Ana Sayfa Gündem "ANKARA GERGİNLİK ORTAMI YARATIYOR"

"ANKARA GERGİNLİK ORTAMI YARATIYOR"

Prodromou "Ankara gerginlik ortamı yaratıyor fakat Lefkoşa bu oyuna sürüklenmiyor

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2018 Perşembe 09:51
Türkiye yetkililerinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) ve Lefkoşa’nın enerji planlarıyla ilgili açıklamalarını değerlendiren “Kıbrıs Cumhuriyeti” Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye’nin uluslararası topluma istenmeyen mesajlar göndermek amacıyla yapay bir gerginlik ortamı yaratmaya çalıştığı açıkça ortadadır; ancak Kıbrıs Cumhuriyeti bu gerginlik yaratma oyununa sürüklenmeyerek, uluslararası hukuk temelinde devlet kararlarını uygulamaya devam ettiğini söyledi   Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Sözcü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlarının önemli uluslararası şirketler ve devletlerle bir işbirliği programı olup, Hükümet tarafından, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, tüm vatandaşların yararına olacak şekilde uygulandığını ve vatandaşlar ve devlet için yararların işbirliği ve uluslararası hukukun uygulanmasıyla sağlandığına vurgu yaptı.
Sözcü şöyle devam etti:   “Türkiye’nin faaliyetlerinin çoğu yasa dışıdır, uluslararası hukuka karşıdır ama biz hiçbir şekilde arada farklılıklar olduğu izlenimi vermek isteyen bu yapay gerginlik havasına girmeyeceğiz. Kıbrıs denizlerinde hiçbir fark yok, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda Deniz Hukuku temelinde tüm devletler tarafından tanınan kendi MEB’i var”.  

Muhalefet partilerinin Cumhurbaşkanının yönetimin âdemi merkezîleştirilmesi konusunda yeterince bilgi vermediği konusunda yaptıkları eleştirileri değerlendirilmesi istenen Sözcü, Cumhurbaşkanının dünkü toplantıda kendisini düşündüren sorunlar konusunda fazladan bilgi verdiğinin altını çizdi.

Sözcü “Cumhurbaşkanı, Ulusal Konsey üyelerinin belli bir konu üzerinde, her kararda olumlu oy verilmesi iddiaları ve federal devlete her iki bölgenin de etkin katılımı ihtiyacı konularında, ortaklaşa düşünmelerinin yararlı olacağını belirtti” dedi.

Sözcü, federal bir siyaset uygulayan federal kurumların ortak bir anlayışla bölgelere aktarılabileceğini böylece vatandaşların günlük hayatlarıyla ilgili kararlarda, muhtemelen her iki bölgenin de anlaşması gereken bir sistemde sorunlar yaratılmasının engelleneceğini söyledi.

Sözcü devamla, “Bu fikir üzerinde düşünülmesi için masada bulunuyor. Cumhurbaşkanının nihai bir kararı ve önerisi yok, amacı bunun siyasi güçler tarafından oluşturulmasıydı. Gerek açıklama için yapılan sorular olsun, gerekse çekinceler ve olumsuz pozisyonlar olsun, yapılan eleştiriler çok yararlıdır; çünkü bunlar Cumhurbaşkanının Ulusal Konseyden beklediği olumlu yansımaları beslemektedir” diye konuştu.

AKEL Genel Sekreterinin açıklamalarını da değerlendirmesi istenilen Sözcü, Kıbrıs Rum tarafının pozisyonunun resmen BM Genel Sekreterine iletildiğini ve Genel Sekreterin raporunda bu pozisyona de yer verildiği cevabı verdi.

Prodromou, Cumhurbaşkanının defalarca ve özellikle Genel Sekreter ile görüşmesinde en erken bir zamanda müzakerelerin Guterres çerçevesinde başlaması için hazır olduğumuzu ortaya koyduğunu belirtti.

Sözcü, “Tabii Cumhurbaşkanı Genel Sekretere, BM kararları temelinde bir müzakere için hazır olduğumuzu ve ne iki devletten ne de konfederasyondan söz ettiğimizi net bir dille ileti” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili bir soruya Sözcü, “Çavuşoğlu’nun neden Kıbrıslı Türklere seslenirken Ankara’nın müzakereler süreciyle ilgili olarak kuşkular yarattığını açıklamak bizim rolümüz değil” yanıtını verdi.
Sözcü, Cumhurbaşkanının her zaman yaptığı gibi Ulusal Konsey üyelerini bu konuda bilgilendirdiğini ve müzakerelerle ilgili konularda fikir ve düşünceler almak amacıyla uluslararası prestije sahip uzmanlar kullandığını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"KIBRIS ÜZERİNE OYUNLAR OYNANIYOR"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık