinde bulunulduğunu aynı zamanda bölgesel ve uluslar arası konuların da ele alındığını belirtti.

Gazete Cohen'in Rum kesiminde "Avrupa Birliği Müdürü" Yorgos Siakallis ile görüştüğünü de ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AP'DEN İNTERNETE SINIRLAMA

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık