Ana Sayfa Siyaset AYH Başkanı AP Milletvekillerine teşekkür etti

AYH Başkanı AP Milletvekillerine teşekkür etti

Aydınlık Yarınlar Hareketi başkanı Anıl Kaya Avrupa Parlamentosunda Kıbrıslı Türklere gözlemci statüsü verilmesi için katkı yapan Avrupa Parlamentosu milletvekillerine mektup göndererek teşekkür etti.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2013 Pazar 18:54
AYH Başkanı AP Milletvekillerine teşekkür etti

Aydınlık Yarınlar Hareketi dünyalı vizyonu ile hareket eden ve uluslararası arenada Kıbrıslı Türklerin hak ettikleri yerlerini almaları için sürekli ve önemli faaliyetler yürütmektedir. Bu çerçevede AYH özellikle Kıbrıslı Türklere gözlemci statüsü verilmesi aşamasında katkıda bulunan pek çok AP milletvekili ile de sürekli diyalog içerisindedir. Hareketimiz bizlerin Avrupa Parlamentosunda gözlemci olarak temsil edilmesinin önemli ve tarihi bir adım olabileceğine inanmaktadır. Bu vesile ile Kıbrıs’lı Türk’lerin gasp edilmiş bir hakkı iade edilerek sağlıklı bir diyalog için kapı açlıacaktır. Bugüne değin Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarının kaldırılması ve/veya adada çözümün motive edilmesine yönelik süreçte fiili olarak somut adımlar atılmamıştır. Ayrıca Kıbrıs meselesi ile alakalı olarak Türkiye harici tüm dünya tarafından tanınan ve AB üyesi olan GKRY’nin sesi duyulmakta onların tezlerine önem verilmektedir. Bu durum Rumların Kıbrıs sorununun çözümü ile alakalı bir baskı hissetmelerine de engel teşkil etmektedir. Avrupa Parlamentosu’nun reddettiği ve Başkanlık Divanında görüşeceği mesele ile somut adımlar atılması durumunda Kıbrıslı Türklerin de sesi ve temsiliyeti gündeme gelecektir.

 

25 ekim 2005 tarihinde Kıbrıs Türk siyasi temsilcileri, sivil toplumu, iş dünyası, akademileri ve medyası ile diyalog için Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu gibi başarısız ve sonuç alıcı olmayan girişimlerde bulunan Avrupa Birliği böylelikle Annan Planı sonrasında hayal kırıklığı yaşayan Kıbrıslı Türkleri motive edebilecektir. Başkanlık Divanının önünde bu yönde önemli bir fırsat vardır. Adada sadece Rumlar yaşamıyor bu nokta iyi anlaşılmalıdır. Hiç bir sorunu sadece sorunun taraflarından bir tanesini muhatap alarak ve dinleyerek çözmenin doğru bir yaklaşım olamayacağını söyleyenAnıl Kaya uluslararası aktörlerin adada çözüm beklentimizin Rumların siyasi rehinesi olarak sonsuza kadar kalamayacağını anlaması gerekir dedi. Bu yönde bizlerin de yapması gerekenler bulunduğuna işaret eden Kaya gelişen olaylar karşısında şikayet etme kültüründen uzaklaşmak zorundayız görünen odur ki şikayet etmek bizlere bir şey kazandırmamaktadır. Alternatif politikilara ve proaktif girişimlere ihtiyacımız vardır.

 

ANIL KAYA

 

AYH Başkanı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık