Ana Sayfa Yurt Arkas, Gazimağusa limanındaki çalışmalarına başladı

Arkas, Gazimağusa limanındaki çalışmalarına başladı

Türkiye’nin en büyük denizcilik şirketlerinden olan ve Ukrayna, Cezayir, Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelerde denizcilik faaliyetlerini yürüten Arkas, Gazimağusa limanındaki çalışmalarına başladı. Arkas’ın burada yapacağı 5 katlı terminalle limandaki 12 bin civarında olan konteyner hacminin 35 bine çıkarılması öngörülüyor.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2012 Pazartesi 12:33
Arkas, Gazimağusa limanındaki çalışmalarına başladı

Yurdagül BEYOĞLUArkas LTD. Gazimağusa serbest liman bölgesindeki 7-8 bin metrekarelik alana Adaport adında bir tesis kurma çalışmalarına başladı. Dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye mal taşıyan ve bu malları Türkiye’den dağıtım yapan Arkas şimdide KKTC’den dünyanın çeşitli ülkelerine dağıtım yapmanın ilk adımını attı.“BEŞ KATLI TERMİNAL YAPILIYOR”
Arkas’ınMağusa Limanında 5 katlı bir terminal yapacağı ve bu terminalin 300 bin dolara mal olacağı, Türkiye’den getireceği iki konteyner vincinin (Stacker) her biri için 400-450 bin dolar harcanacağı öğrenildi.“İŞ SAHASI AÇILACAK”
Star Kıbrıs’a konuşan bir yetkili, gemi sayısının artmasıyla çalışan sayısının artacağını, özellikle de KKTC vatandaşlarının istihdam edilmesine öncelik verileceğini açıkladı. Arkas’ı diğer büyük şirketlerin takip etmesi ile Mağusa limanının Ercan Havalimanı gibi 24 saat hizmet verir duruma geleceğini ifade eden yetkili, “Önemli, büyük ve ülkemize büyük katkı sağlayacak bir yatırım. Öncelikle devlet gelirleri artacak çünkü limanı bir park yeri gibi düşünün. Ne kadar çok araba varsa o kadar çok para alırsınız.“MAĞUSA LİMANI ÇAĞIN 50 YIL GERİSİNDE”
Şu bir gerçektir ki Mağusa limanı çağın 50 yıl gerisindedir. Bizde 2 bin tonluk gemiyi 3 günde boşaltırlar, İsrail’de 5 saatte… Limanın mevcut yapısı navlunlar içinde önemlidir. Mağusa Limanına gelen gemi kişilerin tembelliğinden, yetersizlikten ve mevcut eksikliklerden dolayı iki misli para ödüyor. O yüzden Mağusa limanı çok pahalı. Liman özelleştirilirse maliyet düşecek, vardiya sistemi gelecek ve gemiler daha az navlun ödeyecek” dedi.“ORTADOĞU OFİSİ OLACAK”
Yine, Star Kıbrıs’a ulaşan bilgilere göre Arkas burada Ortadoğu ofisini kuracak. Akdeniz’den, Fransa, İtalya, Arnavutluk, Fas, Cezayir gibi ülkelerden topladığı tüm konteynerleri Türkiye üzerinden Suriye, Lübnan, Mısır gibi ülkelerde dağıtan Arkas, Suriye, Lübnan gibi ülkelerden gelen konteynerleri de buradan Avrupa’ya dağıtacak. Ortadoğu’yla ilgili tüm operasyonu KKTC’den yürütecek olan Arkas’ın KKTC’deki 12 bin olan konteyner hacmini 35-40 bine çıkarması öngörülüyor.“DEVLETE BÜYÜK KATKISI OLACAK”
Konteyner hacminin 35-40 bine çıkmasının KKTC’ye büyük bir katkı sağlayacağı, gemi trafiği arttığında devletin gemilerden aldığı ücretinde artacağı düşünülürken, artan hacmin istihdama da büyük katkı yapması öngörülüyor.ÇOK İTİRAZLAR YAPILDI
Mağusalimanının Arkas Şirketine verilmesine bazı şirketlerden itiraz gelmişti. Söz konusu yerin ArkasLtd.’e verilmesinin limanda çalışanlara hiçbir yarar sağlamayacağını, sadece söz konusu şirketin cebini doldurmasına yarayacağını savunan bazı firmalar bu uygulamanın devletin mevcut konteyner ardiye gelirini sıfırlayacağı anlamına geldiğini belirtmişti.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık