Ana Sayfa Yurt Atina’dan sonra Lefkoşa

Atina’dan sonra Lefkoşa

Rum hükümetinin Troyka ile vardığı anlaşmaya karşı çıkan Kıbrıslı Rumlar, parlamento binasını işgal etti.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 08:48
Atina’dan sonra Lefkoşa

KIBRIS (Özel)

 

Yunanistan’daki gibi Güney Kıbrıs’taki bankaların iflas etmesi sonrasında mağdur olan çok sayıda Kıbrıslı Rum dün Temsilciler Meclisi’ne yürüdü.


Pankartlı eylem yapan ve hükümetin, Troyka ile vardığı anlaşmayı protesto eden mağdurlar, Rum Meclisi’nde görüşülen önlemler paketinin geri çekilmesini talep etti.


Eylem sırasında hisse senedi sahipleri ile güvenlik önlemi alan polis arasında arbede yaşandı. Polis engelini aşan bazı eylemciler de meclis binasına girdi.

 

Toplantı yarıda kesildi

 

Göstericilerin meclis binasını işgali nedeniyle Kurumlar Komitesi’nin toplantısı yarıda kesildi. Bazı göstericilerin fenalık geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.


Rum ekonomisinin bu duruma düşmesinin sorumlularını protesto eden, özellikle de Hristofyas hükümetine ağır eleştiriler getiren göstericilere Rum Polis Derneği üyeleri de destek verdi. Dernek üyeleri, Meclis önündeki eyleme katılarak, Troyka ile varılan anlaşmaları protesto etti.


Rum lideri Dimitris Hristofyas, ülkenin geleceği için halka sükunet çağrısında bulundu. Hristofyas, Troyka ile üzerinde mutabık kalınan önlemlerin Meclis komitelerinde görüşülerek tartışılacağını ve ondan sonra yasalaşacağını kaydetti.

 

2013’e kalacak

 

Bu arada Güney Kıbrıs’taki bankaların borçlarının yeniden yapılandırılması için ihtiyaç duyulan kredi miktarının henüz kesinleşmediği, bu nedenle de Troyka’nın ileri adım atmakta geciktiği bildirildi.


Fileleftheros gazetesi ‘Yol Zorlaşıyor’ başlıklı haberine göre, Troyka’nın kredi konusunda ileri adım atabilmesi için 21 Ocak 2013’e kadar bekleneceğini haber verdi. Gazete, Güney Kıbrıs’a borç vereceklerden biri olan IMF’nin hala ciddi endişeler taşıdığını da kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık