Ana Sayfa Siyaset “Avrupa Konseyi Kıbrıs’ı İşkenceyle Eleştiriyor”

“Avrupa Konseyi Kıbrıs’ı İşkenceyle Eleştiriyor”

Kıbrıs’ın dört yıl önce yayımlanmasına izin vermediği Avrupa Konseyi’nin Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT) raporunun bugün kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 08:43
“Avrupa Konseyi Kıbrıs’ı İşkenceyle Eleştiriyor”

Fileleftheros gazetesi “4 Yıl Gizli Kalmış Yakıcı Rapor… Avrupa Konseyi Kıbrıs’ı İşkenceyle Eleştiriyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, kişilerin tutuklulukları alanında bir dizi eksiklikle ilgili Kıbrıs’ı köşeye sıkıştıran Avrupa Konseyi Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT) raporunun, dört yıl gecikmeyle bugün kamuoyuna açıklanacağını yazdı.

Raporun, Komite’nin 2008 yılında gerçekleştirdiği ziyarete dayandığını ve o zamanlar Kıbrıs’ın, (raporun) yayımlanmasına rıza göstermediğini belirten gazete, Komite’nin, 2013 yılı başında adaya yeni bir ziyaret daha gerçekleştireceğini açıkladığını aktardı.

Gazete, Raporun, yorumlanması için Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına gönderildiğini ve bugün de, gerek Komite’nin raporunun, gerekse Rum Yönetimi’nin yanıtlarının kamuoyuyla paylaşılmasının beklendiğini kaydetti.

Habere göre raporda, Kıbrıs’ın, Komite’nin 2004 yılında hazırladığı önceki raporuna göre yetersiz ilerlemeye işaret edildi.

İşkence ve insanlık dışı muamele vakalarının göğüslenmesi için Polis ve hukuk makamlarının mesleki eğitime tabi tutulmasının gerekliliğine değinildiği raporda, nüfus fazlalığıyla ilgili cezaevindeki durum konusunda eleştiriler yer alırken, durumun 2004 yılına göre daha da kötü bir hal aldığına vurgu yapıldı.

Raporda, tutuklulara verilen sağlık hizmetleriyle ilgili eksikliklerden de söz edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“DPÖ VERİLERİNE GÖRE ET AÇIĞI YOK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık