Ana Sayfa Yurt Arınç, sözde PKK timi hakkında konuştu

Arınç, sözde PKK timi hakkında konuştu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cizre'de, 'PKK Asayiş' adı altında kurulan sözde timin, araçları durdurup kimlik kontrolü yapması ve sözde diploma töreni düzenlemesi olayı ile ilgili konuştu.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 09:10
Arınç, sözde PKK timi hakkında konuştu

Fotoğraflarla gündeme gelen olayı doğrulayan Bülent Arınç "Çözüm sürecinde Kandil'in "Evet" dediği, BDP'nin "Evet" dediği pek çok olaya Cizre'deki gruplar "Hayır" demişlerdir. İş buradan çıkıyor. Yani sınır dışına çekilmek, silahlarıyla birlikte çekilmek ve artık eylemlerden vazgeçmek, tamamen siyasetin konuşmasını istemiyorlar. Öcalan'ın Nevruz konuşmasına olumsuz tepki veren 3-4 tane yerden biri Cizre'dir." ifadelerini kullandı.

"DEMİRTAŞ'I ANLAMAK LAZIM"

Cizre'deki silahlı grubun çözüm sürecine direnme kararı aldıklarını, sınır dışına çıkmak ve eylemsizlik kararında ne Kandil'i ne de BDP'yi dinleyecek durumda olmadıklarını ifade eden Arınç, "O bakımdan sayın Demirtaş'ın dünkü ifadelerini biraz anlayışla karşılamak lazım. "Biz de bilmiyoruz orada olanları araştıralım bakalım." sözlerini mazur karşılayacak bazı gerekçeler elimizde var. O da her şeyin ne olduğunu çok iyi biliyor." dedi.

"AKIL DIŞI İŞLER YAPIYORLAR"

"Kandil'e karşı direniş söz konusu o zaman. Ne kadar güçleri var, bu süreci ne kadar olumsuz etkileyebilirler" sorusu üzerine Arınç, "Etkileyemiyorlar, biraz da onun hırçınlığı var. Yani süreç devam ederken ona karşıtlıklarını göstermek için böyle akıl dışı işler de yapıyorlar. Bu yapılacak bir şey değil. Bu kendi iradelerini teslim ettikleri şahsın talimatlarına da aykırı. Ama biz biliyoruz ki Kandil'de de buna karşı bir direniş var" dedi.

Terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan'ın "Bunu ben ve bazı komutanlar kabul edebilir ama bir de bizim orta tabakamız var. Bizim altımızdakiler var. Onların direnişi söz konusu olabilir. Onları da ikna etmek gerekir" sözlerini anımsatan Arınç, Türkiye'deki teröristlerden de çözüm sürecine karşı olanlar bulunduğunu söyledi. Arınç, "Çözüm sürecine karşı biz de böyle bir karşı koymanın içerisindeyiz mesajını vermeye çalışıyorlar bildiğim kadarıyla. Ama bu o kadar güçlü değil" diye konuştu.

Arınç son olarak bu grubun, süreci etkileyecek güçlerinin olmadığını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık