Ana Sayfa Siyaset Angolemli:"Özel sektörde de sendikalaşma teşvik edilmeli"

Angolemli:"Özel sektörde de sendikalaşma teşvik edilmeli"

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, devletin özel sektörde sendikalaşmayı teşvik etmek için yasal düzenlemeler yapmasının şart olduğunu vurguladı

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2012 Pazartesi 19:41
Angolemli:

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, devletin özel sektörde sendikalaşmayı teşvik etmek için yasal düzenlemeler yapmasının şart olduğunu vurguladı.

 

Bütçe maratonunu sürdüren Meclis Genel Kurulu'nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçesi üzerinde söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, mazbatalarla ilgili yasa tasarısının yılbaşından önce büyük ihtimalle oybirliğiyle geçeceğini, dünyanın hiçbir yerinde borç alacak-vereceklerinden dolayı hapislik olmadığını belirtti.

 

Gelişmiş ülkelerin kayıt dışı ekonominin en aza indirilmesinde sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla başarılı olduğunu kaydeden Angolemli, o ülkelerde özel sektörde de sendikalaşma olduğunu söyledi.

 

Angolemli, hükümetin özel sektörde de sendikalaşmayı teşvik edecek düzenlemeleri yapmasını istedi, kendilerinin de buna yardım edeceğini kaydetti.

 

“Sendikalaşma demokrasinin vazgeçilmelidir. Özel sektörü kanunlar çerçevesine ancak sendikalaşmayla çekebilirsiniz” diyen Angolemli, bu konuya sendikaların da katılarak çalışma yapılmasını istedi.

 

Hüseyin Angolemli, Sosyal Sigortalar’a ait Mimoza Otel’in de Sea Side Otel’le aynı kaderi paylaşacağını belirterek, bu duruma düşürenlerden hesap sorulması gerektiğini söyledi.

 

Sosyal yardım almanın kriterleri olması gerektiğini vurgulayan Angolemli, engellilerle ilgili sorunlara değinirken, Türkiye’de yapılan olumlu düzenlemelerden örnekler verdi.

 

ENGELLİLER


TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, yasaya göre hem kamu, hem özel işyerlerinin her 25 çalışana karşı bir engelli çalıştırmak zorunda olduğunu kaydederek, yasaya uyulsa 4 binden fazla engelli çalışması gerektiğini belirtti.

 

Engellilerin, önlerindeki engellerin kalkmasını ve eşitlik sağlanmasını istediğini vurgulayan Angolemli, basının da bu konularda yeterince gündem yaratamadığını; Meclis’in kabul ettiği BM’nin engellilerle ilgili sözleşmesine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

 

“KKTC’de de insanlar yaşar, insani değerlere önem verilir” denilmesi için engellilere önem verilmesini isteyen Angolemli, bir tek Annan Planı’na evet demenin yetmediğini kaydetti.

 

Angolemli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bir birim kurularak engellilerle ilgili çalışma yapılmasını önerdi.

 

Engellilerin yaşamının kolaylaştırılması için işverenlerin rampa ve benzeri düzenlemeleri yapmaya teşvik edilmesini isteyen Angolemli, okullarda rampa olmadığını ve engellilerin bu yüzden oy kullanamadığını anlattı.

 

Yasaların yapıldığını ama yerinde kaldığını belirten Angolemli, araç sigortalarıyla ilgili yasanın tüzükleri çıkmadığı için gençlerin yollarda öldüğünü söyledi.

 

“FATMA ŞAHİN GİBİ İZ BIRAKARAK GİDİN”


Angolemli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin, Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yaptığı gibi “iz bırakarak”  gitmesini de istedi.

 

Angolemli, engellilerin insan onuruna yakışır şekilde yaşaması için bir şeyler yapılması çağrısında bulunarak, Mustafa Çelik’in “sevgi her engeli aşar” sözüne atıfta bulundu ve gerekli yasal düzenlemenin yapılmasını istedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARI ÇÖKÜŞÜN RESMİDİR"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık