Ana Sayfa ANDROİD YARIŞINDA NOKİA'DA GİRDİ

ANDROİD YARIŞINDA NOKİA'DA GİRDİ

Nokia’yı satın alan Microsoft, Windows 8 işletim sistemi ile, göz ardı ettiği düşünülen bu alanda gaza bastı. Android “aşırı kaynak tüketimi” ve iOS “iTunes’a bağımlı, kapalı ortam” eleştirileri alıyor.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2014 Cumartesi 19:52
ANDROİD YARIŞINDA NOKİA'DA GİRDİ

Nokia’yı satın alan Microsoft, Windows 8 işletim sistemi ile, göz ardı ettiği düşünülen bu alanda gaza bastı. Android “aşırı kaynak tüketimi” ve iOS “iTunes’a bağımlı, kapalı ortam” eleştirileri alıyor.

Uzun süredir akıllı telefon piyasasında sadece Android (Google) ve iOS (Apple) isimleri telaffuz ediliyordu. Nokia’yı satın alan Microsoft, Windows 8 işletim sistemi ile, göz ardı ettiği düşünülen bu alanda gaza bastı. Android “aşırı kaynak tüketimi” ve iOS “iTunes’a bağımlı, kapalı ortam” eleştirileri alıyor. Windows Phone ise sıkıntı yaşatmayan  yazılımı, bilgisayarlarla kusursuz uyumuyla popülerliğini giderek artıracak.Akıllı telefon piyasasında uzun süredir sadece Android ve İOS isimleri ön plandayken şimdi Nokia'dan müthiş bir atak geldi. Yeni telefonunu satışa çıkartacak. Nokia/Microsoft, giderek büyüyen, gelişen uygulama marketi ve sorunsuz işletim sistemi ile akıllı telefon piyasasında taşları oynatabilecek hale geldi

SONY'DEN SÜRPRİZ  ÜRÜN

Sony’nin de bir süredir Microsoft ile bir Windows Phone üretmek üzere görüştüğü biliniyordu. Dün (Cuma günü) gelen bilgiler, Windows Phone işletim sistemli bir Sony telefonun, “VAIO” ismi altında bu yılın ortalarında raflarda yer alabileceğini gösteriyor.
Piyasaya ilk çıktığı dönemde, “düşük uygulama sayısı” sebebiyle kullanıcıların şüpheyle yaklaştığı WP mağazasında artık ortalama kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek uygulamalar yer alıyor. Eğer ortalamanın üzerinde bir kullanıcıysanız da, WP sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.
Akıllı telefon kullanıcılarının en sık başvurduğu uygulamalar olan Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter, Vine, FourSquare, TuneIn Radio, Accu Weather, Evernote ve daha niceleri  WP uygulama mağazasından indirilebiliyor.
Bunların yanı sıra, TeamViewer gibi daha teknik, ya da IBBTrafik ve Yemek Sepeti gibi şehirlere özel yazılımlar dahi Windows Phone kullanıcılarına sunulmuş durumda.Tabii, Android ve iOS’ta hala tam karşılığı bulunmayan Office yazılımlarının da, cihazlara yüklü geldiğini unutmamak gerek.
Android ve iOS’tan tanıdığımız Angry Birds, Subway Surfers, Candy Crush, Drag Racing, Hill Climb Racing oyunları da Windows Phone uygulama mağazasında. Bunların yanı sıra, Microsoft’un Xbox sekmesinde yer alan Six-Guns ve Mass Effect: Infiltrator gibi tek kelime ile “muhteşem” yapımlar da yine WP için geliştirilip, sunulmuş durumda.
Teknik açıdan baktığımızdaysa, kullandığım Lumia 925 de, Lumia 1020 de yüklü olan tüm yazılımların üstesinden gelebilen cihazlar. Bekleme, takılma, yavaşlama, donma sorunlarını pek yaşatmayan bu ürünler için genel bir sıralama yapmam gerekirse, uygulamaları sorunsuz çalıştırma konusunda Windows Phone’u 1., iPhone’ları 2. sıraya yerleştiririm. İşletim sisteminin genel sorunsuzluğu konusunda ise WP hem Android, hem de iPhone’dan daha başarılı.NOKİA LUMİA'NIN KULLANIM KOLAYLIĞI

Eğer daha önce Windows işletim sistemli bir bilgisayar kullandıysanız, telefonun kurulumunu yaparken de, kullanırken de yabancılık çekmiyor, aradığınız her şeyi kolayca bulabiliyorsunuz.  Öyle ki, 2 yıl boyunca Android telefon kullanan eşim, Windows Phone 8 yüklü Lumia’ya alışmakta hiç zorluk çekmedi.


NOKİA ARAYI KAPATTI

Almanya’da Nokia’nın HTC’ye açtığı bir patent davasının da Nokia lehine sonuçlanması, Google’a atılmış bir gol olarak yorumlanıyor. Davanın konusu, Nokia’nın NFC ve Bluetooth üzerinden veri aktarımı sağlayan protokole dair patentinin HTC tarafından ihlal edilmesi. Alman mahkemesi “Android Beam” veri aktarım sisteminin patent ihlali yaptığına karar verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık