Ana Sayfa Yurt Atun, Erbilen ve Coşar durumdan memnun değil

Atun, Erbilen ve Coşar durumdan memnun değil

UBP’li eski bakan ve milletvekilleri, parti içerisindeki bölünmeden ve ülkenin durumundan memnun değil.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 09:17
Atun, Erbilen ve Coşar durumdan memnun değil

Ergül ERNUR

 

Meclis Başkanlığı, Başbakanlık, bakanlık ve milletvekilliği yapan, UBP’nin eski ‘ağır topları’ hem parti içinde yaşananlardan, hem de ülkenin içinde bulunduğu durumdan son derece rahatsız. KIBRIS’a konuşan Hakkı Atun, Muystafa Erbilen, Salih Coşar ve Dr.Altan Yavuz’a göre, ülkede ciddi bir yönetim boşluğu yaşanıyor, sorunlar artarken çözüm üretilemiyor, karar alınamıyor ve ciddi bir otorite boşluğu yaşanıyor.


Geçmişte başbakanlık ve meclis başkanlığı yapan Hakkı Atun, ülkede büyük bir boşluk, beceriksizlik ve ilgisizlik yaşandığını söylerken, eski sağlık bakanlarından Mustafa Erbilen “Hükümetin yaptırım gücü yoktur” dedi.


Uzun yıllar Maliye Bakanlığı yapan Salih Coşar, her konuda sorun yaşandığına değinirken, erken seçimin çözüm getirmeyeceğini düşünüyor. Eski milletvekillerinden ve UBP eski Lefkoşa İlçe Başkanı Dr. Altan Yavuz ise parti içerisinde tatsız gelişmelerin yaşandığını belirterek “ülkenin sürüklendiği kaos ortamı halka büyük zarar veriyor” şeklinde konuştu.

 

Atun: Küçük ya ikinci tura gitmeli ya istifa etmeli


Uzun yıllar ülkede başbakanlık ve meclis başkanlığı yapan Hakkı Atun, kendisinin başbakanlık döneminde de zor günler yaşandığını ifade ederek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na eleştiri yöneltti.


Atun, Eroğlu’nu “sesi çıkmamakla, sadece şikayet etmekle” suçlayarak elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı.


Atun, ülkede büyük bir boşluk, beceriksizlik ve ilgisizlik yaşandığını söylerken, demokrasinin sağlıklı işlemesi için katı matematiksel kuralların birkaç oyla işlememesi gerektiğine işaret etti.


Demokrasinin etik yönü olduğunu anımsatan Atun, Avrupa gibi gelişmiş demokrasilerde istifa mekanizmasının işlediğini vurguladı.


Hakkı Atun, Başbakan İrsen Küçük’ün bugünkü durumda “ikinci tura varım” demesi veya istifa etmesi gerektiğini söyledi.


Başka ülkelerde partisinin güç kaybettiğini gören siyasilerin istifa ettiğini örnek gösteren Atun, “Bizde bu sistem işlemiyor. İş kepazeliğe dönüştü” dedi.


Atun, UBP’nin ülke kaderinde önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek partiye yönelik “Kendi aralarında harakiri yapıyorlar. Kendi isteklerine, memleketi feda ediyorlar” şeklinde konuştu.


Lefkoşa Belediyesi’ndeki soruna aylardır çare bulunmadığını belirten Atun, “Hükümet olduklarını nasıl iddia ederler” diyerek, eleştiride bulundu.


Atun, parti içerisindeki gelişmelerin iki taraf için de hoş olmadığını belirterek partinin düşünülmediğini söyledi.

 

“Gülünç durumdalar”


Halk ve demokrasi açısında düşünüldüğünde ‘gülünç’ duruma düşüldüğünü ifade eden Atun, diğer partilerin ekmeğine bal sürüldüğünü belirtti.


Atun, tarafların temize çıkması için erken seçimin şart olduğuna dikkat çekerek bütçe geçtikten sonra tüm partilerin mutabık kalıp, bu kararı alması gerektiğini söyledi.


Ana muhalefet CTP’ye de eleştiriler yöneten Atun, partinin iktidara talip olduğunu ancak Türkiye ile ilişkilerini nasıl yürüteceklerini net olarak açıklamadıklarını belirtti.


“Erken seçim kaçınılmazdır” diyen Atun, hükümetin her konuda çok yavaş hareket ettiğini vurguladı.


Hakkı Atun, şöyle devam etti:


“Bu duruma düşmeleri parti ve demokrasi açısından kabul edilir değildir. Siyasi gücü elinde bulunduran bir parti var, ama halk; bunları mı hak ediyor! Acemilik yaşanıyor.


Ülkede şikayetçi olmayan bir tek kesim bile yoktur. Hayvan üreticisi, çiftçi, öğretmen memur, emekli hepsi ayaktadır”.


Atun, UBP’nin geçmişinde de krizli dönemler yaşandığını ancak bugün saygıyla anıldığını söyledi.

 

Erbilen: İkinci tur demokrasinin gereğidir


Bir dönem Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı yapan, UBP’nin eski milletvekillerinden Mustafa Erbilen, parti içerisinde bugün yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, partinin ikinci tura gitmesinin demokrasi gereği olduğunu söyledi. Kurultay sürecinin tartışmalı geçtiğini anımsatan Erbilen, Başbakan İrsen Küçük’ün ikinci tura gitse dahi kazanacağından emin olduğu açıklamasına itafen gereğini yapmasını istedi.


Erbilen, mahkeme kararı beklenmeden Küçük’ün bu kararı vermesinin önemine değinerek, “Bir an önce memleketini severse, liderliğini ispat etsin. Ama edemiyor. İstifa çözüm değildir” dedi.


Milletvekillerinin, Cumhuriyet Meclisi’ne gitmemesinin yanlış bir tavır olduğunu ifade eden Erbilen, bütçenin geçmesi gerektiğini belirtti.


Mustafa Erbilen, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin süren grev nedeniyle başkentin pislikten geçilmediğini, dışarıdan yemek yemenin cesaret gerektirdiğini ifade etti. Bu tür gelişmelerle halkın desteğinin kaybedildiğini belirten Erbilen, “Bu hükümetin suçudur. Hükümet ortada yoktur. Hükümetin yaptırım gücü yoktur” dedi.


Erbilen, UBP’de böyle bir olayın ilk kez ve kötü örnek olarak yaşandığının altını çizdi.

 

Coşar: Erken seçim çözüm değil


UBP’li eski bakan ve başbakan yardımcısı Salih Coşar da ülkede birçok sorun varken, UBP içerisinde yaşanan gelişmeleri konuşmak istemediğini söyledi.


Coşar, bu tartışmadan uzak kalmak istediğini ifade ederek ülkede yaşanan sıkıntı ve kriz hakkındaki görüşlerini ortaya koydu.


Ülkede yaşanan sıkıntıların erken genel seçimle çözümlenemeyeceğini düşünen Coşar, hiçbir partinin de buna hazır olmadığını belirtti.


Salih Coşar, yerel yönetimlerin içerisinde bulunduğu maddi zorluklara dikkat çekerek kiminin iflas etme noktasında olduğunu, çalışanlarını ödeyemediğini söyledi.


“Çok problem var. Bunlar yaşanırken seçime geçemeyiz” diyen Coşar, memleketin esas konularının tartışılması gerekirken, Anayasa, parlamento iç tüzüğü, siyasal partiler yasasının değiştirilmek istendiğini belirtti.


Ülkede ekonomik kriz olduğunu ve bununla ilgilenilmesi gerektiğini ifade eden Coşar, “Neyin nasıl yapılacağını kimse söylemiyor. Eksiklik vardır. Ekonomideki sıkıntı bile bile yapılıyor.  Erken seçime hangi parti hazırdır. Hiç biri  hazır değildir. Manifestodan bahsedilir ama yol göstermiyor. Çözüm yoktur” dedi.

 

Yavuz: Divanın kararına saygı gerekir


UBP eski milletvekillerinden Altan Yavuz ise parti içerisinde son üç ayda tatsız gelişmeler yaşandığına işaret etti.


Kurultay sürecinde, oy birliğiyle başkanlık divanının seçildiğini ve onun verdiği kararlara saygılı olunması gerektiğini savunan Yavuz, “Kurultayda bu işi bitmeliydi, dava konusu olmamalıydı. Parti bütünlüğü zedelendi” dedi. Yavuz, ikinci tur yapılmasının gereksiz bulduğunu ifade ederek başkanlık divanının verdiği kararın geçerli olduğunu iddia etti.


Kurultay süreciyle ilgili ikinci tura gidilmesi halinde UBP’nin büyük zarar göreceğini düşünen Yavuz, erken genel seçimin de mümkün olmadığını belirtti.


Yavuz, erken genel seçim için gerekli yasal düzenlemelerin hazırlanmasının zaman alacağını belirtti.


Ülkenin son durumunu da iyi bulmayan Yavuz, ekonominin zora girdiğini, halkın geçim sıkıntısının arttığını vurguladı.


Yavuz, “Ülkenin sürüklendiği kaos ortamı halka büyük zarar veriyor. En kısa zamanda ekonomi düzlüğe çıkartılmalıdır. İki yıldır emeklilerin maaşı artmadı, borç faizlerinin yüksekliği de yatırımcıları zora soktu. Yatırımcılar iflas etmemek için çaba harcıyor” dedi.


Bu gelişmelerden sadece hükümetin değil, tüm partilerin suçu olduğunu belirten Yavuz, elzem yasaların geçirilmesinde hükümetin gayret göstermesi gerektiğini, muhalefetin de yapıcı olarak bunu desteklemesinin önemine değindi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık