Ana Sayfa Ekonomi Atun halk büyük fedakarlık gösterdi dedi

Atun halk büyük fedakarlık gösterdi dedi

Atun, 2009 yılında hükümeti devraldıklarında kemer sıkma politikası uyguladıklarını, halkın bu anlamda büyük bir fedakarlık gösterdiğini, ancak bugün fedarlık yapmanın sonuna gelindiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 18:47
Atun halk büyük fedakarlık gösterdi dedi

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 2009 yılında hükümeti devraldıklarında kemer sıkma politikası uyguladıklarını, halkın bu anlamda büyük bir fedakarlık gösterdiğini, ancak bugün fedarlık yapmanın sonuna gelindiğini söyledi.

 

Atun,2013 yılı ile birlikte hem hayat pahalılığının verileceğini, hem de devlet eliyle reel sektöre sağlanan katkının artacağını da belirtti. Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Atun, önceki hükümetler döneminde protokollerin kimsenin bilgisi olmadan hazırlanıp imzalandığını, bakanlık olarak araştırmalarına rağmen eski imzalanan protokollerin kopyalarını bulamadıklarını belirterek, kendi hükümetleri döneminde ilk kez bir protokol hazırlanırken hem sivil toplum hem de halkın görüşlerine başvurulduğunu söyledi. Atun, “Bugüne kadar hiç bir hükümet Anavatan Türkiye ile imzaladığı protokolü halkımızla paylaşmadı” dedi. Atun, konu ile ilgili örnekler de vererek CTP-DP ve CTP-ÖRP dönemlerinde Türkiye ile 9 adet anlaşma imzalandığını, ama bu anlaşmalara devlet arşivlerinde bulamadıklarını ve Türkiye üzerinden talep edip temin edebildiklerini söyledi. Kamuda verimliliğin gerekliliğinin en bariz örneğinin Elektrik Kurumu’nun tahsilatında yaşandığını söyleyen Atun, bunu söylemekten asla çekinmediğini belirtti. Siyasetin içinden ve dışından kesilen elektriklerin açılması konusunda müdahalelerin olabildiğini ifade eden Atun, bütün dünyada uygulanan yöntemlerde olduğu gibi özellikle tahsilatın bir modelleme ile daha uygulanabilir hale getirlmesini hedeflediklerini söyledi. Buradaki amacın “atmak-satmak” gibi bir algı oluşturmaması gerekliliğine vurgu yapan Atun, ihale yöntemiyle belirlenecek bir şirkete tahsilat sorumluluğu verildiği takdirde o şirketin 145 abonenin tahsilatını kendi sermayesinde yapabileceğini, daha sonra da bu şirketin abonelerden tahsilat yapabileceğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

DENİZBANK SATILDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık