Ana Sayfa Yurt Avrupa Konseyi KKTC'deki Rumların durumunu ele almayı sürdürüyor

Avrupa Konseyi KKTC'deki Rumların durumunu ele almayı sürdürüyor

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, dördüncü devletlerarası başvuru çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de ikamet eden Kıbrıslı Rumların mülkiyet ve diğer haklarına ilişkin konuları Strasbourg’taki merkezinde görüşmeyi sürdürürken konunun nihai olarak kapanmasına çok az kaldığı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 09:30
Avrupa Konseyi KKTC'deki Rumların durumunu ele almayı sürdürüyor

Politis gazetesi “Kapanmaya Doğru – Mahsurlar İçin Avrupa Konseyi’nde Mücadele Sürüyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısının 4-6 Aralık tarihlerinde Strasbourg’ta gerçekleştirildiğini, KKTC’de yaşayan ve “mahsurlar” olarak adlandırılan Kıbrıslı Rumların mülkiyet ve diğer haklarının Türkiye tarafından sağlanması konusunun bir kez daha ele alındığını yazdı.

 

Gazete, toplantının konusunu özellikle Karpaz bölgesinde yaşayan yada Karpaz kökenli olup Güney Kıbrıs’ta ikamet etmeyi seçen Kıbrıslı Rumların mülkiyet haklarının sağlanması olduğunu belirtti.

 

Habere göre Bakanlar Komitesi dün yaptığı açıklamada, “mahsurların” hakları konusunun Haziran 2013’te yapılacak bir sonraki toplantıda ele alınmaya devam edileceğini belirterek Türkiye’den, “Karpaz’da yaşayan Kıbrıslı Rumlara dağıttığı varsayılan ve mülkiyet hakları ile bunları nasıl elde edeceklerine ilişkin bilgiler içeren belgeyi Mart ayındaki toplantı öncesinde sunmasını talep etti”.

 

Komite ayrıca Haziran ayındaki toplantının yapıcı geçebilmesi için taraflardan konuya ilişkin ek bilgileri ve yanıtlarını Mart ayı öncesinde sunmalarını talep ederek Sekreterliğin hazırlamış olduğu “Türkiye ve Kıbrıs’ın tezleri sentezi belgesini” de dikkate aldığını taraflara iletti.

 

Gazete, söz konusu “sentez belgesinin” Türk tezlerini desteklediği görüşünün hakim olduğu ve Komite’nin bu belgeyi benimsemekle “ibreyi Türkiye lehine çevirdiği” yorumunda bulundu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

Hükümetten yeni casino izni!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık