Ana Sayfa Siyaset Avcı: "Ekonomik Protokol Kimseyle Paylaşılmadı...Bu büyük bir zafiyet"

Avcı: "Ekonomik Protokol Kimseyle Paylaşılmadı...Bu büyük bir zafiyet"

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, hükümetin Ankara’da imzaladığı ekonomik protokolü toplumla paylaşmamasını eleştirerek, “Bu büyük bir zafiyet” dedi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 22:42
Avcı:

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, hükümetin Ankara’da imzaladığı ekonomik protokolü toplumla paylaşmamasını eleştirerek, “Bu büyük bir zafiyet” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda 2013 Bütçesi görüşülürken söz alan Avcı, ekonomi ve maliyeyle ilgili bakanların salonda bulunmamasını eleştirerek, kendisini dinleyen 1 milletvekiline teşekkür etti ve bütçeye verilen önemin bu düzeyde olmaması gerektiğini söyledi.

Ankara’da dün imzalanan ekonomik protokole değinen Avcı, programın kendileriyle paylaşılmamasını eleştirerek,  “Dün akşam imzalanan ve medyaya verilen protokolün bizlerle, ilgili sektörlerle paylaşılmasında yarar olmaz mıydı” diye sordu.

Toplumun hiçbir kesiminden “o protokolden haberim vardı, hazırlanışında benim de katkım oldu” dediğini duymadığını belirten Avcı, genel kanının programın KKTC’de hazırlanmadığı yönünde olduğunu söyledi.

Programın kimseyle paylaşılmamasıyla ilgili okların Ankara’ya yöneldiğini ve paylaşılmamasını isteyenin Ankara’ymış izleniminin doğduğunu anlatan Avcı, ilgili bakanları çıkıp bu protokolle yapılacaklara sahip çıkmaya, halkla paylaşmaya çağırdı.

Avcı, “Hükümet bunu halka anlatacaktı… O zaman tepki değil destek alınırdı… Bu bence  büyük bir zafiyet” dedi.

Kendi partisinin de, bazı ekonomik örgütlerin de hükümetin reform çalışmalarına destek vereceklerini belirttiklerini anımsatan Avcı, “Ama paylaşmadınız ki” diyerek hükümeti eleştirdi.

Bütçe rakamları ve hükümetin bütçeyle ilgili vaatlerini de değerlendiren Avcı, bütçede yazılan istikrar ve üretime dayalı büyüme gibi konuların uygulanabilmesi halinde  tam destek vereceğini  ancak bütçede yazılanların sadece ifade olarak kaldığını; verilerle ortaya konulmadığını ifade etti.

Avcı, Meclis çalışmalarını da eleştirerek, eylülden itibaren 14 oturumdan 3’ünün nisapsızlıktan toplanamadığını, birçoğunun da muhalefetle anlaşılarak açılıp kapandığını belirterek, “3.5 ayda  Meclisten sadece 1 yasa geçti: Hayvan Sağlığı ve Refahı Yasası” dedi.

Ekonomi ve maliyeyi düzeltecek yasaların geçmesinin gerekliliğine işaret eden Avcı, Güney Kıbrıs’taki ekonomik çöküşe dikkat çekerek, ” Komşu battı… İyi ki Anavatan Türkiye var” şeklinde konuştu.

Avcı, hükümetin kırsal kesim arsası dağıtmasını da eleştirerek, bunların kaçının konuta dönüştüğünü sordu ve kırsal bölgelere toplu konutlar yapılarak insanların kira öder gibi ev sahibi yapılmasını önerdi.

Lefkoşa Belediyesi’ndeki sorunlara da değinen Avcı, çalışana maaş ödenmemesinin de, çalışmayana maaş ödenmesinin de yanlış olduğunu vurguladı. Avcı, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılması gerektiğini de söyledi.

BES’de de çağrı yapan Avcı, “Çatışma değil orta yolun bulunması gerekiyor. Çalışanlar mağdurdur, parasızdır…Fazla çalışanlar işe alınırken keşke eylemler yapılsaydı” dedi.

Hükümetin bu sorunu çözmesi gerektiğine işaret eden Avcı, parti olarak hiçbir zaman birilerini yıkmak, yok etmek için konuşmadıklarını ancak bazı sorunların herkesin sorumluluğu altında olduğunu ifade etti.

Siyasilerin oturmaması gerektiği gibi sendika başkanlarının da ilelebet başkan koltuğunda oturmaması gerektiğini belirten Avcı, LTB’nin yeniden yapılanması için start verilmesi gerektiğini kaydetti.

Avcı, çalışanlara üç yıldır artış yapılmadığını, adaletli vergi sisteminin sağlanamadığını ve hükümetin açığı kapatmak için zam yapma yoluna gittiğini anlatırken, üniversitelerdeki öğrenci kavgalarının bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Uyuşturucu konusuna da değinen Avcı, okullarda uyuşturucu kullanımı konusunda eğitim bakanlığının olduğu kadar öğretmenlerin ve sendikaların da sorgulanması gerektiğini söyledi.

“KKTC’de sistem çökmüştür” diyen Avcı, bunun çözümünün  topyekün değişim ve yeniden yapılanmayla mümkün olabileceğini ifade etti.

Siyasi partilerin de değişmesi gerektiğini söyleyen Avcı, ekonomide yeniden yapılanmanın acı olsa da paylaşılması gerektiğini söyledi.

İşsizliğin arttığını, buna bağlı hacizlerin ve davaların da arttığını; birçok sektörün sorunlarla boğuştuğunu anlatan Avcı, hükümetin bir an önce parti içi sorunlarını çözerek alması gereken önlemleri ve kararları alması gerektiğine işaret etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“DPÖ VERİLERİNE GÖRE ET AÇIĞI YOK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık