Ana Sayfa Dünya ATİNA'DA ERDOĞAN HEYECANI

ATİNA'DA ERDOĞAN HEYECANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kesin tarihi henüz belirlenmemiş Atina ziyareti de daha şimdiden Yunanistan'da gündemin üst sıralarına oturdu.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2017 Çarşamba 14:53

ATİNA'DA ERDOĞAN HEYECANI
Pekin’den Londra’ya dostluk hattı Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le gerçekleştirdiği görüşme sonrasında konuşan Erdoğan, açılışı yapılan Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu hattına ilişkin, “Gün gelecek Pekin’den Londra’ya bu hattı kullanmak nasip olacak” dedi. Erdoğan, konuşmasını “Türkiye Azerbaycan kardeşliği yaşasın” sözleriyle tamamladı

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun açılışı için önceki gün Azerbaycan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakü temasları dün de devam etti. Dün Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev baş başa gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basının karşısına geçti.
İlham Aliyev ile düzenlediği basın toplantısında, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile ilgili "Sadece Bakü Tiflis Kars değil bir gün gelecek Pekin'den Londra'ya kadar bu hattı kullanmak nasip olacak" ifadesini kullanan Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

EVİMİZDEYİZ

Şu anda farklı bir ülkede değil evimizdeyiz.
Bu ziyaretin öneminin bir nedeni Bakü Tiflis Kars Demiryolu hattının açılışını yapmış olmamız.
Bu demiryolunun açılışını gerçekleştirmiş olmak bizi Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlamak açısından daha güçlü kılmıştır. Aynı zamanda enerji hatları noktasında da bu tür bağlantıların kurulması Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dayanışmanın gücünü gösteriyor. TANAP bunun bir örneği. Kısa sürede Azeri gazı Avrupa'ya akacak. Tabi bu birilerini rahatsız ediyor. Bu hayır diyenler Bakü Tiflis Kars demiryolu yapılırken de vardı. Dün açılışını yaptık.
Öyle bir gün gelecek ki taa Pekin'den Londra'ya kadar bu hattı kullanmak nasip olacak.
Artık belli alanlarda kıtaları birbirine bağlamıyoruz, enerji hatları noktasında da kıtaların bağlanması Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin güçlülüğünü gösteriyor. Bizlerin karşılıklı gidiş gelişleri ve bakanlarımızın sürekli irtibat halinde olmaları iki ülke ilişkilerinin hangi konumda olduğunu gösteriyor.
Tüm alanlarda dayanışmamız güçlenerek devam edecek.

GÜÇLÜ TÜRKİYE BİZE GÜÇ KATAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile enerji ve nakliye başta olmak üzere ekonomi, Dağlık Karabağ meselesi ve diğer siyasi konuları görüştüklerini söyleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, "Dünyada birbirine bu kadar yakın olan başka iki ülke yok" diye konuştu. İki ülke arasındaki ticaret hacminin de artacağını söyleyen Aliyev, Türk şirketlerinin Azerbaycan'da 11 milyar dolarlık iş yaptığını söyledi.

TANAP MÜJDESİ

TANAP projesinin yakında hayata geçeceğini söyleyen Aliyev, "Güçlenen Türkiye bizim gücümüzü arttırır. Aziz kardeşimin liderliğiyle Türkiye dünya çapında bir güce sahiptir. Bu dostları sevindiriyor, düşmanları üzüyor. Türkiye ve Azerbaycan'ın kardeşliği ebedi olacak" dedi.

6 ANLAŞMA İMZALANDI

Zagulba Sarayı'nda samimi bir ortamda gerçekleşen Erdoğan-Aliyev görüşmesinin fotoğrafları basında geniş yer buldu. Toplantıda Türkiye ile Azerbaycan arasında eğitim, savunma sanayii, ticaret ve tarım alanlarında 6 anlaşma imzalandı.

ATİNA'DA ERDOĞAN HEYECANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kesin tarihi henüz belirlenmemiş Atina ziyareti de daha şimdiden Yunanistan'da gündemin üst sıralarına oturdu. Kasım sonu ya da Aralık başında planlanan ziyaret gerçekleşirse Erdoğan, 65 yıl sonra Yunanistan'a gelecek ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olacak.
Atina'yı son olarak 1952 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ziyaret etmişti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, geçtiğimiz haftaki Ankara ziyaretinde, Erdoğan'a resmi davet iletmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

İTALYA'DA GECE KULÜBÜNDE İZDİHAM

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık