Ana Sayfa Dünya Baf'taki arazisi için 11,8 milyon alacak

Baf'taki arazisi için 11,8 milyon alacak

Baf’a bağlı “Lemba” (Çınarlı) köyünde bulunan 96 dönümlük Kıbrıslı Türk arazisinin satışı için, arazinin sahibi ile “dostane anlaşma” imzalandığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 11:34
Baf'taki arazisi için 11,8 milyon alacak

Politis gazetesi, arazinin sahibinin, 1970 yılından beri Avustralya’da yaşayan Cafer Mustafa olduğunu ve arazinin kendisine annesinden kaldığını yazdı.


Gazete, “dostane anlaşmanın”, Mustafa’ya ait arazinin Rum Hükümeti tarafından 11,8 milyon Euro karşılığında satın alınmasını öngördüğünü ve Rum İçişleri Bakanı Eleni Mavru’nun ilgili önerisi üzerine, Rum Bakanlar Kurulu’nun kararı onayladığını kaydetti.


Haberde, Mavru’nun önerisinin, Rum Hükümeti’nin 2008 yılından bu yana benimsemiş olduğu, 1974 öncesinden beri yurtdışında veya Güney Kıbrıs’ta daimi olarak ikamet etmekte olan Kıbrıslı Türklerin veya yurtdışında yaşıyor olup, KKTC’de ikamet eden Kıbrıslı Türk ebeveyni sayesinde böyle bir mala varis olan Kıbrıslı Türklerin malları çerçevesinde yapılan müzakerelere dayandığı belirtildi.


Gazete, Mustafa’ya ait arazinin, Rum Hükümeti tarafından istimlak edilmeden farklı amaçlar için kullanıldığını kaydederken, arazinin bir kısmının, ev yapmaları için gençlere dağıtılmak üzere 33 arsaya ayrıldığını ve arazinin diğer kısımlarının da, bölgeye inşa edilmekte olan bir okuldan etkilendiğini yazdı.


Rum Tapu Dairesi’nin, arazinin değerini 13,2 milyon Euro olarak belirlediğini, özel uzmanların ise bu miktarı 15,5-16,2 milyon Euro arasında belirlediğini kaydeden gazete, Rum İçişleri Bakanlığı’nın anlaşmayı 11,8 milyon Euro ile kapattığını ve bunu da, faizsiz şekilde 3 taksitte (2 milyon Euro’su 2012 yılı içinde, 4,9’ar milyon Euro da 2013 ve 2014 yıllarında) ödeyeceğini belirtti.


Gazete, parsellerden birinde başka Kıbrıslı Türklerin de hak sahibi olduğunu ve Rum Hükümeti’nin, araziyi tümüyle istimlak etmeye çabaladığını da kaydederken, bu sebeple istimlak edilen arazi için ödenecek olan bedelin bir kısmının, Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk malları Vasiliği’ne ödeneceğini yazdı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

ESED. İSRAİL SINIRINA İLERLİYOR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık