Ana Sayfa Gündem Atatürk İskele'de anıldı

Atatürk İskele'de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 78. yıldönümünde İskele'de törenle anıldı.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2016 Perşembe 12:01
Atatürk İskele'de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78. yıldönümünde İskele'de anıldı.

İskele Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 78. yıldönümü münasebeti ile Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulması ile başlayan törende saat 09.05'te sirenlerin çalması ile birlikte 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Atatürk Anıtı'ndaki tören, İstiklal Marşı ile bayrakların önce göndere çekilmesi ardından yarıya indirilmesi ile devam etti.

Atatürk Anıtı önündeki törende günün anlam ve önemini belirten konuşmalar da yapıldı. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı 28'inci Mekanize Piyade Tümen Hava Savunma Tabur Komutanlığı'ndan Hava Savunma Üsteğmen Gökçe Koçer; Mustafa Kemal Atatürk'ün 20'ye yakın muharebede görev aldığına, yeni bir devletin kurulmasını sağlayan İstiklal Savaşı'nı yönetip 14 yıl devamlı olarak harp ve muharebe yaşamış bir insan olduğuna dikkat çekti. Atatürk'ün liderlik vasfına da değinen Koçer, Atatürk'ün ilkeli ve saplantısız bir lider olmayı başardığına vurgu yaptı.

Günün anlam ve önemini belirten bir diğer konuşmayı ise, İskele Ticaret Lisesi Edebiyat Öğretmeni Şeyda Can yaptı.

ŞİİRLERLE ATATÜRK'Ü ANLATTILAR

Törende şiirler de okundu. Şehit İlker Karter İlkokulu öğrencisi Edagül Kaya "Atatürk'ün İmzası Var", İskele Ticaret Lisesi öğrencisi Samet Aydıncı "Mustafa Kemal'i Düşünüyorum", Bekirpaşa Lisesi öğrencisi Yağmur Akkılıç da "Mustafa Kemal'ler Tükenmez" isimli şiirleri okudu.

İSKELE'DEKİ TÖRENE KATILIM YOĞUN OLDU

İskele Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; İskele Kaymakam Muavini Mustafa Ürüncüoğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Hava Savunma Yarbay Saim Tabak, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına Eğitim Merkez Komutanı Piyade Yarbay Cumhur Yazgan, İskele Polis Müdürü Şengül Kadı, siyasi parti temsilcileri, okullar, kurum, kuruluş ve dernek temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

SADIKOĞLU MESAJ YAYIMLADI

Bu arada İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 78. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajında Büyük Devlet Adamı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü şükran ve minnetle anan Sadıkoğlu, "Düşünce ve ilkeleri, biz Kıbrıs Türk halkının da en önemli yol göstericisidir" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık