Ana Sayfa Dünya Asil Nadir'e 2 yıl süre

Asil Nadir'e 2 yıl süre

Londra’daki tazminat davasında Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, 5 milyonluk tazminatı 2 yıl içinde bu miktarı ödeyemediği takdirde, 6 yıla kadar ek hapis cezası alacak.

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2012 Cumartesi 13:54
Asil Nadir'e 2 yıl süre

Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de görülen duruşmada, Yargıç Holroyde, 71 yaşındaki Kıbrıslı işadamının “beş parasızım” ifadesine inanmadığını belirterek, bu iddiaları reddetti. Yılbaşından bu yana davayı izleyen yargıç, Nadir’in mutlaka bir yerlerde gizli, saklı parası olacağına inandığını söyledi.*Yargıç Holroyde, işadamı Asil Nadir’in İngiltere’ye döndüğü 2,5 yıl zarfında tüm masraflarını karşılayan ve karşılığında sadece “ dostluğunu aldım” dediği 4.3 milyon sterlin ödeyen işadamı Hamit Cankut Bagana’nın da mahkemeye yatırdığı 250 bin sterlinlik kefaleti geri almak için başvurabileceğine karar verdi.*Yargıç, Nadir gibi gururlu ve yetenekli bir işadamının annesi veya sevgilisinin yardımlarıyla yaşabilecek birisi olmadığını belirterek, “Kendisini neden bu şekilde fakirleştirip, küçük düşürsün ki ? Ona hak ettiğinden daha cömert davranarak, 5 milyon sterlini ödeyebilecek gücü olduğuna inanarak bu cezayı veriyorum” dedi. İddia makamının 60 milyon istediği tazminat davasından, “beş parasızım” demesine rağmen işadamının 5 milyon cezayla çıkması şaşkınlıkla karşılandı. Nadir’in 10 yıllık hapis ve tazminatı 2 yılda ödeyemediği takdirde alacağı 6 yıla kadarki ek cezanın yarısını hapiste geçirip, sonra serbest bırakılacağı belirtildi.Mihrişah SAFA

Eylül sonundan bu yana Londra’da görülen Asil Nadir ile ilgili tazminat davası, Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de sonuçlandı ve Kıbrıslı işadamı 5 milyon sterlin tazminat ödemeye mahkum oldu.Bu miktarı 2 yıl içinde ödemesi emredilen 71 yaşındaki Asil Nadir, bu süre içinde tazminatı ödeyemediği takdirde, 10 yıllık hapis cezası üstüne 6 yıla kadar ek bir hapis cezası alacak. Davaya bakan İngiliz Yargıç Holroyde, Asil Nadir’in ilk duruşmada söylediği “ beşparasız” olduğuna dair ifadesine inanmadığını belirterek, mutlaka bir yerlerde gizlediği parası bulunduğunu ifade etti. İddia makamı SFO Ağır Dolandırıcılık Masasının 60 milyon sterlin istediği tazminat davasından, 5 milyon sterlinlik ceza çıkması şaşkınlık yarattı. Hiçbir mal varlığı, adına kayıtlı banka hesabı ve kredi kartı olmadığı mahkemede ifade edilen Nadir’İn, 24 ay içinde bu miktarı nasıl ödeyeceği merak konusu oldu. Nadir’in hakkındaki toplam hapis cezasının yarısını yattıktan sonra serbest kalması bekleniyor.Old Bailey’de tazminat davasıyla ilgili üçüncü duruşma da tüm gün devam etti. Bu haftaki ilk duruşmada, Asil Nadir’in İngiltere’ye döndüğü andan itibaren tüm masraflarını karşıladığı ve ödediği belirtilen ve yaptığı bütün harcama ve banka transferlerini mahkemeye belgeleriyle sunan işadamı Hamit Cankut Bagana şahsen ifade verdi. Asil Nadir’e, sadece “ dostluğu karşılığında”, Ağustos 2010 yılından mahkum olana kadar 4.3 milyon sterlin ödediğini belirten Bagana’nın, işadamının İngiltere’ye döndüğünde mahkemeye yatırdığı 250 bin sterlinlik “kefalet” parasını geri alabilmek için mahkemeye başvuruda bulunabileceği de karara bağlandı. Bagana, 4.3 milyon sterlinlik masrafının çeyrek milyon sterlinini bu şekilde geri almış olacak.Aynı duruşmada Asil Nadir’in kızkardeşi Bilge Nevzat da Kıbrıs Yüksek Komiserliğinden video link ile mahkeme salonuna bağlanarak, abisinin avukatı Philip Hackett Q.C, SFO’Nun avukatı Philip Shears Q.C ve Yargıç Holroyde’un sorularına yanıt verdi. Nevzat, abisinin 1993 yılından sonra sadece A.N Graphic’den danışmanlık ücreti olarak ayda 5 ile 6 bin sterlin aldığını, bunun dışında ne büyük bir para kazandığını, ne de büyük bir serveti bulunduğunu ifade etti. Abisinin doğuştan büyük işler gerçekleştirmek için yaratıldığını ve Kuzey Kıbrıs gibi tanınmayan bir ülkede sıkışıp kaldığını, sürgün yıllarını hep büyük işler kurma hayaliyle geçirdiğini, öyle ayakta kaldığını, başına gelenlere bir türlü alışamadığını ve sonunda İngiltere’ye döndüğünü belirtti.“BÖYLESİNE YETENEKLİ BAŞARILI BİR İŞADAMI...”
Mahkemenin 10 numaralı salonunda görülen duruşmada, Asil Nadir’in Polly Peck International’ın battığı andan itibaren parasız olduğu, adına kayıtlı hiçbir banka hesabı veya kredi kartı bulunmadığı, “beşparasız” olduğu şeklindeki iddialara inanmadığını kaydeden Yargıç Holroyde, 71 yaşındaki Nadir’in dev bir imparatorluk kurup , yöneten başarılı bir işadamı olduğunu ve mutlaka parasını bir yerlere gizlediğine inandığını söyledi.Asil Nadir’den istenen 60 milyon sterlinlik tazminat’ın sadece 5 milyon sterlinin ödemeye mahkum olması, mahkemede şaşkınlık yarattı. İşadamının bu parayı 2 yılda ödemesi kararının yakınlarında şok etkisi uyandırdığı duruşmada, Nadir’in sakin olduğu ve kendisini merak etmemelerini söylemesi de dikkat çekti.Yargıç Holroyde, duruşmadaki ifadelerinde Asil Nadir gibi “ gururlu ve müthiş yetenekli bir işadamının” sürgün yıllarında annesi ve kız arkadaşının yardımlarıyla yaşadığı ifadelerine inanmadığını belirterek, “ Nadir’in 1993’den bu yana önemli miktarda gelir elde etmediği veya büyük mal varlığına sahip olmadığına inanmıyorum. Böyle bir insan nasıl olurda kendisini bu şekilde küçük düşürür veya fakirleştirir. Asil Nadir’e hak ettiğinden daha fazla cömert davranıyorum ve onun 5 milyon sterlinlik tazminatı ödeyecek mali güce sahip olduğuna inanıyorum” dedi.Davanın karara bağlanması ardından yargıca teşekkür eden Asil Nadir, daha sonra Ağustos’ta bu yana kaldığı ,ağır mahkumların gönderildiği Güney Londra’daki Belmarsh Hapisanesine gitti.MİDAS DOKUNUŞLU ADAM
Adı 1980’lerde ve 1990’ların başında “ Midas Dokunuşlu Adama” çıkan ve dünyanın en sayılı işadamları arasında gösterilen Asil Nadir, elektronikten paketlemeye, otelcilikten elektroniğe, narenciye üretimine kadar çeşitli iş dallarında dev bir imparatorluk kurmuştu. 1990’ların başında İngiliz Ağır Dolandırıcılık Masasının Polly Peck International’ın merkezini basmasıyla olaylar da baş döndürücü bir hızla gelişti . İşadamı bir yurt dışı gezisi dönüşü havaalanında tutuklanarak, hapise gönderildi. Hakkında, Polly Peck hesabından zimmetine para geçirmekle suçlanan işadamı daha sonra 1993 yılı mayıs ayında hakkındaki kefalet şartlarını çiğneyerek Kuzey Kıbrıs’a döndü. 1993’den 2010 yılına kadar Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Asil Nadir, 2010 Ağustos ayı sonunda gittiği gibi müthiş bir şekilde İngiltere’ye dönüş yaptı. Yanında genç eşi Nur Nadir ile Onur Air’e ait özel tahsis edilen bir uçakla İngiltere’ye dönen Nadir, İngiliz basınının canlı yayınlanan TV haberleriyle Londra’nın en lüks semtlerinden Mayfair’de kiraladığı malikaneye geldi. İlk mahkemesinde de büyük bir basın ordusuyla karşılanan Nadir ve eşi, dava sonuçlanana kadar hem basının, hem iş, hem yasal çevrelerin dikkatini çekmeyi başardı. Asil Nadir’İn hakkındaki toplam 34 milyon sterlinlik zimmetine para geçirmeyle ilgili13 ayrı iddiadan dava açıldı. Davadan önce Nadir, yasal yollara başvurarak duruşmanın başlamasını önlemeye çalıştı. Ancak hiçbirinden olumlu sonuç alınamayınca, Ocak ayında duruşmalar Ağr Ceza Mahkemesinde başladı. 12 kişilik jüri önüne çıkan Nadir, 7 aylık duruşma sonunda Ağustos ayında 13 iddianın 10’nundan 28.8 milyon sterlini zimmetine geçirmeyle suçlu bulunarak, 10 yıl hapis cezasına mahkum oldu.Nadir’in ödemeye mahkum edildiği 5 milyon sterlinlik tazminat, 2 yıl içinde ödenmediği takdirde işadamıyla ilgili yeniden mahkemeye gidilecek ve 6 yıla kadarki ek ceza kararı alınacak. İşadamının ağustos sonunda aldığı 10 yıllık cezanın üstüne eklenecek yeni cezayla toplam hapis cezasının yarısını çektikten sonra serbest kalması bekleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık