Ana Sayfa Emlak "Avro Bölgesi 2015 performansıyla şaşırtabilir"

"Avro Bölgesi 2015 performansıyla şaşırtabilir"

IHS Global Insight Avrupa ve İngiltere Başekonomisti Howard Archer, Avro Bölgesi'nin, Rusya ve Yunanistan kaynaklı risklere rağmen 2015 yılında yüzde 1,4 civarında büyüyerek, beklentilerin üzerinde bir performans sergileyebileceğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2015 Cumartesi 21:57

IHS Global Insight Avrupa ve İngiltere Başekonomisti Howard Archer, Avro Bölgesi'nin, Rusya ve Yunanistan kaynaklı risklere rağmen 2015 yılında yüzde 1,4 civarında büyüyerek, beklentilerin üzerinde bir performans sergileyebileceğini ifade etti.

Ekonomik anlamda geçen yıl zorluklarla karşılaşan Avro Bölgesi'nin bu yılki performansına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Archer, Bölge'deki büyüme rakamlarının 2015 yılında tahminlerin üzerine çıkabileceğini söyledi.

Archer, düşük petrol fiyatlarının ve zayıf avronun bölgenin ekonomik performansını olumlu etkileyebileceğine işaret ederek, "Avro Bölgesi, 2015 yılında yüzde 1,4 civarında büyüyerek, beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı sergileyebilir" diye konuştu.

Almanya ve Hollanda'da, 2015 yılında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artışının yüzde 1,6 olabileceği tahmininde bulunan Archer, şunları kaydetti:

"İspanya bu yıl yüzde 2,2'lik bir büyüme rakamına ulalaşabilir. Ancak İtalya ve Fransa'da bu rakamın sınırlı seviyelerde olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca, bu yıl Fransa'da ekonomik büyümenin yüzde 0,9 düzeyinde olmasını, İtalya'da ise bu oranın yüzde 0,5 civarında gerçekleşmesini bekliyorum. Avro Bölgesi'nde, 3. çeyrekte yüzde 0,2'lik bir GSYH artışı görülmüştü. Bunda, Rusya ve Ukrayna'dan kaynaklanan jeopolitik risklerin Bölge'deki güveni ve yatırımı olumsuz etkilemesi etkili oldu. Ayrıca, Yunanistan'daki politik belirsizlik de Avro Bölgesi için risk oluşturdu. Bunların yanında, Yunanistan'daki siyasi belirsizlik piyasalarda istikrarsızlığa yol açabilir ama ben bunun etkisinin sınırlı olacağını düşünüyorum."

"Yılın ilk aylarında enflasyonda gerileme olabilir"

Archer, düşük petrol fiyatlarından dolayı Avro Bölgesi'nde enflasyonun yılın ilk aylarında gerileyebileceğini vurgulayarak, petrol fiyatlarındaki düşüşün uzun bir süre daha devam edebileceğini kaydetti.

Düşük petrol fiyatlarının olumsuz etkilerinin sınırlı olması durumunda, yıllık bazda enflasyonda bir gerileme görülmeyeceğine işaret eden Archer, "Enflasyon oranı, 2015 yılında yüzde 0,3 düzeyinde gerçekleşebilir ama bu oranın altına düşme riski de söz konusu" değerlendirmesini yaptı.

Archer, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 2015 yılında başka aksiyonlara gidebileceği yönündeki düşüncelerini de dile getirerek, ECB'nin şu anki önlemleriyle hedeflenen 3 trilyon avroluk bilanço hacmine ulaşılmasının zor olduğunu vurguladı.

Yunanistan'daki politik krizin piyasalarda kayda değer bir etki yaratması durumunda, ECB'nin 22 Ocak'ta yapılacak toplantıda parasal genişlemeye gidebileceğine dikkati çeken Archer, avro/dolar paritesinin 2015 yılında 1,15 seviyelerine kadar gerileyebileceğini aktardı.

Archer, Yunanistan'ın bölge'deki üyeliğinin tehlikeye girmesi durumunda paritenin daha düşük seviyelere gerileyebileceğini belirterek, Avro Bölgesi'ndeki büyüme performansının ilerleme kaydetmesi durumunda paritedeki düşüşün sürebileceğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Burhan Sansarlıoğlu

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık