Ana Sayfa Yurt Ata’nın izinde

Ata’nın izinde

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı KKTC’nin dört bir yanında düzenlenen törenlerle kutlandı.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2012 Salı 12:19
Ata’nın izinde

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 89’uncu yıldönümü, dün Türkiye’yle birlikte KKTC’nin dört bir yanında düzenlenen törenlerle kutlandı. Lefkoşa, Gazimağusa ve Güzelyurt’ta çifte tören düzenlenirken, Girne, İskele, Akdoğan ve Lefke’de de kutlama etkinlikleri yapıldı.

 

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde saat 09.00’da, Büyükelçilik İkametgahı’nda tebrik kabul etti. Saat 09.00’da başlayan tebrik kabulüne Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, ana muhalefet partisi CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, milletvekilleri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, üniversite rektörleri ve muharip dernek temsilcileri katıldı.

 

İlk tören Atatürk Anıtı’nda
Lefkoşa’daki ilk tören saat 09.30’da Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda yer aldı. Çelenklerin anıta sunulmasının ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, anıt özel defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, anıt özel defterine, Yüce Türk Ulusu’nu esir etmeye çalışanlara karşı verilen İstiklal Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından askeri zaferin Türkiye Cumhuriyeti’yle taçlandığı mutlu günün yıldönümünde Atatürk’ün huzurunda olduklarını yazdı.

 

Büyükelçisi Akça da, Atatürk’ün Türk ulusuna bıraktığı en yüce eser olan cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıldönümünü Kıbrıs Türk halkıyla birlikte kutlamanın sevinç ve heyecanını yaşadıklarını vurgulayarak, “Belirlemiş olduğunuz çağdaş uygarlık hedefine, cumhuriyetimizin demokratik kazanımlarını da gözeterek ara vermeden ilerleme azmini koruyoruz” ifadelerini kullandı.


KTBK Komutanı Korgeneral Savaş da anıt özel defterine yazdığı mesajda, Türk milletini karanlıktan aydınlığa ulaştıran, medeniyet köprüsü Cumhuriyet’in 89. yıldönümünde Kuzey Kıbrıs Türk halkıyla birlikte Atatürk’ün huzurunda bulunmanın gururunu yaşadıklarını kaydetti.


Savaş, Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının yorulmaz takipçileri olarak şehitleri ve gazileri minnetle anarak, cumhuriyeti ve temel niteliklerini koruyarak ve kollayarak kararlılıkla yürüyeceklerini de vurguladı.

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki tören
Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. yıldönümü dolayısıyla dün başkent Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen tören 10.00’da İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun tören birlikleri ve halkın bayramını kutlamasıyla devam etti. Eroğlu’na TC Elçisi Akça eşlik etti. Ardından KTBK adına günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Piyade Kurmay Binbaşı Kemal Akyar, tarihi günlerin unutulmaz günler olduğuna işaret ederek, bugünün Türk ulusu adına en değerli ve unutulmaz günlerden biri olduğuna vurgu yaptı.


Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin her geçen gün yüceldiğini ve yücelmeye devam ettiğini, cumhuriyeti yüceltmek için gençlere de büyük görev düştüğüne işaret eden Akyar, cumhuriyetin ilelebet yaşayacağını kaydetti. Kıbrıs Türk halkının da KKTC devleti çatısı altında yaşamını huzur ve güven içerisinde sürdürdüğünü, Türkiye Cumhuriyeti’nin de daima Kıbrıs Türk halkının yanında olacağını vurgulayan Akyar, şehitleri rahmetle, gazileri minnetle andı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşması ile devam eden tören, resmigeçitle sona erdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık