Ana Sayfa Ankara Bilişim Zirvesi

Ankara Bilişim Zirvesi

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, "teknoloji şirketleri arasında en fazla Ar-Ge yatırımı yapan şirket Microsoft'tur " dedi.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2014 Perşembe 12:16
Ankara Bilişim Zirvesi

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, bulut teknolojisi kullanan KOBİ'lerin büyüme konusunda rakiplerine göre daha avantajlı olduğunu belirterek, "Bizim dünyada 10. ekonomi olabilmemiz için katma değeri yüksek mallar üretip ihraç etmemiz lazım. Bu anlamda bulut teknolojisinin yararlarını KOBİ'lere anlatmamız gerekiyor" dedi.

Özmen, JW Marriott Otel'de 3'üncüsü düzenlenen Microsoft Ankara Bilişim Zirvesi 2014 etkinliğinin açılışında, dünyadaki teknoloji şirketleri arasında en fazla Ar-Ge yatırımı yapan şirketin Microsoft olduğunu söyledi.

Microsoft'un bulut yatırımları hakkında bilgi veren Özmen, bulut teknolojisinin özellikle düşük maliyet açısından şirketler açısından önemine işaret etti.

Bulut teknolojisi kullanan KOBİ'lerin büyüme konusunda rakiplerine göre daha avantajlı olduğuna dair araştırmaların bulunduğunu anlatan Özmen, "KOBİ'ler Türkiye ekonomisi açısından çok önemli. Buna karşın Brezilya ve Çin'de bu konudaki yatırımların Türkiye'dekinden çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Bizim dünyada 10. ekonomi olabilmemiz için katma değeri yüksek mallar üretip ihraç etmemiz lazım. Bu anlamda bulut teknolojisinin yararlarını KOBİ'lere anlatmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

- "Kamudaki payımız düşük"

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Özmen, Microsoft yönetiminin Türkiye'ye özel ilgi duyduğunu söyledi.

Ar-Ge yatırımları konusuna da değinen Özmen, bir yerde Silikon Vadisinin oluşturulabilmesi için rekabetçi ülke olmanın önemine dikkati çekti.

Microsoft'un Türkiye'deki kamu kesimindeki payına ilişkin de Özmen, "Maalesef kamu payımız çok büyük değil. Diğer Microsoft ülkelerinin cirolarına baktığımız zaman kamu, genel ciroların yüzde 40-45'ini oluşturuyor. Türkiye'de bu rakam yüzde 8-9 civarlarında" ifadesini kullandı.

Açık akademi projesine ilişkin de bilgi veren Özmen, şu anda 180 bin civarında öğrencinin uygulamadan yararlandığını kaydederek, "Her yıl 5 bin civarında mezun veriyoruz. Buradaki amaç gençliğin bir şey kazanması. Onu sunabildiğimiz için çok mutluyuz" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık