Ana Sayfa Siyaset Anastasiadis doğalgazın ön satışına olumlu bakıyor

Anastasiadis doğalgazın ön satışına olumlu bakıyor

Güney Kıbrıs’ta yapılacak başkanlık seçimlerinin en güçlü adayı konumunda olan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ın ekonomik krizden çıkabilmesi için sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) bulunan doğalgaz yataklarının ön satışının yapılmasına olumlu baktığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2012 Cumartesi 10:28
Anastasiadis doğalgazın ön satışına olumlu bakıyor

Politis ve diğer gazeteler, doğalgaz konusunda akademisyenlerin de katıldığı bir seminerde konuşan Anastasiadis’in, doğalgaz varlığının kesinleşmesi ve altyapı çalışmaları konusunda gerekli tüm fizibilite çalışmalarının yapılmasının ardından, ekonomik açıdan kazançlı çıkılacağı sonucuna varılması durumunda, doğalgazın ön satışının gerçekleştirilmesinin pratik açıdan mümkün olduğunu söylediğini yazdılar.

Habere göre Anastasiadis ayrıca, doğalgazın seçim propagandası yapılamayacak kadar ciddi bir konu olduğunu ifade etti.

Gazete, diğer bir başkan adayı olan Yorgos Lillikas’ın ise Anastasiadis’in bu açıklamasını kendi tezinin desteklenmesi olarak algıladığını ve beşli zirve yapılmasını önerdiğini yazdı.

Habere göre Lillikas, başkanlık seçimlerindeki en güçlü üç aday ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru’nun beşli zirve gerçekleştirerek konuyu ele almasını önerdi.

 

DOĞALGAZ SATIN ALINMASINDA GECİKME BEKLENİYOR

Fileleftheros gazetesi ise, elektrik üretiminde kullanılmak üzere, ara çözüm formülü olarak kabul gören doğalgaz satın alınması ihalesinde gecikme yaşanmasının beklendiğini yazdı.

Gazete, Rum Elektrik Kurumu’nun (AİK) gerekli doğalgaz miktarını, ihaleyi açacak Rum Devlet  Doğalgaz İşetmesi’ne (DEFA) henüz bildirmemesinden ötürü, ihaleye çıkılmasının 15-20 gün gecikebileceği, bu gecikmenin süreci etkilemeyecek olmasına karşın, bir sonraki hükümetin onayına kalacağını vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARI ÇÖKÜŞÜN RESMİDİR"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık