Ana Sayfa Siyaset "Aralık'ta dananın kuyruğu kopacak"

"Aralık'ta dananın kuyruğu kopacak"

CTP Milletvekili Birikim Özgür, bütçe görüşmelerinde bir siyasi üslup tartışması bulunduğunu savunarak, muhalefet olarak topluma daha farklı bir üslupla mesaj vereceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2016 Çarşamba 23:08

2017-2019 dönemi için hazırlanan orta vadeli program taslağının Sosyal ve Ekonomik Konsey'de görüşüldüğünü belirten Özgür, ekonomik büyümeyi daha yüksek seviyelere çıkaracakları yönünde iddiaları bulunduğunu ifade etti.

Birikim Özgür, bütçenin daha gerçekçi makro veriler ışığında daha verimli çalışmayla yürütülebileceği ancak gecikme nedeniyle bunun böyle olmadığını ifade ederek, gelinen aşamada dolar kurunun 3.46'yı bulduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın yaptığı açıklamalarda ekonomik krizi unutup bütçenin fazla verdiğini ifade ettiğini iddia eden Özgür, yapılan yorumu, gerçeği yansıtmadığı için eleştirdi.

Mevcut koşullarda vatandaşın üzerine çok ciddi bir vergi yükünün getirildiğini savunan Özgür, Maliye Bakanı Denktaş'ın bütçenin sunumu esnasında maaşlara artış yapılabileceği yönündeki açıklamasının jest gibi olduğunu ancak bunun bir jest değil zorunluluk olduğunu ifade ederek, Denktaş'a bu artışa temmuzda yapılan artışın da dahil olup olmadığını sordu.

Özgür, Türkiye'nin savunma giderlerinin yanı sıra bütçe açığına da 200 milyonluk katkı yaptığını belirterek, böylelikle bütçenin yerel gelirlerle birlikte yeterli olacağını savundu.

"Aralık ayı dananın kuyruğunun kopacağı ay alacak" diyen Özgür, aralık ayında belediyeler ve fonlar yasası bulunduğunu söyledi.

Ortada icraat odaklı bir hükümet olmadığını; ülkede yönetim sorunu ve kaos bulunduğunu iddia eden Özgür, Başbakan'ın tutumuyla ilgili büyük bir hayal kırıklığı taşıdığını söyledi.

Özgür, Başbakan'ın protokol görüşmelerinin yanı sıra Meclis olağan genel kurulunda görüşülen bütçe görüşmelerinde de bulunmamasını eleştirdi.

Emekliler konusuna da değinen Özgür, muhalefet olarak emeklilere kesintilerin geri ödenmesini istediklerini ifade ederek, bununla ilgili mahkeme kararı bulunduğunu da anımsattı.

"Yürütme, bakalım yasamayı ne kadar dikkate alacak?" diye soran Özgür, kendi görüşünün bunun dikkate almayacağı yönünde olduğunu söyledi.

Maliye Bakanlığı'nı hazırlık ödeneği konusunda eleştiren Özgür, ülkenin popülizm içerisinde sıkışıp kaldığı ve bu çizgiden kurtulması gerektiğini savundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık