Ana Sayfa Siyaset Atun, Güney Kıbrıs'ın krizden çıkış yolunu gösterdi

Atun, Güney Kıbrıs'ın krizden çıkış yolunu gösterdi

Güney Kıbrıs Rum Kesiminin tek çıkar yolunun, elde edecekleri gazı Türkiye üzerinden piyasalara sürmesi olduğunu belirterek, Güney ve Kuzey arasındaki ticari sınırların da kaldırılmasını istediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 06:34
Atun, Güney Kıbrıs'ın krizden çıkış yolunu gösterdi

Güney Kıbrıs Rum Kesiminin tek çıkar yolunun, elde edecekleri gazı Türkiye üzerinden piyasalara sürmesi olduğunu belirterek, Güney ve Kuzey arasındaki ticari sınırların da kaldırılmasını istediklerini söyledi.

 

Atun, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Kıbrıs Adasının etrafındaki tüm doğal kaynaklarda Kıbrıs Türkünün en az Güney Kıbrıs halkı kadar hakkı olduğunu söyledi. Güney Kıbrısın içinde bulunduğu ekonomik krizin, Avro Bölgesindeki daralmayla birlikte iyice çıkmaza girdiğini ifade eden Atun, Rumların sorunu ancak Kıbrıs Türkleri ve Türkiye ile işbirliği yaparak aşabileceğini kaydetti.

 

TİCARİ SINIRLAR KALKSIN

 

Atun, Güney Kıbrıs ve KKTC arasındaki ticari sınırların kalkmasından yana olduklarını ifade ederek, bu şekilde Güney Kesimi, Kuzey Kıbrıs ve Türkiyenin içinde bulanabileceği, yıllık 3 milyar avro ticaret potansiyeli olan bir ekonomik alanın geliştirilebileceğini vurguladı.

 

Güney Kıbrısın elde edilebilecek doğalgazı ticari yönden değerlendirmesinin son derece güç olduğunu ifade eden Bakan Atun, şunları söyledi:

 

Çünkü ellerindeki gazı önce sıvılaştırmaları daha sonra da başka bir tesiste dönüştürmesi ve kullanabilir hale getirmesi gerekiyor. Şu anda ki mevcut pozisyonda bunu yapmaları hemen hemen imkansız. Elde edilen gaz bu tür yatırımları mümkün kılabilecek büyüklükte değil. Kendileri için tek çıkar yol, Türkiye ile boru hattı ile bağlanarak, elde edilecek muhtemel gazı Türkiye üzerinden piyasaya vermeleri olacaktır. Güney Kıbrısın bugüne kadar yürüttüğü olumsuz ve düşmanca tavırları onlara ekonomik alanda son derece önemli bir noktayı kapalı bırakmıştır.

 

TÜRKİYE SEÇENEĞİ 10 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLAR

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, Kıbrısın etrafında bulunan doğal kaynakların tüm Kıbrıslılara ait olduğunu vurgulayarak, Güney Kıbrısta elde edilebilcek doğalgazın gelirinden tüm adanın faydalanması gerektiğini dile getirdi.

 

Türkiye üzerinden doğalgazın Avrupa pazarlarına ulaştırılmasının en akılcı yol olduğunu söyleyen Nami, bu seçeneğin projede 10 milyar dolarlık  tasarruf sağlayacağını savundu. Nami, Rumların doğalgazı çıkarma ve dünya pazarına ulaştırma çalışmasına bugün başlamaları halinde projeyi 6-7 yıl sonra hayata geçirebileceklerini söyledi.

 

Yeni dönemi Kuzey ve Güney tarafının akılcı kullanması halinde birleşmiş bir Kıbrısın doğal kaynakları paylaşabileceği bir ortam yaratabileceğini belirten Nami, Böylece Kıbrıs doğal kaynaklarını hem kendi için kullanmış olur hem de istikrarlı bir enerji kaynağını kullanmış olur. Yani Kıbrıs sorunun çözümü adaya çok boyutlu getiriler sağlayacaktır diye konuştu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık