Ana Sayfa Teknoloji Ankara’dan 90 milyon

Ankara’dan 90 milyon

Başbakan Küçük, ‘E-Pasaport’ tanıtımında “birçok ülkede yapılamayan bir şeyi KKTC’de gerçekleştirdik” dedi.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 08:08
Ankara’dan 90 milyon

Başbakan İrsen Küçük, E-Pasaport uygulamasının tanıtımında yaptığı konuşmada, birçok ülkede yapılamayan bir şeyi KKTC’de gerçekleştirdiklerini ifade etti.


İmzaladıkları ekonomik programda e-devlet çalışmalarının önümüzdeki 3 yıl içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğünü söyleyen Küçük, TC’nin bu çalışma için 90 milyonluk katkı yapacağını ifade etti.


Uygulamasına 1 Ocak 2013 tarihinde başlanacak e-pasaport tanıtımı için düzenlenen törene, Başbakan İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, bazı milletvekilleri ve bürokratlar katıldı.


Törende, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun e-pasaport hakkında verdiği bilgilerin ardından, Başbakan İrsen Küçük konuşma yaptı. Konuşmaların ardından, sistem odaları gezildi ve Başbakan Küçük’e, Bakan Çavuşoğlu’na ve projeye katkı koyan Asel Enginnering Yöneticisi Taşkın Ürel’e e-pasaport çıkarıldı.

 

Çavuşoğlu: Çaba sarf ediyoruz


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, bugünün KKTC’nin kuruluşundan bugüne kadar sürdürdüğü E-Devlet anlamanda E-Tapu ile başlayan kurumsallaşma sürecinin miladı olduğunu belirtti.


Amaçlarının KKTC’nin ilelebet yaşatılması, yaşatılırken dünyanın yakaladığı çağdaşlık ve teknoloji ile, halkının yaşam kalitesinin artırılması olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, birçok ülkede elektronik ortam kullanılarak oluşturulan elektronik özellikler taşıyan kimlik belgeleri, hayatın her alanında kullanılır olduğuna işaret etti ve E-Pasaport projesinin sadece pasaport projesi olmaktan öte KKTC’nin E-Devlet programının mihenk taşı olduğunu vurguladı.


E-Devletin başlangıcını ilk kez İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan vermiş bulunduklarına işaret eden Çavuşoğlu, “ E-Tapu ile başladığımız yolculuğumuza, E-Pasaport, E-kimlik, E-nüfus ...vb projelerle devam edeceğiz ve böylelikle E-Devlet projesi tamamlanmış olacaktır” dedi.

 

E-pasaportun fiziki yapısı


Çavuşoğlu konuşmasının sonunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin E-Pasaportunun fiziki yapısını şu şekilde açıkladı:


“Pasaportlarımızdaki güvenlik ve tasarım ögeleri ada kültürünü ve yerelliğimizi yansıtan orjinali tasarımlardır. Pasaportun kişiselleştirme sayfası policarbon olup son teknoloji güvenlik ögeleri ile donatılmıştır. Bu ögelerden bir tanesi gözle görülebilen güvenlik ögesidir. Bu da Kıbrıs'a özgü Deniz Kaplumbağası olan ve şirin adamızda yumurtlayan (Caretta caretta) dır.


Pasaportun vize sayfalarında ise Kıbrıs'a özgü kuşlar kullanılmıştır. Kıbrıs gerek adada yaşayan, gerekse kıtalar arasında göç eden hayvanları barındırması nedeniyle zengin hayvan türüne sahip bir adadır. Kuzey Kıbrıs coğrafik konumu nedeniyle Afrika ve Doğu Avrupa arasında kuşların konaklama ve yumurtlama merkezidir. Kıbrıs’ta 7 endemik kuş türü bulunmaktadır. Bu sebepledir ki üç farklı özelliğe sahip kus turu vize sayfalarında kullanılmıştır. Ada Martısı yerli bir kuş türüdür, Kıbrıs ötleğeni endemik bir kuştur. Öter ardıç kuşu (cikla) kış ziyaretçisidir.


Pasaportun iç ön kapağında Dünyaca ünlü Türk denizcisi ve haritacısı Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye isimli eserinden alınma olan Kıbrıs Adasının ilk Haritası kullanılmıştır. Büyük bir denizci ve haritacı olan Piri Reis, gezip gördüğü yerleri, yabancı kaynaklardan da yararlanarak tarihi ve coğrafi özellikleri ve haritaları ile birlikte Kitâb-ı Bahriye isimli kitabında anlatılmaktadır.


Pasaportun dış kapağının içinde ise dünyaca ünlü âlim Kâtip Çelebi’nin Tuhfetül-Kibâr fî Esfâri l-Bihâr (Deniz Seferleri Hakkında Devlet Büyüklerine Armağan) isimli eserinde yer alan ve II. Bâyezid döneminde yapılmış bir Türk gemisini gösterir. Katip Çelebi bir ilim, fikir adamı olduğu kadar, içinde yaşadığı toplumun problemlerini görerek onları çözüme kavuşturma özlemi içinde yaşamış bir Osmanlı aydınıdır. Bu kitabın, UNESCO’nun 2009′u Katip Çelebi’nin 400. Doğum Yılı ilan etmesi nedeniyle Osmanlı İmparatorluğu’nun 17. Yüzyıl ortalarına kadar süren döneminde deniz tarihi ve denizcilik organizasyonu konusunda bilinen ilk kitap olduğunu da belirtmek isterim.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

UÇAN ARABA TANITILDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık