Ana Sayfa Siyaset Atun: ''Tehlikeli bir oyun''

Atun: ''Tehlikeli bir oyun''

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Güney Kıbrıs’ın Adadaki Doğal kaynaklar için Uluslararası şirketlerle imzaladığı anlaşmalar ile Türk tarafının Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı ile imzaladıkları anlaşmalardaki bölgelerin kesiştiğini ve bunun Kıbrıs sorununa ilave bir çıkmaz yaratabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2012 Salı 10:19
Atun: ''Tehlikeli bir oyun''

Bakan Atun İsveç Devlet Televizyonuna verdiği mülakatta Güney Kıbrıs Rum kesiminde devam eden petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını değerlendirdi.

 

Atun, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek taraflı anlaşmalar imzalama yetkisine sahip olmadığını defaten açık bir şekilde ortaya koyduklarını söyledi.Bakan Atun, tüm çağrı ve uyarılara rağmen Güney Kıbrıs’ın Uluslararası firmalarla yaptığı anlaşmaları “tehlikeli bir oyun” olarak nitelendirdi.

 

Bu durumun Kıbrıs sorunu bağlamında görüşmeleri zedelediğine dikkati çeken Atun, Kıbrıslı Türklerin en az Rumlar kadar Ada’da eşit haklara sahip olduğunu belirterek : “Ancak Rum Yönetimi tek yanlı anlaşmalar yaparak bizim haklarımız gaspetmektedir.” dedi.

 

Türk tarafı olarak sürecin başından beri Güneydeki komşularına Kıbrıs Ada’sında ve civarında doğal kaynak araması ve kullanımının Kıbrıs sorunun kapsamlı bir çözüm bulunmasının ardından yapılması önerisinde bulunduklarını söyleyen Atun, Güneyle kesişen bölgeler olduğunu belirtti ve şöyle davam etti:

 

“Kesişen bölgelerimiz var. Biz Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı ile anlaşmalar imzaladık. Öte yandan Rum Yönetimi, bazı şirketlerle anlaşmalar imzalamaktadır ve yapılan anlaşmalarda bahse konu bölgeler ile bizim anlaşmamızda belirttiğimiz bölgeler kesişmektedir. Ve bu da tabiatıyla Kıbrıs’ta ilave bir açmaz meydana getirecektir.”

 

Atun, sorunun çözümü için Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bir Ad-Hoc komite kurulması önerisinde bulunduğunu hatırlatarak,bu komitede BM temsilcisi yanında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum temsilcilerin yeralması ve bu komitenin doğal kaynakların ortak kullanımı hususunda çalışmalar yapmasını teklif edildiğini belirtti.

 

Bakan Atun ayrıca yine süreç içerisinde adada çıkabilecek doğal kaynakların ulaşımını sağlanmasının en kazançlı ve en iyi teknik yolunun Anavatan Türkiye üzerinde kurulacak bir boru hattı ile olabileceği önerisinde bulunduklarını ve bunun çok yapıcı bir öneri olduğunu düşündüklerini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık