Ana Sayfa Teknoloji Ara bölgeye güneş parkı kuruluyor

Ara bölgeye güneş parkı kuruluyor

“Kıbrıs Üniversitesi”nin BM Barış Gücü’nün onayıyla ara bölgeye 17 milyon kWh kapasitesinde güneş parkı kuracağı bildirildi. Üniversitenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş parkının, ayrıca araştırma atölyesi olarak da işlev göreceği belirtildi.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:46
Ara bölgeye güneş parkı kuruluyor

2013 yılında tamamlanması hesaplanan güneş parkı yapacağı, BM Barış Gücü’nün bu çalışmaya rıza gösterdiği iddia edildi. Kathimerini gazetesi, “Ölü Bölgede Güneş Parkı... UNFICYP “Kıbrıs Üniversitesinin” Yoğun Protestolarının Ardından İsteğe Rıza Gösterdi” başlıklarıyla verdiği haberde, gelecek yıl tamamlanması hedeflenen güneş parkının, 39 yıl sonra ölü bölgeye inşa edilecek ilk altyapı çalışması olduğunu yazdı.

 

Habere göre, “Kıbrıs Üniversitesi” Rektörü Konstandinos Hristofidis, güneş parkının yaklaşık 16 milyon Euro’ya mal olacağını belirtti. BM Barış Gücü’nden olumlu yanıtın, yoğun girişimlerinin ardından yaklaşık bir ay önce geldiğini anlatan Hristofidis, güneş parkının inşasına önümüzdeki aylarda başlanacağını kaydetti. Hristofidis, ara bölgenin tercih nedeniyle ilgili olarak da, “Kıbrıs Üniversitesi”nin bölgeyi teğet geçtiğini ve kampusun 580 dönüm gibi büyük bölümünün bu alanda bulunduğunu belirtti. Hristofidis, bu parkın sadece enerji niteliğinin olmayacağından, öğrencilerinin eğitimi için araştırma atölyesi de olacağını anlattı. Hristofidis, 10 megavat gücündeki güneş santralının yılda yaklaşık 17 milyon kWh üretim yapacağını kaydetti. Şu an yaklaşık 16 milyon kWh’a ihtiyaçları olduğunu, ancak kampüste başka fakültelerin de faaliyete geçmesiyle enerji ihtiyacının artacağını belirten Rektör, Athanasios Ktoridis Kurumu’nun 8 milyon Euro bağış ve 8 milyon da faizsiz kredi vererek bu yatırıma destek olduğunu açıkladı.

 

Çalışmanın Rum Elektrik İdaresi (AİK) ile de bağlantısının olacağını belirten Hristofidis, parktan elde edilecek gelirin öğrenci bursları için kullanılacağını ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HAFIZADAKİ İLK ANI KURGU OLABİLİR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık