Ana Sayfa Android Cebinizi Gerçekten Temizliyor mu?

Android Cebinizi Gerçekten Temizliyor mu?

Android işletim sistemi kullanan eskimiş cep telefonlarınızı elden çıkarırken bir daha düşünün. Android'li cebiniz başkalarının ulaşmasını istemediğiniz tüm verilerinisi silebiliyor mu? Avas'ın Android'li ceplerde yaptığı şoke eden test sonuçları.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2014 Perşembe 11:44
Android Cebinizi Gerçekten Temizliyor mu?

Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlarda büyük güvenlik tehlikesi! Artık kullanmak istemediğiniz yeni bir akıllı telefon almak istediğiniz zaman Android'li telefonunuzu sıfırlıyorsunuz fakat siz sıfırladığınızı sansanızda tüm bilgileriniz disk-imaj programıyla kurtarılabilir.

Android sistemli eski telefonunuzu birine verirken veya satarken standart temizleme araçları işinize yaramayabilir. Telefonunuzdaki size ait özel bilgiler tamamen silinmiyor.

Avast yaptığı bir araştırmada çok çarpıcı sonuçlara ulaştı. Ünlü bir ikinci el alışveriş sitesinden aldığı 20 tane cep telefonu üzerinde yapılan testte 40 binin üzerinde fotoğraf bunların arasında 250 çıplak selife fotoğrafları da var, 750 e-posta telefonların sahiplerine ait kimlik bilgileri ve kredi kartı bilgilerine ulaşıldı.

Eskiyen ve satılan cep telefonları kötü ellere geçtiği takdirde oldukça baş ağrıtacak gibi görünüyor.

Android sistemle gelen standart sıfırlama araçlarındaki sorun verileri uygulama düzeyinde silebilmesi. Bu durumda veriler disk-imaj programları ile kurtarılabilir durumda kalıyor. Disk-imaj için Toolkit ve forensic gibi ücretsiz programlar bulunuyor.

Siz siz olun cep telefonunuzu elden çıkarırken tüm verilerin tamamen silindiğinden emin olun.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık