Ana Sayfa Gündem ANASTASİADİS, ÇAVUŞOĞLU’NA YANIT VERDİ

ANASTASİADİS, ÇAVUŞOĞLU’NA YANIT VERDİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun garantiler konusunda kısa zaman önce yaptığı açıklamaya yanıt vererek “bu açıklamaların hayal dünyasında yaşayanları uyandırmasını umduğunu ifade ettiği” belirtildi.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2018 Çarşamba 15:19
ANASTASİADİS, ÇAVUŞOĞLU’NA YANIT VERDİ

Anastasiadis, Türkiye’nin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’la ilgili atadığı geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’a görüşme tarihi vermediği konusundaki bir soruyu yanıtında, bu konu hakkında bir fikri olmadığını ifade etti. Rum lider, Lute’tan, referans çerçevesinin belirlenmesine ilişkin yoğun bir diyalog gerçekleşmesi için, geri gelmesine fırsat verecek hareketler beklediklerini ifade etti.

“İŞLEVSEL OLMAYAN BİR ÇÖZÜMÜ KABUL ETMEYECEĞİM”

Fileleftheros gazetesinde yer alan bir habere göre ise Anastasiadis, işlevsel olmayan bir çözümü kabul etmeyeceği gibi, bunu halka da sunmayacağına dair taahhüdünü yeniden vurguladı.

İngilizlerin işkenceleri sonucunda hayatını kaybeden 14 EOKA’cıyla ilgili düzenlenen bir anma etkinliğinde konuşan Anastasiadis “Kıbrıs Hellenizminin işlevsel olmayan bir çözümü onaylayıp onaylamayacağı konusunda duyduğu şüpheyi ifade ederek, halkın emriyle bulunduğu bu konumda kaldığı sürece, böyle bir şeyi kabul etmeyeceğini ve halka da sunmayacağını” yineledi.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca, bazı kişilerin Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Crans Montana konferansının başarısız olmasının akabinde gönderdiği mesajlara, aynı zamanda “kısa zaman önce garantilerin kaldırılması ve Türk Ordusunun çekilmesini hayal edenlerin rüyadan uyanmaya çağırdığı” açıklamalarına sağır olduklarını da söyledi.

“Kıbrıs Rum toplumu bir planı anlaşmayı onaylamaya veya reddetmeye çağrıldığı zaman, ertesi gün ne olacağı endişesi veya kaygısı taşımaması için, Kıbrıs sorununa onurlu, işlevsel ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla diyaloğa başlamaya hazır olduğunu” ifade eden Anastasiadis, bazı kişilerin dinlemek istemediklerini ve bazı kişilerin de olayları takip etmediklerini söyledi.

Sözlerinin devamında “Kim çözüm istemiyor? Kim mevcut durumun kabul edilemez olduğuna ve her geçen günün daha kötü oldu bittiler meydana getirdiğine itiraz ediyor?” sorularını soran Anastasiadis, Kıbrıslı Rumlar tarafından kabul görmeyecek olan bir çözüme ulaşılması durumunda, daha kötü sonuçlara ulaşılacağını ve sorumluluğun herkese ait olacağını sözlerine ekledi.

PRODROMU, NATO TARTIŞMASI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

Fileleftheros gazetesine göre, Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromos ise NATO konusunda başlayan tartışmayla ilgili açıklamasında, Rum hükümetinin NATO garantileri meselesini tartışmadığı gibi, hiçbir zaman ortaya koymadığını da söyledi.

Kriterin vatanın menfaatleri olduğunu ve bu çerçevede hiçbir şeyin ihtimal dışında bırakılmaması gerektiğini ifade eden Prodromu, önemli olanın müzakerelerin yeniden başlaması için uygun koşulların şekillenmesi olduğunu belirterek, “garantilerin muhafaza edilmesi ve Türk askeri birliklerinin kalmasıyla, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının düşünülemeyeceğini” iddia etti.

“Kıbrıs’ın vesayet altında olmaya devam edemeyeceğini” ileri sürerek, Anastasiadis’in yeni bir güvenlik sisteminde BM ve AB’den faydalanılması konusundaki önerilerine atıfta bulunan Rum sözcü “Kıbrıs’ın çıkarlarına karşı dogmatik olmaktan kaçınmaları gerektiğini” ifade etti.

“Türk tarafının adayı Ankara’nın mengenesinde tutmak istediği” iddiasında da bulunan Prodromu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, ülkeyi mevcut modası geçmiş güvenlik sisteminden kurtaracak herhangi bir seçeneği dışlamadığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık