Ana Sayfa Yurt Artık yerli nar suyumuz var

Artık yerli nar suyumuz var

Güzelyurt’ta yerli üreticiler tarafından yetiştirilen narlardan üretilen nar suyu olan “Pomi” tanıtıldı.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 08:56
Artık yerli nar suyumuz var

Ali CANSU

 

Güzelyurt’ya Alnar Narcılık Limited tarafından üretilmeye başlanan katkı maddesiz yerli nar suyu “Pomi” dün basına tanıtıldı.


Doğal, taze sıkılmış nar suyu “Alnar Pomi’ markası adı altında piyasaya sürülecek. Ürün öncelikle seçkin restoranlarda müşterilerini bulacak. Alnar Narcılık Ltd. tarafından üretimine başlanan Alnar Pomi Taze Sıkılmış Nar Suyu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nda şirket yöneticileri tarafından dün medya mensuplarına tanıtıldı.


Alnar Narcılık 2008 yılında kuruldu. Şirketin 23 üretici ortağı bulunuyor.


Alnar’ın ortakları, 2006 yılında gerçekleştirilen alternatif ürünler projesi kapsamında bir araya gelmiş ve nar bahçeleri tesis edildikten sonra, ortak bir şirket kurarak birlikte hareket etmeye karar vermişti.


Şirket üyesi üreticiler toplam 500 dekarın üzerinde bir alanda erkenci ve Wonderful türü nar yetiştiriyor. Şirket üyesi olmayan üreticilerin ise yaklaşık 300 dekarlık bir alanda nar yetiştiriciliği yaptıkları biliniyor.


Dünkü tanıtım toplantısında, Alnar Pomi Nar Suyunun nar tanelerinden taze sıkılmış ve hiçbir koruyucu katkı maddesi içermeyen tamamen doğal bir içecek olarak müşterilerin beğenisine sunulacağı kaydedildi.


Özellikle sağlığına özen gösterenler, sporcular ve çocuklar için sabah kahvaltılarında, ara öğün olarak veya yemeklerin yanında düşünülebilecek lezzetli bir içecek olacağı ifade edildi.Yerli ürünler fonlarla korunmalı

 

Lefkoşa’daki Sanayi Odası’ndaki toplantıya Avrupa Birliği ve EDGE yetkilileri yanında Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ile davetliler katıldı. Sanayi Odası Başkanı Çıralı yaptığı konuşmada, bu gibi yerli ürünlerin dıştan gelen ürünlere karşı fonlarla korunması gerektiğine işaret etti.


Hükümete bu konuda sürekli çağrı yaptıklarını ancak bir türlü dertlerini anlatamadıklarını ifade eden Çıralı, geçmiş yıllarda ülkemize ithal edilen zeytinin ithalinin yasaklanması ile yerli üretiminin önünün açıldığını söyledi.


Diğer ürünlere de fon uygulanması durumunda yeri üretiminin önünün açılacağını, daha kaliteli ürünün piyasaya sunulacağını belirten Çıralı, “Bu konuda bir kez daha hükümete çağrı yapıyoruz. Yerli üretimi korumak istiyorlarsa ve kalkındırmak istiyorlarsa dıştan gelen ürünlere fon koysunlar” dedi.

 

Narı tanesinden sıkıyoruz

 

Alnar Narcılık Ltd Müdürü İbrahim Karamanoğlu, Alnar’ın kuruluşu ile birlikte ülkemizdeki ekonomik nar yetiştiriciliğinin başladığını kaydetti.


2006 yılında EDGE Projesi ve KOBI Center’in başlatmış olduğu alternatif ürünler projesi ile ülkemizde sistemli bir şekilde nar yetiştiriciliği başladığını kaydeden Karamanoğlu, çeşit seçimi, dikim, bakım, pazarlama ve sertifikasyon gibi konularda EDGE Tarım Ekibi uzmanlarından 500 saatin üzerinde eğitim alan 19 üreticinin ülkemizdeki ekonomik nar yetiştiriciliğinin öncüleri olduklarını söyledi.


Ürettikleri nar suyunun uzmanların önerileri ile dikimi yapılan Wonderful, tatlı ve mayhoş cinsi üç çeşit oluştuğunu kaydeden Karamanoğlu, “Alnar ortaklarının tamamı üretici olması bakımından ülkemizde bir ilktir” dedi.

 

Ürünümüz Globalgap sertifikasına sahiptir

 

2009 yılından beridir Sanayi Odası çatısı altında dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen uluslararası fuarlara katıldıklarını anımsatan Karamanoğlu, “Ürünümüz tüm dünyada iyi tarım uygulaması olarak kabul edilen Globalgap sertifikasına sahiptir ve bu sertifika sayesinde Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğunda ürünümüzü pazarlayabilmekteyiz” dedi.


Globalgap sertifikasına sahip olan bahçelerde, uzmanların bilgisini ve onayı olmadan hiçbir uygulama yapılmadığını kaydeden Karamanoğlu, ürünlerinde insan sağlığına zararlı olacak herhangi bir ilaç kalıntısı olmadığını söyledi.


Globalgap sertifikasının birinci nedeninin insan ve çevre sağlığını korumak olduğunu vurgulayan Karamanoğlu, daha sağlıklı bir toplum için, bu ve benzeri sertifikaların devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini de kaydetti.

 

Nar kabuğu ile değil taneleri ile sıkılıyor

 

Avrupa Birliği’nin Kırsal Kalkınma Hibe Programı’ndan da faydalanarak bir nar taneleme ve nar suyu üretme tesisi kurduklarını anlatan Karamanoğlu, “Yatırımın toplam maliyeti bugün itibarı ile 1.5 milyon TL’dir. Bu rakamın yüzde 75’ten fazlası üreticilerin kendileri tarafından karşılanmıştır” dedi.


Karamanoğlu, tesisin diğerlerinden farkının narı kabuğu ile değil, tanelerine ayırdıktan sonra sıkması olduğunu söyledi. Bu yöntem sayesinde üretilen nar suyunda kabuk acılığı bulunmadığını ve eşsiz bir tada sahip olduğunu anlatan Karamanoğlu, nar suyundan sonraki hedeflerinin ise tabaklar içerisinde, tanelenmiş nar üretmek olduğunu vurguladı.


Ürünü sadece Güzelyurt’taki Cypruvex yanındaki fabrikalarında toptan ve perakende olarak tüketici ile buluşturduklarını kaydeden Karamanoğlu, “EDGE Projesi’nin de yardımları ile oluşturduğumuz “Alnar Pomi” markası ile Lefkoşa’daki bazı restoranlarda satışa sunulmuştur” dedi.

 

Nar suyunun  (Alnar Pomi) faydaları nelerdir?

 

Nar suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Hem kanser hücrelerinin ilerlemesini hem de prostat kanserine neden olan kimyasalın etkisini azaltıyor. Antioksidan etkiye sahip olup, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor.


Yüksek tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olup böbrek ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde yardımcı oluyor. Egzersiz ve romatizma ağrılarını hafifletiyor.  Günlük egzersiz sonrası bir bardak nar suyu içmek kas ağrılarını azaltıyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık