Ana Sayfa Dünya Babanın acısı tekrar tazelenecek

Babanın acısı tekrar tazelenecek

İzmir'in Çiğli ilçesinde okulun servis minibüsünde unutulduktan sonra yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen'in babası Serkan Sakin, oğlunun başına gelenlerin tekrarlanmaması için çabaladıkları ve ülke genelinden gelen benzer haberlerle yıkıldıklarını belirterek, yarın görülecek davanın caydırıcı bir cezayla sonuçlanmasını umut ettiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2017 Çarşamba 17:08
Babanın acısı tekrar tazelenecek
Acılı Baba: “Alperen yetmedi mi?”  

İzmir'in Çiğli ilçesinde okulun servis minibüsünde unutulduktan sonra yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen'in babası Serkan Sakin, oğlunun başına gelenlerin tekrarlanmaması için çabaladıkları ve ülke genelinden gelen benzer haberlerle yıkıldıklarını belirterek, yarın görülecek davanın caydırıcı bir cezayla sonuçlanmasını umut ettiklerini söyledi.

Alperen Sakin'in ölümüyle ilgili Karşıyaka 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yarın görülecek davada, okulun kurucusu Yurdagül ve servis şoförü eşi Taner İşgören 3 yıldan 14 yıl, servis görevlisi D.K. ile okul müdürü B.G. 3 yıldan 9 yıl, usta öğretici A.G. 2 yıldan 5 yıl, A.S. ise 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkacak.

Küçük çocuğun babası Serkan Sakin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alperen'in ölümüne ilişkin ihmaller zincirinde bir kastın olduğunu savundu.

Güven duyduğu yargının toplum vicdanını rahatlatacak bir karar vereceğinden emin olduğunu dile getiren Sakin, bundan sonra hiç kimsenin, başkasının çocuğunun ölümüne sebebiyet verecek bir cüreti kendisinde görmemesi gerektiğini söyledi.

Herkesin sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi gerektiğini kaydeden Sakin, şöyle konuştu:

"Bizim canımız yandı. Ciddi anlamda yandı, ailecek yıkıldık yani. Kendimizi toparlamaya çalışıyoruz. Allah kimsenin başına böyle bir olay vermesin. Bu saatten sonra hiçbir çocuğun başına böyle bir olay gelmesin, hiçbir anne ve babanın gözünün yaşı akmasın. Biz buna çabalıyoruz. Naçizane kızım bile, kendi çapında (serviste öğrenci unutulmaması için) proje geliştirdi. Bunu tanıtmak için çok uğraştı, ben de koşabildiğim kadar koştum, kızıma yardım etmeye çalıştım. Ancak bir gün sonrasında Çorlu'da servis içerisinde unutulan bir çocuk... Yine yıkıldık. Başka bir servis şoförünün uyuşturucu madde bağımlısı olup da direksiyon başında sızıp kaldığını gördük. Yani Alperen yetmedi mi? Yetsin artık, lütfen yetsin artık. Tek dileğim, ceza caydırıcı nitelikte olsun."

- "Sanıkların çok ağır ihmalleri var"

Ailenin avukatı Fikret Türkyılmaz da sanıklar hakkında "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" suçlamasıyla dava açılmasına rağmen dosyayı incelediklerinde "kaste yaklaşan" kusurların olduğunu savundu.

İlk duruşmada "olası kast" ihtimalinin de dosyada değerlendirmesine ilişkin mahkemeden talepte bulunacaklarını vurgulayan Türkyılmaz, "Yaklaşık 20 avukat arkadaşımla bu dosyayı, duruşmalarda takip edeceğiz. Alperen'in vefatı, devleti yönetenlerin bu konuda daha uyarıcı ve ciddi düzenlemeler yapmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum." dedi.

 

Okulda görev yapan bir öğretmenin daha sanık olarak yargılanması için de talepte bulunacaklarını bildiren Türkyılmaz, okulla ilgili de bazı ihmallerinin olduğunu öne sürdü.

Olay

İzmir'in Çiğli ilçesinde 15 Ağustos'ta anaokuluna gitmek için sabah saatlerinde evden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Alperen'i anaokuluna götüren servisin şoförü Taner İşgören ile okulun kurucusu Yurdagül İşgören ve servis görevlisi D.K. gözaltına alınmıştı. Yurdagül ve eşi Taner İşgören tutuklanmış, D.K. serbest bırakılmıştı.

Öte yandan, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, idari soruşturma başlatarak konuyla ilgili müfettiş görevlendirmişti. Küçük çocuğun ölümüne ilişkin yürütülen idari soruşturma çerçevesinde anaokulunun kapatılmasına karar verilmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

ALMANYA’DA IRKÇILIK PROTESTO EDİLDİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık