Ana Sayfa Apple böyle düşüş görmedi

Apple böyle düşüş görmedi

Tablet bilgisayar piyasasının öncüsü ve lideri Apple, geçtiğimiz yıldan bu yana kan kaybetmeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2013 Perşembe 14:34
Apple böyle düşüş görmedi

Tablet bilgisayar piyasasının öncüsü ve lideri Apple, geçtiğimiz yıldan bu yana kan kaybetmeye devam ediyor. 2013'ün ikinci çeyreğine ait küresel nakliyat verileri, Samsung için yükselirken, iPad'in için 2010'dan bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Küresel tablet piyasasının lideri Apple'ın tahtı, rekabet karşısında sallanmaya başladı. 2013'ün ikinci çeyreğine ait veriler, Samsung'un tablet piyasasında hızla yükseldiğini gösterirken, Apple eski gücünden biraz daha uzaklaştı.

TrendForce araştırma şirketinin verilene göere, Nisan 2010'da sunulmasından bu yana, iPad'in küresel nakliyat oranı 14,6 milyonda kaldı ve yüzde 35,5'e geriledi. Apple'ın bu yılın ilk çeyreğinde perakendeciler ve mobil operatörlere nakliyatını gerçekleştirdiği iPad sayısı 19,5 milyondu.

Apple'ın aksine Samsung, 2013'ün ikinci çeyreğinde payını yüzde 21,5'e çıkardı. Güney Koreli şirketin ilk çeyrekteki payı yüzde 20,2'ydi.

Küresel piyasa araştırma şirketi TrendForce'un ekran araştırmaları bölümü olan WitsView'in verileri, ikinci çeyrekte 7 inç, 1024x600 WSVGA çözünürlüğe sahip tablet satışlarının 41,1 milyonda kalarak bir önceki döneme oranla yüzde 12.4'e gerilediğini gösterdi. Satışların azalmasında, stok ayarlamalarının, mevsimsel alımların ve ana akım ürünlerin hareketliliğinin etkili olduğu ifade edildi.

DİĞER MARKALAR DA YÜKSELİŞTE

Samsung, ikinci çeyrekte nakliyat oranında az da olsa gerilese de 8.8 milyon tablet nakliyatı yaptı. TrendForce, 8 inç tabletlerin Samsung satışlarını da olumlu etkilediğini belirtti.

PC üreticileri Asus ve Acer'de sırasıyla yüzde 60 ve yüzde 36'lık büyüme yaşadı. İki firma, 130 doların altındaki 7 inçlik tabletleriyle tüketicilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Küçük boyutlu tablet piyasasında Kindle Fire ve Nexus ile önemli bir yer edinen Amazon ve Google ise ikinci çeyrekte sessiz kaldı. İki şirketin küresel nakliyat oranları sırasıyla 1.1 ve 0.9 milyon oldu.

ZDNet'in haberine göre, 2013'te toplam tablet nakliyatının 196,5 milyona ulaşması bekleniyor. Tahminler, tabletlerin 153.2 milyonunun standart, 43.3'ünün ise tablet-bilgisayar olacağı yönünde.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık