×
Kıbrıs
Arsa krizinde bir hamle de Senin’den
20 Kasım 2019 Çarşamba 12:01

Eski hükümet ortakları Serdar Denktaş ve Kudret Özersay’ın arazi kavgasında cephe genişliyor.

Halkın Partisi Genel Sekreteri Yenal Senin de tartışmaya dahil oldu.

Geçtiğimiz mayıs ayında, oğlunun üniversitesine kiraladığı araziyle krize yol açan Serdar Denktaş Maliye Bakanlığı görevinden istifa etmiş, ardından HP hükümetten çekilme kararı alınca dörtlü koalisyon hükümeti düşmüştü.

Dün basında yeniden gündeme gelen konuyla ilgili katıldığı bir programda görüşleri sorulan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Serdar bey bazı belgeleri bizden sakladı” derken, Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş ise “Öyle anlaşılıyor ki sayın Kudret Özersay, ‘Dörtlü Koalisyon Hükümeti’ni artık iyice deşifre olmuş malum pazarlıklar sonucu yıkmanın ayıbını örtmek istiyor. Peki; kiralama dosyalarının tümünü, hem kendisine hem meclise bizzat taktim ettiğimi bilmiyor mu?”karşılığını vermişti.

Dörtlü koalisyon hükümetinin CTP’li Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de, Özersay’ı eleştirerek, “bayat bir meseleyi yeni gibi göstermeye çalışarak Denktaş’ı vurmakla” suçlamıştı.

Halkın Partisi Genel Sekreteri Yenal Senin, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada hem Denktaş’a hem de isim vermeden Çeler ve Şahali’ye yüklenerek, “Serdar Bey’in olayı OLMAMIŞ gibi göstermesini anlamlandıramıyorum. Belge ortada dururken gözümüzün içine baka baka bunun aksini savunmaya çalışanların var olması kabul edilemez” tepkisini dile getirdi.

Senin’in açıklaması şöyle:

“Dün basına yansıyan “ARSA OLAYI” gündemin en önemli haberi olurken, maalesef dörtlü hükümet döneminde kabinede yer alan bazı arkadaşların ve konunun ilk muhatabı Serdar Bey’in olayı OLMAMIŞ gibi göstermesini anlamlandıramıyorum. Mayıs 2019′ da Halkın Partisi bu konuda hassasiyetini ortaya koymuş, dönemin Maliye Bakanı Serdar Bey’de dörtlü koalisyonun diğer üç ortağına, yani CTP, HP ve TDP Genel Başkanları’na “bizim hükümetimiz döneminde yaptığım kiralamalar bunlardır” diyerek birer dosya vermiştir. Ancak bu verdiği dosyada ve belgelerde dün Kıbrıs Gazetesi’nde belgeleriyle ortaya çıkan 60 dönümlük arazi kiralamasının yer almadığını gördük. Bu, 2017 yılında yine oğlunun şirketine kiraladığı 58 dönümden ayrı, ona ilaveten bir 60 dönümdür. Bunun akabinde dün, o dönem Kabine’de bulunan bazı bakanlar ise bunu kabul etmeyen açıklamalarda bulundu. Kimse kusura bakmasın ama kendi verdikleri belgede GİZLEDİKLERİ ya da en iyi ihtimalle YAZMAYI UNUTTUKLARI ilave bir 60 dönüm arazi kiralaması DAHA dün yayınlanan sözleşmelerle ortaya çıkmıştır. Belge ortada dururken gözümüzün içine baka baka bunun aksini savunmaya çalışanların var olması kabul edilemez. Bu nedenle kimin haklı olduğunu görmemiz, topluma gerçeği iletmemiz bağlamında bize ve diğer partilere ilgili şirketin kiraladığı yerlerle ilgili verilen belgeyi sizlere sunuyorum:”

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı