Ana Sayfa Siyaset Avcı:"30 yıllık siyasal anlayış değişmeli"

Avcı:"30 yıllık siyasal anlayış değişmeli"

ÖRP Genel Başkanı, Gazimağusa Milletvekili Turgay Avcı, ülkedeki 30 yıllık siyasal anlayışın artık değişmesi gerektiğini, çünkü dünyanın da değiştiğini söyledi

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2012 Pazartesi 19:53
Avcı:

ÖRP Genel Başkanı, Gazimağusa Milletvekili Turgay Avcı, ülkedeki 30 yıllık siyasal anlayışın artık değişmesi gerektiğini, çünkü dünyanın da değiştiğini söyledi.

4 ayda bir yasa tasarısı geçiren Meclis’in durumunun iyice düşünülmesi gerektiğini kaydeden Avcı, hükümetin kendi içindeki sıkıntılarının bir an önce aşılmasının şart olduğunu belirtti.

Bütçe maratonunda konuşan Avcı, devletin siyasi partiler ve kişiler üzerine değil, sistemler üzerine kurulması; anayasa değişiklikleri yapılarak, anayasal kurumlarda da değişikliğe gidilmesi gerektiğini kaydederek, Siyasal Partiler Yasası, Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın değişmesini istediklerini anlattı.

Cumhurbaşkanlığının 2, milletvekilliğinin 3 dönemle sınırlandırılmasını önerdiklerini de ifade eden Turgay Avcı, seçim sisteminde de çarşaf listeyi savunduklarını kaydetti.

“Üçlü kararname sisteminin değişmesi, nereden buldun yasasının geçmesi, kayıt dışı ekonominin önlenmesi, kamu reformunun yapılması, asgari ücretin artırılması, tutulamayacak sözler verilmemesi” gerektiğini dile getiren ÖRP Genel Başkanı Avcı, siyasete güvenin artması için bunun şart olduğunu vurguladı.

Devletin de sorumluluklarını yerine getirmesi, borçlarını ödemesi, gerektiğini belirten Turgay Avcı, “Sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin kendi alanlarında görüş ortaya koyduğunda tam destek alması gerekir. Ama bugünkü durum böyle değildir” dedi.

Avcı, mazbatalarla ilgili hazırlanan yasa tasarısının mazbata borcundan dolayı hapislik verilmesinin önüne geçeceğini ancak bunun borcun ödenmeyeceği anlamına gelmediğini vurguladı.

KOBİ’lerin desteklenmesi, genç girişimcilere destek verilmesi konularına değinen ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, kanser hastalıklarına karşı gıda denetimlerinin önemine işaret etti.

 

“EKONOMİK PROGRAM İMZALANMADAN HALKLA PAYLAŞILMALIYDI”


Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ihraç edilecek14 bin enginarın sağlığa zararlı bulunduğunu ve gönderilemediğini kaydeden ancak diğer ürünlerin ne olduğunu soran Avcı, “Ayakta kalmak için toplumsal uzlaşıya ihtiyaç vardır. Dünya ekonomik sorunlardan geçiyor. Bu sorunları biz aşabiliriz. Çünkü arkamızda dağ gibi şükürler olsun Anavatan var. Ama oradan gelecek kaynağı siyaset amacıyla, partisel amaçlarla, belli kişi ve zümreler için kullanacaksak o kaynak da gelmeyecek. Onun için yeniden yapılanma şarttır ama ekonomik programı halkla paylaşacaktınız. İmza günü değil, imzadan önce paylaşacaktınız” diye konuştu.

 

Turgay Avcı, 2013 bütçesine emek verenlere teşekkür etti ve 2014’teki bütçede sağlık, eğitim ve özel sektöre daha fazla kaynak ayrılmasını; 2013’ün kazasız, en az can kaybıyla geçirilmesini diledi.

 

“ALKOL ALINMIŞSA TAKSİYLE GİTME KÜLTÜRÜ YERLEŞMELİ”


Trafik kazalarında ailelerin de devletin de, herkesin sorumluluğu olduğuna işaret eden Avcı, alkol alınmışsa gidilecek yere taksiyle gidilmesinin artık bir kültür olarak yerleşmesi gerektiğini; giden canların geri gelmediğini vurguladı.

Turgay Avcı, Rum tarafı çözüme gelirse yine güçlü bir KKTC gerektiğini söyledi ve şehitlere rahmet diledi.

Birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesini isteyerek konuşmasını tamamlayan Avcı’dan sonra TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı söz aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

ARTER, ZAFERİNİ KUTLADI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık