Ana Sayfa Kültür & Sanat Apostolos Andreas için UNDP'den para bekleniyor

Apostolos Andreas için UNDP'den para bekleniyor

Dipkarpaz’daki Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonuna başlanması konusunda UNDP’nin (United Nations Development Programme) yanıtının beklendiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2012 Çarşamba 11:02
Apostolos Andreas için UNDP'den para bekleniyor

Politis gazetesi, Kültürel Mirasa ilişkin Teknik Komite’nin, restorasyon çalışmalarına başlanması için UNDP’nin yanıtını beklediğini yazdı.


Habere göre, Teknik Komite’deki Kıbrıslı Rum üye Takis Hacıdimitriu, Rum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum üyelerin kararının, Patra Ünivesitesi’nin planı temelinde, Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyon çalışmasının ileriye götürülmesi yönünde olduğunu söyledi.


Hacıdimitriu, prosedürler temelinde çalışmaların üstlenilmesine ilişkin planların-önerilerin UNDP’ye verildiğini, buna bağlı olarak şu anda bekleme konumunda olduklarını ifade etti.


Harcamaların 1.1 Milyon Euro civarında olduğunu belirten Hacıdimitriu, restorasyonun ilk aşaması için ise, iki yıllık bir zamana gereksinim olduğunu söyledi.


Hacıdimitriu, UNDP’nin, restorasyonun diğer aşamalarını da üstlenme niyetinde olduğunu ifade etti.


Ekonomik boyuta ilişkin bir soru üzerine Hacıdimitiru, paraların, “manastır” tarafından ödeneceğini, Kıbrıs Rum Meclisi’nde gerçekleştirilen görüşmede, ekonomik sorunları varsa bunun kendilerine söylenmesi ve ona göre düzenleme yapmaları gerektiğini dile getirdiklerini söyledi.


Kilisenin, ekonomik sorunlarının bulunduğunu söyleyen Hacıdimitriu, kendilerinin, çalışmaların gecikmesini istemediklerini belirtti.


Hacıdimitru “eğer bize, paralarının olmadığını söylerlerse o zaman Apostolos Andreas Manastırı başka programlara dahil edilecek” ifadesini de kullandı.ERMENİ MANASTIRI’NIN KİRALANMASI KIBRIS RUM BASININDAKıbrıs Rum Basını, UNDP ve USAID’in, Lefkoşa Surlariçi’ndeki Ermeni Kilisesi ve Manastırı’nın Vakıflar İdaresi (EVKAF) tarafından kiralanmasına tepki göstermesi haberine yer verdi.


Fileleftheros gazetesi haberi “Ermeni Manastırını Kiraladılar- UNDP-USAID Restorasyon İçin Milyonlar Verdi, EVKAF Bunu Mülkiyetine Geçirdi” başlığıyla verdi.


Alithia gazetesi haberi “Ermeni Kilisesi İçin Tepki” şeklinde verirken Haravgi gazetesi ise “EVKAF İstediğini Yaptı” başlığını kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık