Ana Sayfa Yurt Arabalar sokakta

Arabalar sokakta

2 binin üzerinde kullanılmış araç müşteri beklerken, galericiler işlerin kötü gitmesinden yakınıyor.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2012 Pazartesi 12:55
Arabalar sokakta

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden ikinci el araç sektörü de nasibini aldı. Sektördekiler, “Her an iflas bayrağını çekebiliriz” diyor. Ülkemizde yasal 187, gayri resmi de 300 civarında ikinci el araç satıcısının olduğu ve 2 binin üzerinde aracın alıcı beklediği belirtiliyor. Yapılan basit bir tahminle atıl vaziyetteki kullanılmış araçların toplam değerinin 14 milyon Sterlin olduğu ifade ediliyor. İkinci el araç satan galericilerin henüz bir yasası yok. Bu nedenle yasal olmayan galeri miktarı her geçen gün artarken, bu işi internet üzerinden yapan, böylece vergisiz para kazananların olduğu da iddia ediliyor.

 

Sektörde geçtiğimiz yıla göre satışlar çok durgun. Bunun başlıca sebebinin devletin seyrüsefer harçlarını ve araçlar üzerindeki vergileri artırması olduğu öne sürülüyor. Japon Yeni’nin yükselişe geçmesiyle birlikte, özellikle bu ülkeden gelen ikinci el araçların satış fiyatlarının yeni araçlara yaklaştığına da dikkat çekiliyor.

 

Hurda araçlar can simidi oluyor

Devletin bazı dönemlerde yollarda eskiyen ve kullanılmayacak hale gelen eski ve hurdaya çıkması gereken araçları belirli bir miktar ödeyerek alması ikinci el araç satıcıları için can simidi oluşturuyor. Bir galeri sahibi, devletin bu yılbaşı öncesi ayni uygulamayı yapmasını beklediklerini kaydederek, her yıl devlete 100’e yakına araç verdiklerini ifade etti. Yılbaşına kadar bir hareket olması için bunun mutlaka yapılması gerektiğine işaret eden aynı galeri sahibi, piyasanın canlanması için buna ihtiyaç olduğunu söyledi.


Bu uygulamanın yollardaki trafiğe de rahatlama getireceği anlatan galeri sahipleri, böylelikle yeni veya iyi durumunda ikinci el araçların piyasaya gireceğini kaydetti. İkinci el araç piyasasında geçtiğimiz yıla göre satışlarda yüzde 40 geride olduklarını belirten galericiler, “10 yıl öncesine bakarsanız şu anda hiç araç satmayız demektir” dedi.

 

Eski satışları mumla arıyoruz

Eski satışları mumla aradıklarını anlatan galeri sahipleri, eskiden ikinci el araç satış oranının yüzde 65, sıfır araç satışlarının ise yüzde 35 civarlarında olduğunu ancak bunun son yıllarda tam ters döndüğünü iddia etti. Galeri sahipleri, Japonya’da yaşanan Tsunami felaketinin ardından Japon para birimi olan Yen’in düşmesini beklerken büyük bir çıkış göstermesiyle ikinci el araçların yeni araçların fiyatlarına yaklaştığına vurgu yaptı. Müşteriyi bugün yeni araçların daha fazla cezbedeceğini anlatan galericiler, dünyanın hiçbir ülkesinde sıfır araçlar ile ikinci el araçların fonlarının aynı olmadığını bunun sadece bizim ülkemizde görüldüğünü kaydettiler.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık